MissiSleepy.pl

Jak często zmieniać piżamę?

0
Jak często zmieniać piżamę?

Piżama to wyjątkowy "strój", który wykorzystywany jest właściwie tylko w obrębie własnego domu. Aby wypoczynek był komfortowy warto postawić na piżamę wykonaną z materiałów najwyższej jakości i co najważniejsze - naturalnych, które zapewniają cyrkulację powietrza. Niektórzy zastanawiają się jednak, jak często powinno się wymieniać piżamę?

Zmiana piżamy - jak często należy to robić?

Z racji tego, że piżama traktowana jest jak bielizna, często poddaje się dyskusji kwestie, jak często powinna być ona zmieniana? Czy codziennie, tak jak bielizna osobista? A może nie ma konieczności aż tak często sięgać po czyste i świeże ubranie do spania? Czy w przypadku piżamy damskiej wykonanej z jedwabiu lub satyny częsta zmiana jest również konieczna?

Należy zdać sobie sprawę, że nie można udzielić odpowiedzi jednoznacznej, ponieważ ważne są tu pewne indywidualne cechy. Podczas snu, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka temperatura człowiek się poci. Ale intensywność pocenia jest kwestią osobniczą. Oczywistą kwestią jest to, że jeśli ktoś poci się intensywnie, to piżamę musi zmieniać codziennie. Podobnie wygląda kwestia preferencji dotyczących kąpieli - przed snem czy po przebudzeniu? Czynniki te mają ogromny wpływ na tempo brudzenia się piżamy. Jednak to nie wszystko, ponieważ gdy śpimy złuszcza się naskórek, w materiał wsiąka pot, ale także pozostałości używanych kosmetyków.

Ponadto należy pamiętać, że z założenia każdy rodzaj piżamy został stworzony po to, aby korzystać z niego podczas snu. Można jednak zaobserwować zmieniające się trendy, gdzie dla części osób piżamy stają się nie tylko bielizną nocną, ale także strojem, z którego można bez ograniczeń korzystać w domu także w ciągu dnia. W takich sytuacjach należy pamiętać, aby prać piżamę znacznie częściej.

Czas na zmianę piżamy

Bez względu na to czy preferujemy klasyczną piżamę czy koszulę nocną nie należy za bardzo zwlekać z jej wymienianiem. Najczęściej mówi się, że piżamę warto często prać, a zmieniać należy nie rzadziej niż co 3-4 dni. Są to ogólne zalecenia, jednak jeśli piżamie towarzyszy nieprzyjemny zapach, albo widać, że została ubrudzona, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniać piżamę nawet codziennie.

U osób, u których nie występuje wzmożone pocenie podczas snu nie ma konieczności tak częstego zmieniania piżam. Szczególnie, jeśli preferują one kąpiel przed położeniem się do łóżka. W takiej sytuacji zmywają z ciała wszelkie kosmetyki, brzydkie zapachy i pot, zatem nocna bielizna może być wymieniana rzadziej, bo nawet co 5-7 dni.

Dla własnego zdrowia i komfortu spania nie należy w tej samej piżamie spać dłużej niż tydzień.

Jak często zmieniać piżamę podczas choroby?

jak często zmieniać piżamę podczas choroby

Wyjątek stanowić mogą pewne konkretne przypadki, a dokładniej np. choroba. W takiej sytuacji, gdy jesteśmy chorzy najlepszym rozwiązaniem jest codzienna zmiana bielizny nocnej, nie tylko dla własnego komfortu, ale również bezpieczeństwa innych domowników. W ten sposób można ograniczyć ilość drobnoustrojów chorobotwórczych znajdujących się w otoczeniu.

Jak prać piżamę?

Poza tym jak często prać piżamę bardzo ważną kwestią jest sposób, w jaki należy to robić, ale i tu nie ma jednoznacznych wytycznych. Wszystko zależy bowiem od materiału, z którego bielizna została wykonana. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wskazówek umieszczonych przez producenta na metkach. Wśród oznaczeń znajdują się informacje dotyczące temperatury prania i nie tylko jak prać piżamę, ale również jak ją suszyć lub inne specyficzne dla rodzaju danej tkaniny informacje.

Gdy trzeba często prać bieliznę piżamową koniecznie trzeba zwrócić uwagę na środki piorące, które zadbają o materiał, aby jak najdłużej zachował doskonałą kondycję.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium