Komplety pościeli polskich producentów

Czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni? 0
Czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni?

Chociaż pary często lubią kłócić się o to, komu należy się więcej odpoczynku, dr Jim Horne znalazł już odpowiedź. Niestety, może ona nie przypaść do gustu mężczyznom. Okazuje się bowiem, że to kobiety potrzebuję dłuższego snu. Wyjaśniamy dlaczego.


Dodatkowe dwadzieścia minut

Dr Jim Horne zawodowo zajmuje się prowadzeniem badań nad snem w Centrum Badania Snu na Uniwersytecie Loughborough w Anglii. Jego zdaniem kobiety potrzebują około dwudziestu minut snu więcej od mężczyzn. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy ma być… kobieca wielozadaniowość.


Wielozadaniowość a potrzeba snu

Jak twierdzi Jim Horne, kobiety z natury są wielozadaniowe; potrafią skupić uwagę na kilku zadaniach jednocześnie, nie mając problemu z ich wykonaniem. Pod tym względem ich mózgi cechują się dużą elastycznością. Wielozadaniowość jest jednak wyczerpująca dla mózgu. Oznacza to, że kobieta potrzebuje więcej czasu na regenerację, czyli na sen.

Oczywiście nie można stwierdzić, że wszystkie kobiety potrzebują dokładnie dwudziestu minut snu więcej i wszystkie są wielozadaniowe. To bardzo indywidualna sprawa. W dużym uogólnieniu można jednak przyjąć, że wg Jim Horne'a panie muszą spać nieco dłużej od panów, ponieważ potencjalnie “używają więcej mózgu”.


Gotowość do działania

Wiadomo także, że kobiety śpią raczej płytko. W przeciwieństwie do mężczyzn mają mniejszą tolerancję na hałas w nocy i światło. Szczególnie mogą to odczuwać kobiety w ciąży i matki – ich naturalny instynkt sprawia, że są gotowe do działania nawet w środku nocy.


Gorszy sen

  • Kobiety potrzebują więcej snu również dlatego, że śpią gorzej od mężczyzn. Nie jest to żadną regułą, jednak można wskazać co najmniej trzy powody, dlaczego kobieca jakość snu jest gorsza.
    Winowajcą może być progesteron. To żeński hormon, który w ostatnim tygodniu cyklu miesiączkowego wytwarzany jest w dużych ilościach. Wymaga to jednak dodatkowej energii, przez co zwiększa się też potrzeba odpoczynku.
    Na jakość snu kobiety wpływa także jej partner. Ponieważ mężczyźni są z natury więksi, zajmują większą część łóżka i mają tendencję do przerywania snu partnerki. Problematyczne może być również chrapanie.
    Kobiety zmagające się z menopauzą doświadczają uderzeń gorąca, przez co nie wysypiają się.

Warto jednak pamiętać, że dodatkowe dwadzieścia minut snu nie zmieni znacznie jakości życia, jeśli kobieta zmaga się z bezsennością. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium