Wróć do listy wpisów Dezynfekcja pościeli – jak prawidłowo zdezynfekować pościel po chorobie?
Lifestyle

9 grudnia, 2020

MissiSleepy

Dezynfekcja pościeli – jak prawidłowo zdezynfekować pościel po chorobie?

Po każdej infekcji warto zdezynfekować nie tylko przestrzeń dookoła siebie, lecz także miejsce, w którym śpimy. Pościel jest bowiem idealnym miejscem do rozwoju roztoczy i bakterii. Jeśli to zbagatelizujemy, możemy pochorować się ponownie lub zarazić domowników. Jak powinna wyglądać dezynfekcja pościeli?

Jak zdezynfekować pościel?

Dezynfekcja pościeli, chociaż brzmi poważnie, nie jest skomplikowana. Możemy ją wykonać na kilka sposobów. Co więcej, niektóre powinny być Ci bliskie, jeśli pamiętasz o tym, aby regularnie dbać o swoją pościel. Jakie to są?

  • Pranie w bardzo wysokiej temperaturze – większość bakterii i roztoczy umiera w wysokiej temperaturze, dlatego w celu dezynfekcji pościel można „wygotować”. Jeśli to możliwe, wypierz ją automatycznie w ok. 90 st. C. Możesz również zalać pościel wrzątkiem, dodając do wody kilka kropel olejku eterycznego o działaniu antybakteryjnym (np. olejek z drzewa herbacianego). Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały dobrze reagują na taką temperaturę.
  • Pranie z użyciem specjalistycznych środków dezynfekujących – dezynfekcję pościeli można przeprowadzić również za pomocą środków chemicznych. Są to preparaty używane np. w hotelach czy pensjonatach. Cechują się dużą skutecznością i nie wymagają bardzo wysokich temperatur, aby działać. Niemniej, taka dezynfekcja pościeli może być szkodliwa zarówno dla materiału, jak i domowników. Istnieje bowiem ryzyko, że któryś z użytych środków jest uczulający.
  • Moczenie w sodzie i occie – zalej pościel gorącą wodą i dodaj mieszankę sody oczyszczonej z octem (pół szklanki sody, szklanka octu). Uważaj na reakcję chemiczną! Zostaw pościel na ok. pół godziny, a następnie energicznie opłucz i wyciśnij. To prosta dezynfekcja, którą warto wykonać przed zwykłym praniem.
  • Wietrzenie – pamiętaj, że jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z bakteriami i roztoczami jest wietrzenie. Jeśli to możliwe, po przebytej chorobie zostaw pościel na dworze na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na cały dzień.

Kiedy dezynfekcja pościeli jest konieczna?

Pościel należy dezynfekować co najmniej 2 razy w roku oraz po każdej chorobie. Konieczne jest także regularne pranie pościeli, które zapobiegnie rozwojowi zarazków na co dzień. Więcej przeczytasz o tym na naszym blogu w artykule o praniu i pielęgnacji pościeli.

Pranie poduszek – nie zapomnij o tym!

Dezynfekcja pościeli powinna obejmować również (lub przede wszystkim!) poduszki. To ich dotykamy twarzą, zostawiając najwięcej zarazków dookoła. Jak powinno wyglądać skuteczne pranie poduszek?

  • Pranie – jeśli posiadasz poduszki, które można prać w prace, skorzystaj z tego. Dodaj do prania silnie działający płyn (proszek może zostawić grudki) i wybierz zalecaną przez producenta temperaturę. W razie potrzeby czynność powtórz.
  • Ręczne mycie – umyj poduszkę ręcznie, nie mocząc jej całej. To dezynfekcja „na już”, którą warto przeprowadzać częściej np. w trosce o naszą skórę. Możesz użyć do tego każdego środka piorącego, ale unikaj tych, które wymagają mocnego płukania. Dobrze sprawdzi się też woda utleniona (tylko do białych poduszek).
  • Wietrzenie – tak samo jak pościel.

Pamiętaj, że pranie poduszek i pościeli to także pranie poszewek! Należy je czyścić regularnie i obowiązkowo po każdej chorobie.

Poprzedni wpis

Pościel z motywem świątecznym – sposób na wyjątkowy klimat w Twojej sypialni. Czy warto?

Następny wpis

Narzuta do sypialni – jak wybrać narzutę na sypialniane łóżko?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo