Wróć do listy wpisów Drzemka w ciągu dnia - ile powinna trwać?
Trendy

22 października, 2021

MissiSleepy

Drzemka w ciągu dnia - ile powinna trwać?

Każdy człowiek w celu osiągnięcia zdrowego i zbilansowanego trybu życia powinien regularnie sypiać, aby wprowadzić swój organizm w dobrotliwy stan spokoju, relaksu i odprężenia. Z własnego doświadczenia doskonale jednak wiemy, iż osiągnięcie pożądanej harmonii w postaci work-life balance nierzadko staje się rzeczą wprost nieosiągalną. Niedobory snu niestety przekuwają się w niedogodności zdrowotne, które mogą powodować problemy: zaburzają rytm serca, zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i często powodują bóle głowy, a zatem, by organizm miał szansę uzupełnić niedobory snu, powinniśmy pomyśleć o tym, że krótka drzemka w ciągu dnia nie tylko dodaje energii, ale też pobudza kreatywność i zapewnia optymalny czas na szybką regenerację. Ile czasu powinna trwać drzemka w ciągu dnia, aby okazała się tym wypoczynkiem, który nie zaburzy nocnego snu?

Krótka drzemka w ciągu dnia i jej superlatywy

Nie od dziś wiadomo, że wielu z nas często już tuż po porannej pobudce marzy o tym, by ponownie oddać się w objęcia Morfeusza i sprawić, aby drzemka popołudniowa zregenerowała nasze siły. Czy to możliwe, czy raczej popołudniowy sen należy uznać za zaburzenie rytmu dobowego? Popołudniowy odpoczynek wpłynie pozytywnie na proces zasypiania wieczorem lub w nocy, ale tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio zaplanowany i przemyślanie podejmowany.

Jakie mamy korzyści z drzemki w ciągu dnia? Gdy odczuwamy spadek nastroju i sygnały wysyłane przez organizm, że właśnie powinniśmy odświeżyć umysł, wówczas warto nastawić budzik i udać się na krótki odpoczynek. Czasem nawet fakt, iż uda się nam w ciągu dnia na chwilę położyć, sprawi, że ustąpi dojmujący ból głowy, poprawi się nasz nastrój, motoryka oraz koncentracja, a podejmowana po drzemce praca mózgu okaże się najbardziej efektywna.

Popołudniowa drzemka niesie zatem szereg prozdrowotnych aspektów i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kiedy więc kłaść się w ciągu dnia, by drzemka w ciągu dnia nie okazała się być zbyt długa i miała na nas pozytywny wpływ? Dowiedz się tego, kiedy powinieneś decydować się na popołudniowe drzemki i jak długo powinna trwać drzemka, by zminimalizować poziom stresu, poprawić pracę mózgu oraz ogólne samopoczucie!

Popołudniowa drzemka trwająca 20 minut. Czy tyle powinna trwać drzemka?

Oczywiście! Tak, wcale się nie przewidziałeś! Popołudniowa drzemka powinna trwać zaledwie 20 minut, bowiem w tym czasie trwa faza snu lekkiego i jeżeli przedłużymy nasz wypoczynek, wówczas najprawdopodobniej stanie się tak, iż wejdziemy w fazę głębokiego snu i zamiast wstać rześcy, wypoczęci i szczęśliwi, doświadczymy niepożądanego bólu głowy oraz uczucia ociężałości, otępienia, a także spadku energii, a więc dokładnie tych wszystkich aspektów, jakich za wszelką cenę staraliśmy się uniknąć, podejmując krótką drzemkę.

Wejście w fazę snu głębokiego przynosi bowiem odwrotne do zamierzonych rezultaty i zaburza proces zasypiania na tyle, że możemy spodziewać się dodatkowych problemów z zaśnięciem wieczorem. Ile czasu powinna trwać drzemka? Jak zatem decydować się na 20-minutowe drzemki w ciągu dnia, aby rytm dnia został zachowany, a jakość snu w nocy nie została zaburzona? Wyjaśniamy!

Drzemka w ciągu dnia – kiedy się położyć, aby właściwie uzupełnić niedobory snu?

Czasami myślimy sobie, iż warto na chwilę położyć się w ciągu dnia, a gdy już wejdziemy w fazę głębokiego snu i odczujemy, że nastąpiło nieodwracalne zaburzenie rytmu dobowego, jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni, jak też rozdrażnieni niż wcześniej, toteż wydaje nam się, iż drzemka w ciągu dnia to istna strata czasu! Nie ma bardziej mylnego pojęcia!

Jeśli dopilnujesz tego, aby drzemki w ciągu dnia były przeprowadzane w odpowiednich porach, to Twój krótki sen zagwarantuje Ci pożądane rezultaty. Jak to uczynić? Przede wszystkim dopilnuj tego, aby Twoja popołudniowa drzemka pojawiła się nie wcześniej niż 6 godzin po wstaniu z łóżka z nocnego snu, a wówczas sam przekonasz się, iż ten krótki czas przeznaczony na drzemkę zapewni Ci pełnowartościowy, zdrowy sen.

W czasie snu podczas drzemki przeprowadzanej w ciągu dnia poprawia się nasze samopoczucie, redukuje się poziom stresu i zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca, gdyż odpoczywając, stabilizujemy rytm serca. Warto nastawić budzik i wstać po wyznaczonych 20 minutach, aby nie dopadł nas ból głowy, gorsze samopoczucie oraz wrażenie, że drzemka w ciągu dnia to strata czasu. Na popołudniowe drzemki nie powinniśmy jednakże decydować się później niż 4 godziny wcześniej przed wieczornym/nocnym układaniem się do snu. Zachowanie wyznaczonej odległości czasowej sprawi, że drzemka w ciągu dnia nie zaburzy snu w trakcie nocy.

Jak uprzyjemnić sobie czas, gdy robimy krótkie drzemki?

Drzemka przeprowadzana w ciągu dnia posiada pozytywny wpływ na organizm, jednakże jeśli postaramy się o to, by została przeprowadzona prawidłowo, wówczas zwiększamy szansę na to, że bóle głowy, powstałe na skutek zmęczenia, szybko ustąpią, a my nabierzemy nowej energii do działania. Jeżeli ponadto zadbamy o to, by spać w wywietrzonym pomieszczeniu z dostępną regularną cyrkulacją powietrza, to drzemka popołudniowa okaże się być intensywniej regenerująca. Dodatkowo miejsce, w którym śpimy także ma pozytywny wpływ na jakość naszego snu. Jeśli wybierzemy spanie na nowym, wygodnym materacu, ponadto idealnie dostosowującym się do kształtu ciała, wówczas zyskamy pewność, że nie tylko drzemki zapewnią nam zdrowy, bezpieczny i spokojny sen, ale również oddawanie się w objęcia Morfeusza na dłużej w trakcie trwania nocnej pory. Weźmy pod uwagę fakt, iż dbanie o właściwą formę wypoczynku, to tak naprawdę dbanie o siebie samych. Jeżeli zaś odpowiednio nie zaopiekujemy się samymi sobą, wówczas nie będziemy mogli pójść o krok dalej i zadbać o najbliższych. Wybór całkowicie należy do nas!

Sen to podstawa naszego zdrowego funkcjonowania i udanego, szczęśliwego życia

Pamiętajmy, że brak energii w dłuższym okresie może doprowadzić do poważnych chorób nie tylko serca, ale także mózgu, a jedną z najgroźniejszych wśród nich bezkompromisowo jest depresja, która stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia. Nie bagatelizujmy zatem ani snu w godzinach nocnych, ani poobiedniej drzemki, gdyż oba te aspekty w znacznym stopniu rzutują na jakość i komfort codziennej egzystencji.

Permanentne zmęczenie, a w dłuższym okresie wyczerpanie organizmu sprawia, iż osłabia się praca wszystkich naszych narządów wewnętrznych, destabilizuje się układ immunologiczny odpowiedzialny za odporność organizmu i stopniowo tracimy nie tylko siły witalne, ale również motywację, a także chęć do życia. Nie pozwólmy na to, abyśmy z początku poprzez drobne zaniedbania dopuścili do tego, że przerodzą się one w gorszą kondycję naszego zdrowia i życia. W MissiSleepy troska o Ciebie i Twoich najbliższych jest na najwyższym poziomie!

Poprzedni wpis

Przechowywanie pościeli - gdzie i jak przechowywać pościel?

Następny wpis

Biustonosz samonośny - jak dobrać jego rozmiar i jak go zakładać?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo