Wróć do listy wpisów Krochmalenie pościeli – czym jest, jakie ma zalety i jak je wykonać?
Lifestyle

23 kwietnia, 2021

MissiSleepy

Krochmalenie pościeli – czym jest, jakie ma zalety i jak je wykonać?

Słowo „krochmalenie” wydaje się być jak podróż w kapsule czasu do przeszłości. Gdyby spytać współczesne dzieci oraz nastolatków, czym jest krochmal, zapewne odpowiedź na to pytanie znałaby zaledwie garstka osób. Krochmalenie przywodzi na myśl tajemne receptury, a także działania, stosowane głównie przez nasze babcie, lecz z pewnością rzadziej przez ciotki czy mamy. Bez wątpienia wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z łatwością można przygotować domowy krochmal w zaciszu własnych pieleszy, jednakże czy każdy z nas zna sposoby na to, jak się do tego zabrać? Gotowy krochmal, własnoręcznie spreparowany, możesz osiągnąć dzięki niewielkiemu nakładowi pracy, jak też tanim kosztem. Jak przygotować krochmal i stworzyć właściwą konsystencję krochmalu? Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania, zatrzymajmy się dosłownie na chwilę.

Z czym kojarzy nam się krochmal?

Kto choć raz miał do czynienia z krochmalem, ten wie, że posiada on charakterystyczny, intensywny zapach, który nie może być niczym innym zastąpiony. To woń kojarząca się z wszechobecnymi porządkami, czystością, jak również sterylnością. Wykrochmalone pościele, serwety, firany, obrusy czy ręcznie robione na szydełku ozdoby – wszystkie te tkaniny zyskują nie tylko mocny i wyrazisty zapach, ale przede wszystkim są sztywne, a po wyprasowaniu także niezwykle twarde. Powyżej wymienione cechy sprawiają, iż krochmal staje się swoisty oraz niezastąpiony.

Do czego możemy wykorzystać krochmal?

Odpowiedź na to pytanie okaże się dziecinnie prosta, jeśli poznamy przeznaczenie krochmalu. Zastanawiamy się nie tylko nad tym, jak zrobić krochmal, ale przede wszystkim myślimy o tym, po co on jest. Krochmal tworzymy po to, aby pomógł on nam w walce z wszelkimi bakteriami, wirusami, a także roztoczami. W jaki sposób to się dzieje? Sztywna, wykrochmalona tkanina jest bardziej odporna na namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu zyskujemy pewność, że proces krochmalenia pościeli bądź też innych materiałów prowadzi do zachowania ich w przykładnej czystości. Ponadto wykrochmalona bielizna pościelowa dodatkowo przyczyni się do tego, że nasz sen stanie się spokojniejszy, wolny od bakterii i niechcianych, grasujących wszędobylsko „rzezimieszków”, podstępnie czających się na nasze zdrowie. Zważywszy na to, że wszystkie zarazki bardzo chętnie namnażają się w pościeli, w której śpimy, tradycja krochmalenia pościeli praktykowana przez nasze babcie nie tylko nie odeszła do lamusa, ale też na nowo powraca do łask. Dodatkowo wykrochmalony materiał jest mniej chłonny, dzięki czemu nie wchłania potu i nie utrzymuje go w tkaninie.

Jak zrobić krochmal, aby móc zabrać się za krochmalenie pościeli?

Tradycyjny krochmal przygotowujemy z mąki ziemniaczanej (najczęściej ziemniaczanej, gdyż istnieją również rodzaje krochmalu tworzone z cukru oraz ryżu). W wykorzystaniu najprostszego przepisu przyjmuje się, że na jedną łyżkę mąki ziemniaczanej przypada jeden litr wody. Jeżeli zależy nam na tym, aby po nałożeniu krochmalu tkanina była mocno usztywniona, wówczas powinniśmy zmienić stosunek proporcji mąki do wody. Nawet jedna łyżeczka mąki sprawi, że krochmal będzie posiadał intensywniejsze działanie. Mąka ziemniaczana sprawia, iż zarówno tradycyjny krochmal, jak i krochmal do kąpieli stanie się gęstszy. Jeżeli nie chcesz, żeby w Twojej miksturze powstały grudki, wówczas musisz zrobić krochmal w ten sposób, aby odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej dosypać do zimnej wody, po czym przez cały czas energicznie mieszaj wytworzony roztwór, a dopiero w momencie, gdy będzie pozbawiony grudek, rozpuść go w ciepłej wodzie, a najlepiej gorącej. Aby przygotować domowy krochmal nie musisz się wysilać – mieszanka jest już gotowa! Prawda, iż to proste? Od dziś możesz zrobić krochmal w zaciszu domowym!

Kąpiel w krochmalu jako prozdrowotna kąpiel dla niemowląt

Wszyscy wiedzą, że niemowlęta i małe dzieci są niezwykle delikatne, a ich ciało podatne na: odparzenia, otarcia, zaczerwienienia, przebarwienia, jak również potówki, zatem doskonale byłoby dla nich też krochmalić pościel, ale nie tylko! Śliski krochmal stosuje się do kąpieli niemowląt, ponieważ zapobiega on i pomaga łagodzić zmiany skórne u najmłodszych. Stosowany regularnie w trakcie kąpieli ma dobroczynny wpływ na wodę, w której kąpiemy naszego malucha.

Jak zrobić śliski krochmal do kąpieli niemowląt?

Zawartość około 2 łyżek mąki ziemniaczanej należy dokładnie rozmieszać z zimną wodą o objętości około 2 szklanek, po czym dodać wrzącej wody, a następnie całość perfekcyjnie wymieszać. W ten sposób przygotowany krochmal do kąpieli dodajemy do wanienki z ciepłą wodą i gotowe! Tak wykonany w domowych warunkach krochmal oraz jego regularne stosowanie z pewnością przyczynią się do pozbycia się uciążliwych i niepożądanych trudności, jakimi są zmiany skórne u niemowląt. Ważną kwestią jest fakt, aby mieć na uwadze, by kąpiel w krochmalu dla małych dzieci była przygotowywana w ciepłym krochmalu tak, żeby kompleksowo zadbać o zdrowie i komfort naszego maluszka.

Jak zrobić krochmal, który wykorzystam do białych i jasnych tkanin?

W takim wypadku najlepiej sprawdza się krochmal wykonany z ryżu. By z łatwością wykrochmalić pościel czy białe obrusy, wykorzystaj odcedzoną wodę, powstałą przy gotowaniu ryżu (nie musisz tu przygotowywać żadnych miarek, takich jak na przykład łyżki ryżu czy łyżki mąki ziemniaczanej!) a następnie wymieszaj ją z wodą w odpowiednich proporcjach. Jak zrobić krochmal z ryżu? Cały proces jest niezwykle prosty, a krochmal i jego stosowanie stanie się pestką nawet dla każdego laika! Wystarczy, że 1 szklankę krochmalu z ryżu wymieszasz z 2 szklankami wody, a taki roztwór umożliwi Ci krochmalenie pościeli oraz obrusów! Jeśli zaś planujesz krochmalić ubrania czy serwetki, natenczas zastosuj roztwór 1 szklanki krochmalu z ryżu wymieszany z 4 szklankami wody. Et voilà!

Do czego wykorzystam krochmal z cukru w gospodarstwach domowych?

Kąpiel w krochmalu z cukru nie jest wskazana, gdyż krochmal z cukru nie wykorzystuje skrobi ziemniaczanej. Zwykle używa się go do tego, by krochmalić w nim delikatne ubrania, a także usztywniać samodzielnie wytworzone szydełkowe prace oraz delikatny tiul. Należy 4 łyżki cukru rozpuścić w 4 łyżkach wody, a później wkładać w ten roztwór delikatne tkaniny, które zostaną usztywnione dzięki jego działaniom. Serwetki, delikatne obrusy, czy pościel wymagającą szczególnie subtelnego traktowania, wkładamy do naszej mieszanki, a gdy chcemy je później wyprasować, musimy mieć na względzie, iż powinny być lekko wilgotne. To wszystko!

Czy można krochmalić pościel w pralce?

Poznaliśmy już sposoby na to, jak zrobić krochmal przy użyciu miarki takiej jak łyżki: mąki ziemniaczanej, cukru oraz ryżu. Dowiedzieliśmy się również o tym, jakie prozdrowotne właściwości ma kąpiel w krochmalu. Wiemy, że skrobia pozyskiwana z mąki ziemniaczanej przyczynia się do poprawienia stanu skóry nawet naszych najmłodszych podopiecznych. Czas, by dowiedzieć się, jak prać nie tylko pościel, ale też inne wykrochmalone ubrania czy obrusy w pralce. Należy mieć na uwadze, że krochmal wnika nie tylko w głąb materiału, ale częste pranie w krochmalu może doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki, toteż by wykrochmalić pościel w pralce, trzeba najpierw osobno przygotować „kąpiel w krochmalu” dla naszych tkanin, a dopiero tak wymoczone materiały, wrzucać do pralki.

Jak prasować wykrochmaloną pościel?

Wykrochmalić pościel jest dość łatwo, lecz trudniej ją wyprasować, aby jej nie uszkodzić. Krochmal sprawia bowiem, iż materiał staje się bardziej podatny na działanie wysokich temperatur, a zatem nietrudno go przypalić czy wypalić w nim dziurę. Z tego powodu poleca się prasować lekko wilgotne tkaniny z uwzględnieniem odpowiednich temperatur. Da się wykrochmalić pościel, a następnie wyprasować delikatnie żelazkiem, jednakże polecamy używać żelazka z generatorem pary bądź prasować przy użyciu samej pary, aby uniknąć zbędnych uszkodzeń naszych ubrań czy pościeli.

Poprzedni wpis

Rodzaje majtek męskich

Następny wpis

Z jakiego materiału wybrać szlafrok?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo