Biustonosz to niezwykle ważny element damskiej bielizny. Niestety, jeśli jest on źle dobrany, to jego noszenie może być niemałym utrapieniem. Źle dobrany stanik, może być bardzo niewygodny, a nawet szkodliwy dla naszego ciała. Można wymienić kilka niedogodności związanych z jego nieodpowiednim ułożeniem względem naszego ciała. Na szczęście można ich uniknąć, jeśli pozna się kilka cennych porad i wskazówek. Z pewnością pomogą one w jego odpowiednim doborze.
Źle dobrany biustonosz – najczęstsze błędy
Niewygodny, uwierający, za ciasny lub za luźny biustonosz może być źródłem nie tyle dyskomfortu, ile może on ograniczać zakres ruchu, obciążać kręgosłup, podrażniać naszą skórę, a to wszystko w długofalowych skutkach może odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto gorące dni mogą wywoływać szczególną niewygodę związaną z nieodpowiednio dopasowanym stanikiem. Mało tego, nasz wygląd również na tym ucierpi. Biustonosze, które będą wystawały oraz wybrzuszały się, będą widoczne dla nas i dla ludzi z zewnątrz.
Można wyróżnić kilka najbardziej powszechnych mankamentów po których poznasz, że stanik jest niewłaściwie dopasowany. W dalszej części artykułu przedstawimy i opiszemy każdy z nich.
Źle dobrane miseczki stanika
Jest to kluczowe zagadnienie związane z dopasowaniem stanika. Zbyt małe miseczki względem rozmiaru piersi mogą znacząco ograniczyć komfort użytkowania biustonosza. Oznaką za małych miseczek jest fałdowanie się materiału lub umiejscowienie się fiszbin aż pod pachą. Należy pamiętać, że miseczki stanika mają jedynie podpierać go, a nie ściskać i sprawiać, że jego górna część niejako się z niego wylewa. Niedopuszczalne jest też to, że ucisk miseczek dotyka nas podczas wdechu klatki piersiowej. Ważne jest też to, żeby miseczka nie była nadto luźna. Efektem tego może być pojawienie się przestrzeni między piersią i miseczką stanika.
Źle dobrany obwód stanika
Jeśli posiadamy stanik za ciasny w obwodzie, to dyskomfort z tym związany wcale nie będzie mniejszy niż w przypadku za ciasnych miseczek. Otóż pas stanika podpiera całość, wobec czego jego odpowiedni dobór jest bardzo istotny. Zbyt mały względem tułowia obwód pasa, widoczny jest gołym okiem. Wtedy można zauważyć, jak pasek wbija się w skórę, co skutkuje jej podrażnieniem i otarciem. Za duży stanik to też efekt nieproporcjonalnego względem anatomii ciała paska. Dlatego w wyborze biustonosza nie należy przesadzać z tym, by był on zbyt duży.
Źle dobrane ramiączka stanika
Ostatnim najbardziej powszechnym mankamentem dotyczącym biustonoszy są źle dobrane ramiączka. Mimo że niemalże w każdym modelu stanika ramiączka są regulowane, to też potrafią być one źródłem niewygody. Niestety ulegają one rozciąganiu wraz ze zmieniającą się wagą kobiety, ale także z powodu częstych napięć, jakimi są poddawane podczas zwykłego ruchu. Dlatego częstą przypadłością są zsuwające się ramiączka. Bywa też, że są one zbyt ciasne lub zbyt cienkie, przez co boleśnie wbijają się w skórę.
Źle dobrany biustonosz – skutki
Skutki źle dobranego biustonosza mogą w najlepszym wypadku dotyczyć dyskomfortu lub podrażnień skóry. Są to najczęstsze konsekwencje noszenia za ciasnego stanika i same w sobie nie są bardzo groźne, choć oczywiście również należy je eliminować. Natomiast za ciasny stanik wywołuje też poważniejsze dolegliwości jak, chociażby problemy z kręgosłupem, rozciąganie się skóry oraz nadmierne rozciąganie się więzadeł Coopera.
Aby czuć się komfortowo, warto przy wyborze stanika dokładnie sprawdzić jego rozmiar oraz przymierzyć go po to, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się powyższych skutków. Więcej szczegółowych informacji o tym, jak poprawnie dobrać biustonosz znajdziecie w artykule na naszym blogu pod zamieszonym linkiem.