Jak prać ręczniki? Praktyczne wskazówki!

13 kwietnia, 2023

MissiSleepy

Jak prać ręczniki? Praktyczne wskazówki!

Ręczniki, podobnie jak ubrania, należy odpowiednio pielęgnować. Dzięki temu nie wyblakną, nie stracą swoich właściwości i będą nam służyć przez długie lata. Jak prać ręczniki, aby móc jak najdłużej z nich korzystać? W poniższym artykule opowiemy o tym, w ilu stopniach prać ręczniki, jak je pielęgnować, aby były miękkie oraz o czym pamiętać, piorąc ręczniki po raz pierwszy. Wspomnimy również o tym, jak często należy prać ręczniki i jak je suszyć. Na koniec przedstawimy Ci popularne błędy, których należy unikać w przypadku ręczników i ich pielęgnacji. Zaczynamy!

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Jeśli zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać ręczniki, przede wszystkim sprawdź informację, jaka zawarta jest na ich metce. Producent powinien zamieścić tam szczegółowe wytyczne, dotyczące tego, w jakim programie prać ręczniki. Optymalna temperatura prania ręczników wynosi jednak zwykle ok. 40-60 stopni Celsjusza. Pamiętaj o tym, aby nie prać ich w temperaturze 90 stopni Celsjusza - w ten sposób możesz szybko zniszczyć materiał i doprowadzić do tego, że przestanie on skutecznie pochłaniać wodę.

Jak i w czym prać ręczniki żeby były miękkie?

Przede wszystkim zapamiętaj jedno: ręczniki należy prać osobno. Z jakiego powodu ręczniki pierzemy osobno? Po pierwsze, w trakcie prania często gubią one swoje drobne włoski, które osadzają się na ubraniach. Po drugie, piorąc osobno zyskasz puszyste ręczniki, które na długo zachowają swoje cenne właściwości. Jak wpłynąć z kolei na miękkość ręczników?

Do pielęgnacji ręczników polecane jest przede wszystkim stosowanie płynów i kapsułek do prania. Nie zaleca się natomiast proszków. Mogą one bowiem wnikać w włókna ręczników, co wpływa na to, że o wypłukanie proszku będzie dużo trudniejsze. Nie dodawaj także płynów zmiękczających - negatywnie wpłyną one na właściwości absorbujące ręczników, przez co obniżą ich skuteczność.

Ponadto, domowym sprawdzonym sposobem na miękkie ręczniki jest dodanie do prania szklanki białego octu. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów i wilgoci oraz sprawisz, że ręczniki będą puszyste.

Jak powinno wyglądać pierwsze pranie ręczników?

Kiedy powinno nastąpić pierwsze pranie ręczników? Nowe ręczniki powinniśmy wyprać przed ich pierwszym użyciem. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się nadmiernej ilości barwnika oraz chemikaliów, jakimi pokrywane są tego typu produkty w trakcie ich transportu. Jak zatem prać nowe ręczniki?

Zanim tradycyjnie wrzucisz je do pralki, zamocz je w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Taki zabieg spowoduje, że włókna tkanin otworzą się, dzięki czemu zwiększą się właściwości chłonne produktu. Dodatek octu spowoduje natomiast, że ręczniki dłużej zachowają swoje pierwotne barwy.

Częstotliwość prania ręczników

To, jak często powinniśmy prać ręczniki jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Wiele zależy m.in. od tego, jak często ręczniki są używane. Istotną kwestią jest również wilgotność pomieszczenia, w którym są przechowywane. Jeśli w łazience panuje duża wilgotność, wówczas pranie ręczników powinno następować bardzo często, nawet raz na dwa dni. Czemu?

Pamiętaj o tym, że ręczniki mają właściwości absorbujące. W związku z tym pochłaniają nie tylko wodę, lecz także np. wilgoć, a wraz z nią różnorodne bakterie i drobnoustroje. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią częstotliwość prania ręczników, wówczas możesz doprowadzić do tego, że bakterie będą przenoszone na Twoją skórę, co może przyczynić się do rozwoju różnorodnych infekcji i obniżyć Twoją odporność.

Suszenie ręczników - o czym pamiętać?

Suszenie ręczników jest równie ważne jak ich pranie. Na co zwrócić zatem szczególną uwagę? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie nastawiać pralki na maksymalne obroty podczas wirowania. Doprowadza to bowiem do powstawania zagnieceń i zniszczeń. Jak wysuszyć ręczniki żeby były miękkie i nie uległy zniszczeniu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie suszarka bębnowa. Dobrze poradzi sobie również zwykła suszarka, rozstawiona na świeżym powietrzu. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie suszyć ręczników w pełnym słońcu. Nadmiar promieniowania słonecznego sprawia bowiem, że ręczniki stają się szorstkie i tracą swój kolor. Pamiętaj także o tym, że ręczniki powinny być równo rozwieszone - dzięki temu na materiale nie powstaną żadne zagniecenia.

Popularne błędy podczas prania ręczników

Wiedząc już o tym, jak prać ręczniki żeby były miękkie i służyły nam przez długie lata, możemy przejść do najpopularniejszych błędów, związanych z ich pielęgnacją. Odwracamy więc perspektywę i pytamy: jak nie powinno wyglądać pranie ręczników i dbanie o nie?

Najczęstszym popełnianym błędem pielęgnacyjnym jest prasowanie ręczników. Z jakiego powodu nie jest ono wskazane? Prasowanie negatywnie wpływa na takie cechy ręczników, jak ich puszystość i chłonność. Rezygnując z niego zyskasz zatem zarówno cenny czas, jak i przyjemne w dotyku, miękkie ręczniki.

Innym często popełnianym błędem jest zbyt rzadkie pranie ręczników. Pamiętaj o tym, że brudne ręczniki ZAWSZE trzeba uprać. Nieodpowiednia higiena i odkładanie prania w czasie będą prowadziły do namnażania się bakterii i drobnoustrojów. Te z kolei będą zarówno przyczyną nieprzyjemnego zapachu, jak i możliwych infekcji.

Piorąc ręczniki, nie zapominaj o tym, że bęben pralki nie może być przeładowany. Jeżeli umieścić w pralce zbyt wiele ręczników, wówczas część z nich po prostu się nie wypierze. Płyn do prania nie wsiąknie bowiem we wszystkie materiały, przez co niektóre z nich nie będą w pełni wyczyszczone lub dokładnie wypłukane. Zapełniając pralkę, wypełnij ręcznikami około połowę dostępnego miejsca. To da Ci pewność co do tego, że każdy ręcznik będzie odpowiednio wyprany.

Wiele z nas stosuje także (niepotrzebnie) płyny do zmiękczania tkanin. W przypadku ręczników, używanie płynów zmiękczających nie jest zalecane. Dzieje się tak, ponieważ tego typu produkty negatywnie wpływają na chłonność ręczników. Mogą ją znacznie obniżyć, przez co ręczniki przestaną spełniać swoje funkcje.

Wiesz już jak prać ręczniki żeby były miękkie i nie uległy zniszczeniu oraz jakich błędów unikać. Przedstawione wyżej praktyczne wskazówki, dotyczące prania i pielęgnacji, bez wątpienia wpłyną na to, że ręczniki będą służyć Ci przez długie lata!

Poprzedni wpis

Bielizna podczas menstruacji - jak działają majtki menstruacyjne?

Następny wpis

Siostrzane rozmiary biustonoszy – czym są i jak przeliczać?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo