Jak sprać plamy krwi z pościeli?

21 kwietnia, 2023

MissiSleepy

Jak sprać plamy krwi z pościeli?

Nowe plamy, zaschnięte plamy czy utrwalone plamy? Znasz je wszystkie? Oczywiście! Pojawiają się dosłownie wszędzie: na odzieży, tapicerce w domu, samochodzie, na meblach, firanach, można by tak wymieniać bez końca! Skuteczne usuwanie plam to zadanie każdej godnej naśladowania gospodyni domowej. Zapewne wiele razy sprawdzałaś w Internecie, czy podpytywałaś bliskich o to, w jaki sposób pozbyć się zmory, jaką są trudne plamy. Licząc na to, że plama zniknie, wypróbowywałaś wszelkie domowe sposoby, lecz wciąż bezskutecznie? Dziś zajmiemy się sprawdzonymi przepisami na to, jak usunąć plamy krwi z pościeli. Brzmi dość zaskakująco? Nic bardziej mylnego! Przypomnij sobie, czy Ty nie borykałaś się z podobnym problemem u siebie w domu? Bez wątpienia przynajmniej raz na Twojej pościeli znalazły się plamy z krwi, a Ty starałaś się przywrócić do pierwotnego stanu zabrudzoną powierzchnię. Dziś przedstawiamy Ci prostą receptę na to, jak usunąć świeżą plamę, a nawet tę zaschniętą plamę, z którymi od tej pory poradzisz sobie bezproblemowo. Zaczynamy!

Plama z krwi na pościeli – sprawdzone domowe sposoby

Wiele osób nie wie, czym sprać krew z pościeli na tyle, aby nie zostały po niej nawet najmniejsze ślady. Każda z nas przyzwyczajona do tego, iż zaschnięta plama zazwyczaj wymaga potraktowania ją ciepłą bądź gorącą wodą, kierując się kwestią wypracowanych nawyków, postępuje niewłaściwie i plamy z krwi próbuje ręcznie zmywać i szorować pod ciepłym strumieniem. Przy usuwaniu krwi, niezależnie od tego czy starasz się usunąć świeże plamy, czy borykasz się z tym, by usunąć plamy z krwi, które już powstały wcześniej, zawsze należy używać tylko zimnej, a najlepiej lodowatej wody, przy jednoczesnym intensywnym pocieraniu plamy z krwi palcami po to, aby „wytrącić” z materiału jak najwięcej pozostałości po krwi.

Usuwanie plamy z krwi – sposoby na świeżą plamę

Doskonale wiemy, że plamy z krwi bardzo szybko zastygają, toteż aby usunąć świeżą plamę trzeba zadziałać, jak najszybciej się da. Plama z krwi zwykle bywa uporczywa i nie chce tak łatwo poddać się w walce, więc jeżeli i tym razem musimy się „nagimnastykować”, żeby usunąć świeże plamy, wtedy wystarczy namoczyć je na dłużej w zimnej albo lodowatej wodzie (tę ostatnią osiągniemy z łatwością, dodając kostki lodu), dosypując do niej soli lub boraksu, albo dodając mydła czy płynu do naczyń. W takiej sytuacji można także posłużyć się wodą utlenioną, którą uważa się za skuteczną, gdy czeka nas usuwanie plam. Przy pomocy wody utlenionej z łatwością da się pozbyć występujących plam z krwi, jednakże należy pamiętać, iż moczenie w niej materiału nie powinno być zbyt długie, ponieważ może ona wywabić plamę, ale także rozjaśnić materiał. Po takich poczynaniach plamy z krwi powinna ustąpić, zwłaszcza jeśli po długim i intensywnym namaczaniu wrzucisz swoją pościel do pralki i wypierzesz tak, jak zwykle. Ważne jest to, aby przy usuwaniu plam nie potraktować jej w pierwszej kolejności jakimkolwiek ciepłem, ponieważ wysoka temperatura przysłuża się ku temu, aby plamy z krwi pozostały na materiale, a nie z niego zniknęły.

Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

Jeżeli sądzisz, że zaschnięta plama zniknie z taką samą łatwością i szybkością, z którą da się usunąć nowe plamy, to powinnaś wiedzieć, że nawet wszelkie najlepsze domowe sposoby nie są w stanie w krótkim czasie usunąć plamy z krwi, jaka znajduje się na Twojej pościeli już od dawna. Stare plamy z krwi wymagają bowiem długiego moczenia w zimnej lub lodowatej wodzie, wtedy zwiększamy szansę na to, by z powodzeniem usunąć plamy z krwi. Jeśli w takim wypadku zastanawiasz się nad tym, czym sprać krew, to powinnaś wiedzieć, że przy pomocy wody utlenionej usuwanie plam nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i nie zaleca się, by plamy z krwi pozostawiać do namaczania w wodzie utlenionej. By usunąć stare plamy i zażółcenia po nich, trzeba moczyć je jak najdłużej w zimnej albo lodowatej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, albo proszku do pieczenia. Analogicznie postępujemy w przypadku zaschniętej plamy z krwi, którą jednakże w pierwszej kolejności trzeba delikatnie usunąć za pomocą pocierania materiału palcami. W ten sposób trudne plamy z krwi oraz jej pozostałości zostają wywabione bez niszczenia materiału pościeli, który stanowi zabrudzoną powierzchnię.

Plama z krwi na pościeli – podsumowanie

Czym sprać krew? Wbrew pozorom, aby usunąć świeże plamy z krwi, nie potrzeba zbyt wiele. Plama z krwi nie będzie wcale tak uporczywa, jakby się wydawało, jeśli postąpimy właściwie w danej sytuacji. Jak usunąć nowe plamy? Zabrudzoną powierzchnię wystarczy moczyć w zimnej bądź lodowatej wodzie, rozcierać intensywnie, lecz zarazem delikatnie palcami tak, by sprać plamy, które są jeszcze świeże. Przy usuwaniu plam świeżych z powodzeniem można używać: kostek lodu, mydła, płynu do mycia naczyń, soli, boraksu, bądź wody utlenionej, jednakże z zastrzeżeniem, iż w tej ostatniej zabrudzoną powierzchnię powinno się utrzymywać przez niedługi czas.

Ponadto stosując domowe sposoby, by usunąć plamę, na której krew już zdążyła zaschnąć, należy usunąć plamy z krwi poprzez pocieranie materiału palcami tak, aby z powodzeniem wykruszyć pozostałości po krwi. Zaschnięte plamy w dalszej kolejności należy potraktować w ten sam sposób, co nowo powstałą. Po namoczeniu w powyżej wymienionych specyfikach trzeba zaschniętą plamę potraktować tak samo, jak resztę prania. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak usunąć plamę, która już od dłuższego czasu gości na Twojej pościeli, wówczas mocz ją jak najdłużej w zimnej lub lodowatej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej. Ten sposób pozwala usunąć plamy w bezpieczny dla Twojej pościeli, a przede wszystkim zdrowia, sposób.

Poprzedni wpis

Jakie są rodzaje rajstop? Jakie wybrać?

Następny wpis

Jak nosić biustonosz z paskami?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo