Biała, kolorowa, aksamitna, bawełniana, puchowa, silikonowa, z dartego pierza... Każdy ma swoją ulubioną, w której śpi mu się najlepiej. Jak przechowywać pościel, by długo nam posłużyła? W artykule podpowiemy wszystko, co należy wiedzieć o przechowywaniu pościeli.
Pościel stanowi stały element wyposażenia każdego mieszkania. Podobnie, jak wiele innych rzeczy, tak i ona wymaga odpowiedniego przechowywania i specjalnego traktowania, abyśmy mogli się nią cieszyć przez lata bez szkody dla jej kondycji i naszego zdrowia. Należy pamiętać o tym, że kołdra, poduszki i poszewki zawsze powinny być czyste i świeże. Odpowiednie przechowywanie pościeli jest równie ważne i stanowi gwarancję tego, że będzie nam ona dobrze służyć.
Odpowiednie przechowywanie pościeli - dlaczego jest takie ważne?
Kołdra, poduszka i prześcieradło są z nami przez całą noc. Dotykają naszego ciała, wtulamy w nie twarz, wąchamy, a zarazem wdychamy wszystko, co w nich jest. Dla jakości naszego snu oraz zdrowia musimy zatem zadbać o to, aby była ona zawsze czysta i świeża. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. W kontakcie ze skórą patogeny te powodują miejscowe infekcje. Jeszcze groźniejsze są zarodniki grzybów, które przedostaną się do układu oddechowego. Osłabiają nasz organizm, wywołują stany zapalne dróg oddechowych i torują drogę dla infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Drugim, największym wrogiem pościeli jest kurz. Składa się z fragmentów materii organicznej i nieorganicznej, drobinek materiałów, piasku, fragmentów złuszczonego naskórka. Jest to znakomita pożywka dla roztoczy, których odchody – niestety – są bardzo groźne i mogą wywoływać między innymi alergie.
Jak przechowywać pościel?
Właściwe przechowywanie pościeli jest bardzo ważne. Zestawy nocne można podzielić na dwie kategorie – używane na co dzień i zapasowe/dla gości. Kołdrę i poduszki, w których co noc śpimy, często zostawiamy na łóżku. Powinniśmy jednak w tym przypadku pamiętać o przykryciu jej kapą lub kocem, żeby zapobiec osiadaniu kurzu. Do przechowywania zestawów dla gości, które używane są okazjonalnie, najlepiej sprawdzają się szczelne pojemniki i worki próżniowe. Dają nam pewność, że pościel nie naciągnie wilgocią i nie ubrudzi się, leżąc nieużywana.
Gdzie trzymać pościel?
Dla właściwego zabezpieczenia poduszek i kołder, które przeznaczone są do bieżącego użycia, znakomicie sprawdzają się specjalne skrzynie, wbudowane w łóżko. Jeśli nasz model nie posiada jednak takiego udogodnienia, można skorzystać z zamykanego kufra. Taki gadżet stanowi dodatkowo ciekawy element dekoracyjny pokoju. Przechowywanie pościeli w szafie jest dobrym rozwiązaniem w celu uporządkowania kompletów dla gości. Poduszki i kołdry próżniowo zamknięte w szczelnych workach zmniejszają swoją objętość, więc nie powinny znacząco ograniczać przestrzeni. Jeśli jednak mamy małą szafę, możemy zabezpieczoną pościel złożyć w garderobie lub spiżarni – ważne, aby pomieszczenie to było suche i nie panowały w nim skrajne temperatury.
Jeśli posiadamy wiedzę o tym, jak przechowywać pościel i zadbamy o właściwe warunki, możemy być pewni, że korzystanie z niej będzie przyjemnością i nie narazi nas na alergie, ani inne problemy ze zdrowiem.