Wróć do listy wpisów Ile śpi roczne dziecko?
Porady

15 maja, 2024

MissiSleepy

Ile śpi roczne dziecko?

Świeżo upieczony bądź też zaprawiony w bojach rodzic wie, że żadnego dziecka nie da się wychować podręcznikowo. Co to oznacza? Nawet gdybyśmy pokusili się na kupno i dokładne studiowanie „od deski do deski” wszystkich dostępnych podręczników oraz poradników, to nie istnieje w nich zapisana złota rada na to, w jaki sposób perfekcyjnie zająć się pociechą w ogóle. Dlaczego tak się dzieje? Przecież zwykle takie pozycje książkowe bądź też strony parentingowe w internecie aż kipią od porad znakomitych niań, specjalistów czy osób z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie, którą można byłoby zatytułować następująco: „jak doskonale zająć się Twoim dzieckiem?”. Zagadnienie to staje się o tyle ciekawe, że nie tyleż co małe dzieci, ale każdy człowiek jest inny i posiada specjalne potrzeby, których nie zdefiniuje żadna książka, ani porada.

Wszelkie schematy, wskazówki, metody działania są sformułowane zazwyczaj na bazie ogólnych statystyk, wyliczonych średnich, rad lekarzy czy profesjonalistów specjalizujących się w określonych tematach, ale rzeczywistość i tak identyfikuje swoją wersję zdarzeń, różnorodną, właściwą dla każdego. Ile śpi roczne dziecko? Czy istnieje wyznacznik mówiący o tym, ile powinno spać dziecko w określonym wieku? Na powyższe pytania kompleksowo odpowiemy w niniejszym artykule.

Zostań z nami na dłużej, by dowiedzieć się również, jak zadbać o to, by optymalny czas snu zwiększał szanse na poczucie bezpieczeństwa dziecka i przyczyniał się do jego prawidłowego rozwoju. Jak pozytywnie wpłynąć na sen dziecka, aby był jak najdłuższy? Odpowiadamy!

Ile powinno spać dziecko po 12. miesiącu życia?

Każde dziecko w konkretnym przedziale wiekowym powinno przesypiać w ciągu nocy określoną ilość godzin. Ile musi spać dziecko roczne, aby w danym wieku została mu zapewniona optymalna dawka odpoczynku? Jak wspomnieliśmy wcześniej, ilość snu na dobę to również kwestia indywidualna, gdyż żaden człowiek, a zwłaszcza małe dziecko, nie zachowuje się książkowo, a organizm domaga się dodatkowego odpoczynku wówczas, gdy: rośniemy, chorujemy, jesteśmy nad wyraz aktywni, albo zmagamy się z nadmiarem stresogennych sytuacji.

Najdłużej, tuż po urodzeniu, śpi niemowlę, które w pierwszych tygodniach życia dzielnie próbuje zaadaptować się do zmieniających się warunków. Niemowlę potrafi przespać nawet 17 godzin na dobę – oczywiście wliczamy w ten czas wszystkie drzemki w ciągu dnia. Potem sukcesywnie ten czas długości snu się skraca, gdyż niemowlę, które jest już na tym świecie od miesiąca bądź kilku, potrafi zmniejszyć momenty spędzone na wypoczynku, nawet o kilka godzin na dobę. Mając na uwadze, że zwykle maksymalnie 15 godzin na dobę śpi miesięczne dziecko, zaś wraz z kolejnymi dniami zakres potrzeb dziecka na tym polu zdecydowanie się zmniejsza, a rytm dobowy stopniowo ulega stabilizacji, sen dziecka 12-miesięcznego będzie zauważalnie krótszy.

Roczne dziecko najczęściej przesypia około 11-14 godzin na dobę, a optymalną wartością jest sen dziecka trwający 13 godzin na dobę. Większość dzieci powoli kształtuje swój własny rytm określonego wzorca snu, dzięki czemu rodzice są w stanie samodzielnie określić, czy długość snu dziecka w nocy i w ciągu dnia wystarcza do prawidłowego, harmonijnego rozwoju.

13 godzin na dobę – czy tyle musi spać dziecko roczne?

Ile czasu roczne dziecko musi spać, aby zachować pełnię sił oraz zdrowia? Liczne badania nad snem, którymi zajmują się specjaliści w tej dziedzinie na całym świecie, wielokrotnie wskazują, iż podane „widełki”, a więc zakres czasowy dotyczący tego, ile powinno spać dziecko w danym wieku, jest zawsze umowny, statystyczny oraz książkowy. Oznacza to, że jeśli liczba godzin na dobę, w których śpi Twoje niemowlę, czy półroczne dziecko, odbiega od tego, podanego w poradniku czy książce, to nie oznacza, że rytm dobowy snu dzieci został zaburzony i od razu możemy go określać jako nieprawidłowy.

Niezawodna intuicja rodzica

13 godzin na dobę – to zakres optymalny, a więc najlepszy, lecz jeśli Twoje dziecko długo śpi, przekraczając tę granicę i nie ogranicza się do dwóch drzemek w ciągu dnia, a potrzebuje ich więcej, to musisz wiedzieć, iż taki stan również jest w porządku. Żaden rodzic, który nie jest zmuszony do tego, aby w danym momencie budzić swoje dziecko, niezależnie od tego, jaki etap rozwoju osiągnęła jego pociecha, na „siłę” nie będzie przerywać beztroski, z jaką śpi niemowlę czy potrafi spać noworodek. Rodzic, rzetelnie obserwując zachowania swojej latorośli oraz podchodząc racjonalnie do kwestii snu, będzie zawsze wiedział, czy jego pociecha potrzebuje dodatkowej drzemki w ciągu dnia, bez względu na etap życia, w jakim ona się znajduje. Nie ma sensu, by bez określonego powodu dziecko wybudzać ze snu, nawet jeżeli widzimy, że dziecko w nocy przesypia większość czasu, a „książkowo” powinno budzić się na przykład na karmienie, czy w przypadku starszych dzieci, na nocne korzystanie z toalety.

Dlaczego tak wiele snu potrzebuje dziecko?

W zakresie potrzeb dziecka nie ma kompromisów. Najdłużej oczywiście będzie spać noworodek, gdyż jego procesy adaptacyjne do nowej sytuacji oraz otoczenia są niebagatelnie ważne i pochłaniają wiele energii oraz uwagi małego człowieka. Do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia w jego organizmie i psychice zachodzą daleko idące zmiany, które możemy uznać za najbardziej widoczny, dynamiczny oraz skomplikowany proces. Nasza pociecha z leżącej, zupełnie bezbronnej i niesamodzielnej istoty, przeobraża się w ciekawego świata, intensywnie reagującego na wszelkie bodźce, bobasa, który w przeciągu tego czasu może, do ukończenia przez niego 12. miesiąca życia, zwiększyć swoją wagę 4-krotnie, rosnąc nawet do 30 cm!

Optymalny czas snu dziecka w granicach 12. miesiąca życia a rozwój dziecka

Sen jest prymarną potrzebą każdego człowieka, a sami często, jako dorośli, nie rezygnujemy z drzemek w ciągu dnia, wiedząc że niejednokrotnie okazują się one być zbawiennymi i pozwalającymi aktywnie przetrwać dzień, bez uszczerbku na jakości wykonywanych przez nas zadań. Jako rodzice często sami, widząc, że tuż obok śpi niemowlę, wykorzystujemy ten czas po to, by ucinać krótkie drzemki i regenerować siły. Dlaczego długość snu ma w przypadku dzieci tak ogromne znaczenie?

Sen dziecka jako klucz do harmonijnego rozwoju

Sen noworodka lub starszego dziecka ma je uchronić nie tylko przed nadmiernym zmęczeniem, kapryśnością czy spadkiem odporności, ale przede wszystkim ma zapewnić mu prawidłowy rozwój mózgu, a w późniejszych okresach życia również mowy. To, czego malec nauczy się w ciągu dnia i z jakimi bodźcami ma do czynienia przez cały czas aktywności, w zestawieniu z właściwą ilością snu w ciągu nocy, ma niebagatelny wpływ na to, w jaki sposób pozyskane oraz nabyte informacje, a także umiejętności zostaną utrwalone w jego głowie i na jak długi czas pozostaną aktywne i możliwe do wykorzystania. Sen, zarówno ten nocny, jak i pozyskany podczas dziennych drzemek, nie tylko w przypadku dorosłych, ale przede wszystkim intensywnie rozwijających się dzieci, pełni więc rolę precyzyjnie działającej maszyny, skrupulatnie układającej i utrwalającej świeżo pozyskaną wiedzę.

Znaczenie snu jako regeneracji organizmu

Czy zastanawiasz się nad tym, ile godzin snu na dobę przypada dziecku, aby mogło w pełni odzyskać swoje siły i wyruszyć kolejnego dnia na dziecięce wojaże oraz „podbijać” świat? Szukając odpowiedzi na to pytanie, nie zapominaj, że w trakcie snu następuje wydzielanie hormonu wzrostu, które jest kluczowe do tego, by Twój szkrab rozwijał się prawidłowo. Ponadto, jeśli zastanawiamy się nad tym, ile snu potrzebuje dziecko, które ukończyło rok, wówczas odpowiedź wydaje się być banalnie prosta: jak najwięcej! Dlaczego?

Długi, pełnowartościowy, niczym niezmącony i głęboki sen dziecka gwarantuje mu pełną regenerację organizmu. Zbyt częste pobudki oraz nieregulowane drzemki w ciągu dnia powodują, że czas na relaks dzieci może okazać się niewystarczający i zamiast wytworzenia niezbędnej ilości melatoniny niezbędnej do osiągnięcia spokojnego snu, organizm wyprodukuje nadmiar kortyzolu, który przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego – maluch nie będzie chciał spać, nawet w trakcie rutynowego, odprężającego usypiania.

Zachowanie określonego wzorca snu poprawia koncentrację

Roczne dziecko może odczuwać lęk separacyjny, czyli nie chce być oddzielone od rodzica, a więc pojawia się u niego potrzeba jak najdłuższego przebywania w jego towarzystwie, bowiem maluch zaczyna rozumieć, że dorosła osoba może zapewnić mu: bezpieczeństwo, radość, czy tak trywialne sprawy, jak posiłek.

Lęk separacyjny pojawia się w granicach 7-9 miesiąca życia, toteż taki malec, jak miesięczne dziecko jeszcze go nie odczuje, lecz roczne dziecko budzi się nawet z powodu negatywnych przeżyć, gdy obok brakuje rodzica. Warto więc zapewnić dziecku przed spaniem nie tylko swoją obecność, ale także określone wieczorne „rytuały”, a zatem powtarzalne zachowania, które pomogą cieszyć się naszej latorośli spokojnym snem.

Co należy zrobić, aby zapewnić dzieciom pełnowartościowy sen i sprawić, by ich organizm nabrał wystarczającą ilość sił, niezbędnych do podejmowania zmagań, które muszą podejmować każdego kolejnego dnia?

Ile śpi roczne dziecko? Masz na to wpływ!

Często rodzice komunikują, że wraz z rosnącym wiekiem dziecka, wydłuża się również czas jego zasypiania. Większość dzieci rocznych, która boryka się nie tylko z lękiem separacyjnym, ale także cechuje się wieczorną nadaktywnością bazującą na zainteresowaniu i poznawaniu świata, ma problem z tym, by odpowiednio „wyciszyć” emocje i zasnąć. Dzieci roczne same nie potrafią jeszcze wytworzyć określonego rytuału, który pomoże im przespać właściwą ilość godzin w ciągu doby. My, jako dorośli, powinniśmy więc pomóc maluchowi w rozdysponowaniu czasu na właściwą ilość drzemek w trakcie dnia, a także stopniowo nieznacznie skracać ich czas zasypiania. O tyle, o ile miesięczne dziecko do zasypiania potrzebuje wyłącznie: ciepła, ciszy, spokoju, pełnego brzuszka i suchej pieluszki, to roczne małe dzieci zwracają uwagę na większą ilość aspektów.

Spraw, by dzieci przed snem robiły zawsze to samo

Mózg człowieka lubi powtarzalne komunikaty i doskonale się w nich odnajduje. Postaraj się, aby w Twoim domu sen był zwieńczeniem szeregu powtarzających się czynności, które zapewnią ukojenie nie tylko dla dzieci, ale także Tobie. Regularne obowiązki czy działania sprawiają, że zarówno roczniak, jak i noworodek „wpadną” w rytm rutyny, jaka dodatkowo ustabilizuje dobowy rytm spania naszej pociechy.

Kąp dziecko wieczorem, lecz nie przed bezpośrednim snem

Czynnością, która zwiększy ilość przesypianych godzin na dobę przez Twoje dziecko, bez wątpienia okaże się regularna kąpiel. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie kąpać malucha bezpośrednio przed położeniem go do łóżka, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Kąp więc dziecko około pół godziny/godzinę przed snem, a wtedy takie działanie przyniesie najlepsze efekty.

Bliskość przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy kładziesz spać półroczne dziecko czy miesięczne dziecko, pamiętaj o tym, że przed i w trakcie snu, najważniejsze dla Twojej latorośli jest poczucie bezpieczeństwa. Moment zasypiania jest tym czasem w ciągu doby, który powinien kojarzyć się maluchowi z: wytchnieniem, wyciszeniem i odpoczynkiem. Gdy jesteś obok, tulisz do piersi i czule głaszczesz swoje dziecko, to ono bez wątpienia zaśnie szybciej niż wtedy, gdy byłoby pozbawione Twoich, jakże ważnych na każdym etapie rozwoju, czułości.

Kojąca siła dobrotliwego głosu

Do snu doskonale przygotuje Twoje „żywe srebro” także codzienne czytanie bajek na dobranoc. Ten rytuał jest zwykle przez dziecko wyczekany, gdyż pozwala ogarnąć, uspokoić i wyciszyć natłok myśli małego podróżnika. Sami doskonale wiemy, że pod koniec dnia zwykle towarzyszy nam myślowe podsumowanie dnia i nawet jako dorośli możemy mieć problem z tym, aby ten proces powstrzymać. Wspólnie wybierzcie ulubione książeczki dziecka i razem umilcie sobie czas. Pamiętaj, że czytanie jest również dobrym sposobem na to, by wyciszyć malucha wtedy, gdy szykujesz go do drzemki w ciągu dnia.

Postaw na rozsądek i intuicję!

Przesypianie czy to przez miesięczne dziecko, czy półroczne dzieci, a nawet dorosłych, idealnej ilości godzin snu na dobę, którą zaleca choćby Amerykańska Akademia Medycyny Snu, jest niemalże nieosiągalne w kategoriach rozpatrywanych każdego dnia. Obowiązki, zdarzenia losowe, choroby czy mnogość najróżniejszych czynników, na które nie mamy wpływu – to wszystko rzutuje nawet na to, czy decydujemy się na drzemki w ciągu dnia. Jeśli chcesz sprawdzić, ile czasu przypada dla Twojej pociechy w ciągu nocy na sen, to zwróć uwagę na to, że nie zawsze można zmieścić go w „widełkach”.

Jeżeli widzisz, że długość snu jest zdecydowanie zbyt krótka dla Twojego malucha i nie ma szans przyczyniać się do jego prawidłowego rozwoju, wówczas staraj się, by nocne niedobory snu latorośli miała ona możliwość uzupełnić za pomocą drzemek w ciągu dnia. To, ile snu potrzebuje dziecko to jedno, zaś fakt, ile ono godzin w ciągu nocy spędzi na rzeczywistym śnie, to drugie. Postaw na rozsądek i intuicję, pozwalając, że samodzielnie zauważysz, iż organizm malucha domaga się dodatkowej porcji snu. Nie ma sensu bowiem kłaść pociechę do łóżka na siłę, a także bez potrzeby wybudzać ją z upragnionego snu.

Miej na uwadze fakt, że sen dziecka jest szalenie ważny, lecz równie istotne jest zapewnienie mu stabilnej, spokojnej i wyważonej atmosfery przed udaniem się w objęcia Morfeusza. Regularne rytuały, brak napięć, wieczorne wyciszenie sprzyjające kojącej aurze – wszystkie te czynniki są niezwykle wspierające ku temu, aby słodko mogło spać niemowlę, roczniak czy dorosły. Zapadnijcie razem w głęboki sen, ciesząc się swoją obecnością i nie pozwólcie na to, aby cokolwiek go zaburzyło! Sweet dreams!

Poprzedni wpis

Jaka bielizna pod koronkową bluzkę?

Następny wpis

Jaki kolor rajstop najbardziej naturalny?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo