Wróć do listy wpisów Wietrzenie pościeli – kiedy i jak wietrzyć pościel?
Porady

15 lutego, 2021

MissiSleepy

Wietrzenie pościeli – kiedy i jak wietrzyć pościel?

Wietrzenie pościeli to jeden z podstawowych aspektów dbania o nią. Oczywiście najwięcej dobrego czyni: pranie pościeli, prasowanie jej, zmienianie poszewek, nakładanych na pościel, ale bezkompromisowo także warto wietrzyć pościel. Wszystkie te czynności są niebagatelnie ważne, nawet jeśli posiadasz wariant pościeli przeznaczonej dla alergików, to i tak nic nie zastąpi prawidłowego postępowania z nią. Bakterie, wirusy i grzyby wręcz ukochały sobie nasze kołdry i poduszki, które są doskonałym siedliskiem do ich namnażania się, dlatego też musimy zadbać o to, aby przeprowadzać regularne pranie tych elementów naszej sypialni, a także pomyśleć i zaplanować regularne możliwości wietrzenia pościeli.

Dbanie o prawidłową higienę snu zagwarantuje nam powstrzymywanie rozwoju drobnoustrojów, zapobiegnie wielu chorobom, nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych, a także powstawaniu niechcianych bólów głowy. Co jeszcze daje wietrzenie pościeli? Jak prawidłowo wietrzyć pościel? W jaki sposób pozbyć się najsilniej uczulających alergenów? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Wietrzenie pościeli – superlatywy

Najistotniejszą kwestią wietrzenia naszych zestawów do spania jest bez wątpienia fakt, iż odchody roztoczy kurzu domowego w trakcie przeprowadzania przez nas tej czynności, znikają i tym samym pozbywamy się ich z naszej sypialni. Takie działanie poprawia komfort snu, zapobiega nawracającym infekcjom oraz zapewnia, że resztki jedzenia nie zostają w wietrzonych kompletach na dłużej, dzięki czemu pozbywamy się niebezpiecznych rzezimieszków w postaci rozkładających się cząstek posiłków. Regularne wietrzenie pościeli przyczynia się do polepszenia nie tylko snu, ale i stanu zdrowia zarówno osób podatnych na działanie najsilniej uczulających alergenów, ale także ludzi, którzy na co dzień nie są obwarowani trudami zdrowotnymi, związanymi z wszelkiego typu uczuleniami. Ponadto utrzymywanie pościeli w odpowiednich warunkach, a więc również wietrzenie jej, przyczyni się do zachowania dłuższej żywotności naszego zestawu pościeli.

Jak często wietrzyć pościel?

Odpowiedź jest niezwykle prosta – im częściej, tym lepiej! Nieprawdą jest, jakoby pościel można było wietrzyć wyłącznie latem, nic bardziej mylnego! Wietrzyć pościel powinniśmy cyklicznie przez cały rok, zarówno zimą, jak i latem. Wietrzenie pościeli na mrozie jest niezwykle korzystne, ale o tym za chwilę. Warto zaznaczyć, iż wietrzenie kołdry oraz poduszek należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu i najlepiej byłoby, gdybyśmy łączyli proces wietrzenia pościeli ze zmianą poszewek na kołdrze, a także na poduszkach. Jak często przeprowadzać wietrzenie pościeli? Jeżeli nie borykamy się z różnego rodzaju chorobami, to optymalną opcją byłoby czynienie tego raz w tygodniu, zaś jeśli mamy w domu alergika, to staramy się wykonywać tę czynność jak najczęściej, minimum trzy razy w tygodniu.

W jaki sposób wywietrzyć pościel?

Najbardziej skuteczne wietrzenie pościeli przeprowadza się na zewnątrz, bowiem najważniejsze jest to, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Powinniśmy wybierać miejsca przewiewne, czyli te, w których dostęp do świeżego powietrza jest największy. Sprzyjające warunki uzyskamy wtedy, gdy mamy szansę pozbyć się roztoczy, poprzez rozkładanie pościeli na jak największym obszarze na zewnątrz. Wysokie temperatury powodują namnażanie się bakterii, zatem powinniśmy pomyśleć o tym, by ulokować naszą pościel w suchym, niekoniecznie nasłonecznionym, ale wietrznym miejscu. Gdzie więc należy trzymać pościel na zewnątrz, aby warunki panujące wokół miały zbawienny wpływ na poduszki i kołdrę? Rozwieś je na przykład na balkonie, bądź meblach ogrodowych, żeby dostęp do świeżego powietrza był jak najintensywniejszy.

Jeżeli nie masz dostępu do balkonu albo swojego ogrodu, wówczas możesz poradzić sobie w zupełnie inny sposób. Rozłóż pościel na łóżku przy otwartym oknie, jednocześnie pamiętając o tym, że pościel nie może leżeć w pełnym słońcu. Idealne warunki będą wtedy, gdy przeprowadzając wietrzenie pościeli, zrobisz również przeciąg, który przyczyni się do zaistnienia dobrej cyrkulacji powietrza i pozbycia się roztoczy. Pamiętaj by otworzyć szeroko okno, ale przede wszystkim regularnie, najlepiej co 15 minut, przekładać pościel na drugą stronę, aby nie doprowadzać do namnażania się bakterii na kołdrze i łóżku.

wietrzenie pościeli

Wietrzenie pościeli latem – o czym należy pamiętać?

Wietrząc pościel, powinniśmy wybierać miejsca przewiewne, to jasne. Wykładanie kołder i poduszek w pełnym słońcu nie jest jednakże dobrym pomysłem. Nie powinniśmy myśleć, że wystarczy rozłożyć pościel w jakimkolwiek miejscu o każdej porze, gdyż wysoka temperatura jest w stanie uczynić więcej szkód niż pożytku. Namnażanie się roztoczy w miejscu nasłonecznionym będzie powodem alergii i wcale nie zapobiegnie pozbywania się jej. Wietrzenie kołder powinno więc przebiegać tam, gdzie warunki panujące wokół nam to umożliwiają. Unikajmy zatem przestrzeni nasłonecznionych, gdyż trzymanie kołder przez długi czas w takim miejscu spowoduje również ich niszczenie oraz płowienie.

Regularne wietrzenie pościeli na mrozie

Ujemne temperatury działają na pościel zbawiennie. Pościele stają się wówczas świeże, zapewniając pełną higienę snu i orzeźwiająco pachną. Można śmiało stwierdzić, że wietrzenie pościeli zimą posiada same superlatywy. Po pierwsze, gdy decydujemy się wietrzyć pościel na mrozie, to potem w trakcie snu odnosimy wrażenie, iż jest ona niesamowicie rześka, otulająca i niezwykle przyjemnie się pod nią śpi. Po drugie, wietrzenie pościeli na mrozie gwarantuje pozbywanie się licznych: bakterii, wirusów oraz grzybów. Po trzecie, wietrzenie pościeli na mrozie skutkuje tym, że mroźne powietrze dogłębnie oczyszcza wietrzone komplety od środka i nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów.

W jaki sposób możemy wietrzyć pościel na mrozie? Możliwości mamy kilka: wynosząc ją na balkon, rozkładając na meblach ogrodowych, a jeśli nie posiadamy ani balkonu, ani ogrodu czy patio, to wówczas należy otworzyć okno i wystarczy rozłożyć pościel w wybranym przez siebie miejscu tak, aby miała jak najlepszy dostęp do cyrkulacji powietrza.

Czy wietrzenie pościeli odchodzi do lamusa?

Mogłoby się wydawać, że wietrzenie pościeli latem oraz w pozostałych porach roku odchodzi do lamusa. Odnosimy wrażenie, iż jeszcze dekadę temu czy to na blokowiskach, czy też na prywatnych posesjach pojawiało się na zewnątrz zdecydowanie więcej wietrzonych kompletów i nie panowało powszechne przeświadczenie, że wystawianie ich na widok publiczny jest czymś wstydliwym. Możliwości wietrzenia pościeli posiada tak naprawdę każdy z nas i nie musimy pojmować tej czynności jako niewskazanej, czy staromodnej.

Tak samo, jak wykonujemy regularne pranie naszych wietrzonych kompletów, jak i ubrań i uchodzi to za postępowanie całkowicie normalne oraz pożądane, tak samo wietrzenie naszych zestawów do spania nie powinno uchodzić za niewłaściwe, bowiem ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, pozwalając pozbyć się przyczyn bólów głowy czy czynników będących powodem alergii. Nie wstydźmy się pokazywać naszych sypialnianych kompletów na zewnątrz, gdyż większą szkodę robimy sobie nie wystawiając ich na odpowiednią wymianę powietrza i hodując w nich: bakterie, wirusy i grzyby niż pokazując je w przestrzeni na poły publicznej lub na terenie własnej posesji. Dbanie o zdrowie, a także komfort i wygodę w trakcie snu, powinno być zawsze naszym bezkompromisowym priorytetem.

Poprzedni wpis

Nowa marka w MissiSleepy! Przedstawiamy kolekcje Luna

Następny wpis

Jak dobrać bieliznę wyszczuplającą?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo