Każdy z nas lubi otulić się ciepłym i miękkim kocem w długi, zimowy wieczór lub chłodniejszą, letnią noc. Koc może też stanowić doskonały dodatek dekoracyjny w sypialni czy salonie. Jednak by dodatek ten jak najdłużej spełniał swoje zadanie, a ponadto zachował estetyczny wygląd, należy o niego dbać w odpowiedni sposób. Jak zatem prać koc, by był miękki i nie stracił swojego wyglądu? O tym w dalszej części naszego artykułu.
Pranie koca – ręcznie, czy w pralce?
W jaki sposób prać koce, by jak najdłużej zachowały wygląd z dnia zakupu? Na to pytanie z pewnością wielu z was próbuje znaleźć odpowiedź. By nasz ulubiony koc zawsze spełniał swoje zadanie, czyli otulał nas ciepłem w chłodniejszy wieczór, należy go czyścić w odpowiedni sposób. Wiele osób, z obawy o utratę fasonu i właściwości koca, rezygnuje z samodzielnego jego prania i oddaje go np. do pralni chemicznej. Jednak jeśli wypierzemy koc w prawidłowy sposób, pozostanie on miękki i puszysty, a my zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Sposób prania i suszenia koca jest zależny od tego, z jakiego materiału został on wykonany. Inaczej należy czyścic produkt wełniany, a inaczej poliestrowy.
Wiele osób obawia się prania koca w pralce, jednak jeśli producent nie zamieścił na metce informacji, że nie należy tego robić, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy prali nasz koc właśnie w ten sposób. Ręczne pranie koca może być bardzo czasochłonne, a niekiedy trudne do wykonania. Jedyną istotną kwestią jest pojemność pralki. Zaleca się pranie koca w pralce z wsadem od 4 kg wzwyż, ponieważ waga namoczonego produktu znacznie wzrasta.
Jak przygotować koc do prania?
Pranie koca w pralce wymaga od nas pewnych przygotowań. Przede wszystkim powinniśmy określić, w jakiej temperaturze prać koc, który posiadamy oraz czy materiał, z jakiego zostały wykonany, w ogóle pozwala na pranie w pralce. Jeśli posiadamy zwierzęta pled możemy wcześniej wytrzepać lub oczyścić z sierści za pomocą specjalnej szczotki lub rollera. Przed włożeniem koca do pralki zaleca się jego staranne złożenie w kostkę, by uniknąć uszkodzeń podczas wirowania.
Pranie koca w pralce – w jakiej temperaturze prać koc?
Zaleca się, by temperatura prania, nawet w przypadku dużych zabrudzeń, nie była zbyt wysoka. Powinna zostać dostosowana do materiału, z jakiego został wykonany. Stosowną informację o maksymalnej wysokości temperatury prania zwykle znaleźć można na metce przyszytej do pledu przez producenta, najbezpieczniej jednak zawsze jest wybrać temperaturę 30 stopni Celsjusza. Lepiej jest powtórzyć cały proces, by usunąć zabrudzenia, niż stracić ulubiony koc.
Dobrze jest również zastąpić standardowy proszek płynem do prania, a ponadto zastosować płyn do płukania, który sprawi, że koc zachowa swoją miękkość.
Nie musimy się bać odwirowywania, które z pewnością będzie łatwiejsze, niż ręczne wykręcania koca, zwłaszcza tego o dużych rozmiarach. Moc wirowania również powinna być dostosowana do rodzaju tkaniny, z której uszyty jest nasz koc. W tym przypadku także mniej znaczy więcej, a niższe obroty z pewnością nie uszkodzą naszego ulubionego pledu. W razie konieczności możemy powtórzyć proces wirowania. Równie istotne, jak pranie koca, jest jego odpowiednie suszenie. Mokry produkt może być dość ciężki, więc najlepiej położyć go na płasko na suszarce w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu.
Jak wynika z naszego poradnika odpowiedź na pytanie: jak prać koc, by był miękki, nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Jeśli będziemy prawidłowo dbać o pled, z pewnością posłuży nam przez długie lata.