Wyjątkowe kreacje wymagają dobrze dobranej bielizny. Tradycyjne staniki czy nawet bardotki nie zawsze sprawdzają się w przypadku ubrań, które mocno odsłaniają ciało, a wystająca spod ubrania bielizna wygląda nieelegancko. Taki detal może znacząco zepsuć efekt stylizacji. Kobiety, którym zależy na tym, by ich biust prezentował się perfekcyjnie w bluzkach i sukienkach z mocno wyciętymi plecami czy bardzo głębokim dekoltem, sięgają po stanik samonośny. Niestety niektóre z nich nie są zadowolone z efektu modelowania lub borykają się z problemem zsuwania się biustonosza. Ciągłe poprawianie samonośnej bielizny jest bardzo uciążliwe i niekomfortowe. Czy istnieje sposób, aby biustonosz samonośny zostawał na swoim miejscu na długo po jego założeniu? Oczywiście, że tak. Trzeba poznać tylko najważniejsze zasady użytkowania tego produktu.
Rodzaje staników samonośnych
Tak jak wiele jest modeli tradycyjnych staników, tak samo można wybrać w wielu modelach biustonoszy samonośnych. Rodzaj stanika w obu przypadkach wybiera się indywidualnie do wielkości i kształtu piersi. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy brafiterki. Biustonosz samonośny to taki, który nie wymaga zakładania ramiączek, aby nadal spełniał swoją funkcję, to znaczy modelował piersi i nie zsuwał się podczas ruchu. Staniki samonośne trzymają się na specjalny silikonowy klej, który jest hipoalergiczny, a dobrze pielęgnowany i stosowany zgodnie z zaleceniami, długo zachowuje przyczepność.
Staniki samonośne mogą mieć formę typowych przyklejanych miseczek z zapięciem z przodu lub wiązaniem czy ściągaczem, który pozwala na wymodelowanie i ułożenie biustu jeszcze po przyklejeniu miseczek.
Niektóre miseczki mają formę bardotek z mocno obniżonym mostkiem, który dobrze sprawdza się do kreacji z bardzo głębokim dekoltem. Tego typu biustonosze mają jeszcze dodatkowe skrzydełka po bokach, które przykleja się na linii żeber. Pomagają one uzyskać efekt push-up. Równie dobrze prezentują się biustonosze z dodatkową taśmą mocowaną w okolicy obojczyka. Ten typ biustonosza samonośnego pokochają panie obdarzone bardzo dużym biustem, który wymaga uniesienia. Będzie on również niezastąpiony do kreacji z mocno odkrytymi plecami.
Biustonosz samonośny może być wykonany całkowicie z silikonu lub może posiadać bawełniane, a nawet koronkowe usztywniane miseczki wyściełane silikonową samoprzylepną powłoką.
Jak należy zakładać samonośny biustonosz?
Zakładanie stanika samonośnego wymaga wprawy. Jeżeli zakupiłaś stanik samonośny specjalnie na wyjątkową okazję, koniecznie przetestuj go kilka dni wcześniej. Dobrze jest ponosić go przez kilka godzin, aby przyzwyczaić się do jego całkowicie odmiennej konstrukcji. Noszenie biustonosza samonośnego daje inne wrażenia niż przy jego tradycyjnym odpowiedniku. Kilkukrotne założenie biustonosza samonośnego pozwoli dobrać właściwą technikę oraz poznać jak przyklejony biustonosz prezentuje się najlepiej.
Tylko właściwe założeniu biustonosza i odpowiednie przygotowanie ciała pozwoli zatrzymać go na swoim miejscu. Przede wszystkim musisz dokładnie umyć ciało zwykłym mydłem, bez dodatku olejków. To samo tyczy się pielęgnacji ciała po kąpieli; nie należy używać żadnych balsamów i innych kosmetyków nawilżających i natłuszczających, gdyż będzie to skutkowało zsuwaniem się biustonosza podczas noszenia. Ciało przed założeniem stanika musi być dokładnie wysuszone. Nie powinno się także brać bardzo gorącej kąpieli, gdyż ciało może się wówczas pocić jeszcze na kilkanaście minut po wyjściu z wanny.
Zakładanie stanika samonośnego
Przed założeniem biustonosza samonośnego należy uprzednio zdjąć osłonkę chroniącą klej. Jeżeli posiadasz stanik ze ściągaczem musisz go maksymalnie poluzować, jeśli kupiłaś stanik zapinany należy go rozpiąć.
Stanik zakładamy najpierw na jedną, a potem na drugą pierś. Zgarnij biust rękę spod samej pachy i przyciągnij do środka. Staraj się przy tym nie ciągnąć go zbytnio do góry, ani w dół. Przyklejamy miseczkę i powtarzamy to samo z drugą piersią. Teraz zadanie jest bardziej utrudnione, gdyż trzeba zrobić to symetrycznie względem drugiej piersi. Gdy uda Ci się dopasować miseczkę zapnij stanik z przodu, a jeśli Twój stanik posiada ściągacz, to zaciśnij sznurki do momentu, aż uzyskasz zadowalający efekt.
W przypadku stanika ze skrzydełkami należy jeszcze symetrycznie dopasować ten elementy bielizny. Dzięki nim Twój biust będzie bardziej stabilny i uzyskasz lepszy efekt modelujący. Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli nie bój się odkleić stanika i przykleić go ponownie. Klej jest na tyle mocny, że bez problemu wytrzyma wielokrotne odklejanie.
Gdy stanik jest już na właściwym miejscu przyciśnij go mocno do piersi i przytrzymaj przez kilkanaście sekund, aby miseczki dokładnie przywarły do klatki piersiowej.
Bielizna z klejem silikonowym jest bezpieczna dla skóry, nie powoduje alergii, a odklejanie jej nie powinno być bolesne. Aby ułatwić sobie zdejmowanie stanika można zwilżyć skórę wodą. Biustonosze te są wielokrotnego użytku, a używane zgodnie z instrukcją producenta posłużą na kilka sezonów.
Jak dbać o staniki samonośne, aby służyły jak najdłużej
Samonośne biustonosze wymagają szczególnej pielęgnacji. Pod żadnym pozorem nie wolno ich prać w pralce. Należy je prać ręcznie. Prawdę mówiąc także staniki tradycyjne powinny być prane ręcznie. Dzięki temu dłużej zachowują właściwą formę, a fiszbiny nie wychodzą (oczywiście duże znaczenie ma tutaj jakość biustonosza). W przypadku biustonosza z sylikonowym wnętrzem, środki piorące są zbyt agresywna dla silikonowego kleju. Użycie go obniży jego przyczepność i żywotność.
Stanik samonośny myjemy delikatnymi środkami, najlepiej wodą z mydłem. Nie wycieramy go ręcznikiem, gdyż bawełniane włókna przykleją się do silikonowej powierzchni. Bielizna z sylikonu nie reaguje dobrze na wysokie temperatury, dlatego nie suszymy go na ciepłym kaloryferze. Gdy stanik sam wyschnie odkładamy go przykrywając folią. Zabezpieczysz w ten sposób stanik przed zakurzeniem oraz wysychaniem kleju.