Spanie z psem w jednym łóżku - czy to dobre rozwiązanie dla nas i naszego pupila?

21 stycznia, 2022

MissiSleepy

Spanie z psem w jednym łóżku - czy to dobre rozwiązanie dla nas i naszego pupila?

Właściciele czworonogów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi psami oraz tych, którzy są tego ogromnymi przeciwnikami. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na to, czy spanie z pupilem jest dobre czy nie. Zależy to zarówno od psa jak i jego właściciela. Z jednej strony istnieje sporo argumentów za tym, aby pozwolić psu na bliski kontakt w trakcie snu, jednak jest też wiele aspektów, o których trzeba pamiętać i rozważyć podjęcie pewnego ryzyka. Przeanalizujmy więc wszystkie za i przeciw.

Dlaczego pies chce spać z człowiekiem w łóżku?

Nie bez kozery mówi się, że pies to największy przyjaciel człowieka. Między psem, a jego właścicielem wytwarza się ogromna więź. Pupil, który chce spać ze swoim panem wyraża w ten sposób swoją miłość i zaufanie. Psy są zwierzętami społecznymi i mają potrzebę odpoczywania w grupie. Dziko żyjące psy zawsze odpoczywają ze swoim stadem, kładąc się blisko siebie, a nawet na sobie. Wspólne spanie z człowiekiem daje im poczucie bezpieczeństwa. Śpiąc obok nas mogą się ogrzać i wtulić w miłą kołderkę. Ponadto, spanie na wysokim łóżku daje lepszą widoczność niż na swoim posłaniu. Pozwala to zwierzęciu na kontrolowanie otoczenia.

Zalety spania z psem

Psy chętnie przytulają się do swoich właścicieli w chłodniejsze noce. Jest to korzyść obustronna, gdyż ciało psa ma naturalnie o 1 do 2°C wyższą temperaturę ciała od człowieka. Ogrzewające właściwości psa są doceniane od zarania dziejów. Stąd aborygeni najzimniejsze noce nazywali nocami na trzy psy. Oznaczało to, że aby móc się w nocy ogrzać, człowiek potrzebuje przytulić się aż do trzech czworonogów.

Komfort termiczny jest dla psa bardzo ważny. Pies w łóżku jest narażony na przegrzanie, dlatego niektóre psy śpią przez część nocy razem z człowiekiem, ale gdy robi im się zbyt ciepło przenoszą się na chłodniejszą podłogę.

Ludzie śpiący ze swoim psem potrafią szybciej się zrelaksować i zapomnieć o sytuacjach stresowych. Poprawia to samopoczucie oraz zapewnia głęboki sen. Takie rozluźnienie przy czworonogu jest dla nas ratunkiem w sytuacjach obniżonego nastroju. Obecność psa przeciwdziała depresji. Z tego powodu warto spać z kudłatym przyjacielem.

Spanie z czworonogiem ma działanie uspokajające. Przytulanie psa przed snem powoduje, że zwiększa się poziom oksytocyny, czyli hormonu, który odpowiada za poczucie bliskości i przywiązania. Jest to ten sam hormon, który wytwarza się podczas budowania bliskiej relacji matki z dzieckiem, jak chociażby podczas karmienia piersią. Wzrost tego hormonu obniża poziom agresji i może pomóc człowiekowi zasnąć.

Minusy spania z psem

Niektóre zwierzęta mogą pogorszyć jakość snu, poprzez częste wybudzanie swoich właścicieli. Psy, które są nerwowe i bardzo czujne, będą reagować na najmniejszy szmer w mieszkaniu powarkując lub szczekając. Właściciele psów, którzy mają lekki sen mogą przez to mniej się wysypiać i w konsekwencji mieć mniej energii w ciągu dnia. Spanie z psem, który głośno chrapie także nie należy do przyjemności.

Psy mają inny niż ludzie rytm snu. O wiele częściej się wybudzają, przez co często zmieniają w nocy swoją pozycję. Mały pies śpiący w nogach z pewnością nie zabierze nam zbyt dużo przestrzeni. Duży pies w łóżku bywa przyczyną drętwienia nóg poprzez odcięcie krążenia swoim ciężkim ciałem. Rozpychające się psy mogą nam dość mocno przeszkadzać. Nikt nie lubi walczyć w nocy o poduszkę czy kołdrę, a wyciągnięcie okrycia spod 25 kilogramowego zwierzęcia może okazać się nie lada wyzwaniem. Brak możliwość swobodnego przekręcania się i ułożenia w wygodnej pozycji może sprawić, że rano obudzimy się z bólem pleców.

Dużym problemem, jeśli chodzi o dzielenie łóżka ze zwierzęciem, jest kwestia higieny. Nie jest żadną tajemnicą, że psy nie należą do najczystszych stworzeń. Wszystkie znajdujące się na zewnątrz zarazki psy wnoszą do domu i do naszej pościeli. To, co dla nas wydaje się obrzydliwe, dla psa jest bardzo interesujące, a wytarzanie się w odchodach lub padlinie to czysta przyjemność. Jeżeli chcemy, aby pies spał z nami, należy pamiętać o kontrolowaniu stanu czystości pupila oraz często wymieniać pościel, a także odkurzać łóżko.

Spanie z psem w jednym łóżku wiąże się z problemem wszechobecnej sierści. O ile nie jesteśmy alergikami i nie przeszkadza nam sierść, to zachowując podstawowe zasady higieny nie powinniśmy odczuwać żadnych przykrych skutków spania ze swoimi pupilami. Jeżeli jednak mamy alergię na sierść, to zwierzęta powinny spać w swoim legowisku.

Spanie z psem w jednym pokoju

Niektóre psy mają dużą potrzebę bliskości ze swoim panem i rozłąka z nim w nocy jest dla psa dużym problemem. Może się zdarzyć, że zwierzęta, które są odsyłane na noc do innego pokoju będą drapały w drzwi lub piszczały z tęsknoty. Jeżeli nie akceptujemy zwierząt w naszym łóżku, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie legowiska w tym samym pokoju, w którym śpimy. Spanie z psem w jednym pomieszczeniu powinno dać mu poczucie bezpieczeństwa.

Zasady w domu

Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami czy przeciwnikami psa w łóżku, ważne abyśmy byli konsekwentni w swoim postępowaniu. Dlatego należy ustalić zasady na samym początku. O wiele trudniej jest oduczyć psa spania w łóżku niż przestrzegać wprowadzonych wcześniej zasad. Oprócz samych przyzwyczajeń zdarza się, że pojawi się problem przynależności. Pies, który uzna, że łóżko należy do niego, może bronić swojej własności. Ważne jest, aby to człowiek decydował czy pies może spać w łóżku. Dla czworonoga, który ma trudny charakter za każdym razem powinno się używać komend, które wyznaczą granice.

 

Poprzedni wpis

Co robić w ferie? Zabawy dziecięce w duchu less waste razem z MissiSleepy – odbierz pdf z pomysłami

Następny wpis

Bielizna termoaktywna - czym jest i jak działa? Jak wybrać model bielizny termoaktywnej dla siebie?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo