Sen stanowi jedną z fizjologicznych potrzeb każdego żywego organizmu. Jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania osobom w każdym wieku. By sen dawał nam pełnię energii na kolejny dzień oraz pozwolił organizmowi na regenerację, należy zadbać o jego odpowiednią jakość i higienę. Czym jest higiena snu dziecka i osoby dorosłej? Jak o nią zadbać? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Higiena snu – co to takiego?
Termin: „higiena snu” pojawia się w przestrzeni publicznej od niedawna. Jednak jej zasady są znane od tysięcy lat. W dużym skrócie można powiedzieć, że higiena snu i wypoczynku to określone czynności i zasady, które powinniśmy stosować, jeśli chcemy zapewnić sobie dobrej jakości nocny wypoczynek. Szczególnie istotne są te zasady higieny snu, które pomagają regulować potrzebę snu – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki zachowaniu stałej pory zasypiania unikamy problemów z zaśnięciem, a jakość naszego wypoczynku jest bardziej efektywna dla regeneracji organizmu.
Podstawowe zasady higieny snu
Najważniejsze wśród zasad zdrowego snu jest przede wszystkim:
- unikanie kofeiny, nikotyny oraz alkoholu przed snem, a także
- zasypianie o stałej porze.
Równie istotna jest aktywność fizyczna w ciągu dnia, która nie musi być za nadto intensywna ważne jednak by była regularna. Dzięki aktywności fizycznej nasz sen może stać się lepszy pod względem jakościowym jak i objętościowym. Kolejną ważną zasadą jest ograniczenie czasu na tzw. leniuchowanie w łóżku. Lepiej jest unikać krótkich drzemek w ciągu dnia, a ponadto nie jeść zbyt późnych kolacji. Ostatni posiłek powinniśmy spożywać najpóźniej na trzy godziny przed snem. Istotne jest także unikanie oglądania telewizji w łóżku bezpośrednio przed porą snu oraz ograniczenie użycia smartfona czy komputera tuż przed zaśnięciem. Wśród ostatnich elementów pozwalających zadbać o higienę snu jest optymalna temperatura naszego ciała oraz pomieszczenia. Powinniśmy zadbać o wywietrzenie sypialni i wyregulowanie temperatury pomieszczenia do 18-20°C
Stosując się do zasad higieny snu, sami dojdziemy do tego, jak poprawić sen i zwiększyć efektywność nocnego wypoczynku oraz pozbyć się problemu bezsenności.
Brak higieny snu i jego konsekwencje
Każdy z nas wie, że niedobór snu nie wpływa dobrze na ludzki organizm. Chroniczne niewyspanie może powodować nie tylko znaczne pogorszenie samopoczucia, ale także obniża odporność, wpływa na koncentrację, a nawet może prowadzić do nadwagi lub wręcz otyłości. Warto wprowadzić w życie zasady zdrowego snu, a także przyjrzeć się miejscu, w jakim zasypiamy. Ono także ma wpływ na jakość naszego wypoczynku. Dotyczy to zarówno pomieszczenia, jak i łóżka czy kanapy. Pomieszczenie, w którym zasypiamy, powinno być odpowiednio przewietrzone i zaciemnione. Wpływ na jakość snu ma także dobór materaca oraz odpowiedniej poduszki. Istotna jest ponadto kołdra oraz materiał z jakiego wykonana została pościel. Polecamy naturalne, przewiewne tkaniny, które nie będą zwiększać ciepłoty ciała, zwłaszcza w letnie miesiące.
Jeśli pojawiają się problemy z zaśnięciem, nigdy nie wolno próbować zasnąć na siłę. W przypadku problemów z zaśnięciem albo po wyjątkowo emocjonującym dniu warto na dwie lub trzy godziny przed snem wziąć ciepłą kąpiel, która pozwoli nam się zrelaksować i wyciszyć. Pomóc w zaśnięciu może także słuchanie relaksacyjnej muzyki, stosowanie ziół, takich jak np. melisa i wyciąg z chmielu, a także ćwiczenia oddechowe czy medytacja.
W przypadku, kiedy zaobserwujemy, że problemy z zasypianiem lub częste wstawanie w nocy pojawiają się coraz częściej, warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż naturalne sposoby na zdrowy sen mogą wówczas nie wystarczyć.