Większość młodych rodziców zapewne zgodzi się z tym, że usypianie dziecka bywa bardzo skomplikowane. Jeśli proces usypiania dziecka kosztuje Cię dużo wysiłku oraz czasu i nie wiesz, jak ułatwić sobie to zajęcie, żeby nie przysparzało Ci dodatkowych stresów to warto, żebyś przeczytała ten artykuł do samego końca.
Usypianie dziecka, od czego zacząć?
Usypianie niemowlaka należy rozpocząć od sprawdzenia, czy zostały zaspokojone jego podstawowe potrzeby, czyli czy nie jest głodny, nie ma mokrej pieluszki, a także czy zapewniliśmy mu odpowiednią dawkę bliskości. Przed pójściem spać maluch powinien zjeść zdrowy oraz pożywny posiłek, w razie takiej konieczności należy mu również zmienić pieluszkę na suchą, a w sytuacji, gdy dalej jest niespokojny, warto go ukołysać w swoich ramionach, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie. Pamiętaj również, że usypianie noworodków jest o tyle trudne, że przejmują one nasze emocje, dlatego przed i w trakcie procesu usypiania istotne jest, żebyś wyciszyła i opanowała swoje emocje, ponieważ wpływa to korzystnie na samopoczucie malucha. W sytuacji, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, a także, gdy nie mamy możliwości samodzielnie odszukać przyczyny dyskomfortu naszego dziecka, warto, żebyśmy skonsultowały się z lekarzem.
Usypianie niemowląt, dlaczego stały plan dnia jest ważny?
Zadając sobie pytanie, jak usypiać niemowlę należy pamiętać, że o jego spokojny sen staramy się przez cały dzień. Jeśli zależy nam na tym, aby maluszek szybko zasypiał oraz dobrze spał powinniśmy przede wszystkim zapewnić mu stabilizację, oraz poczucie bezpieczeństwa. Istotne są prawidłowe relacje pomiędzy członkami rodziny oraz dbanie o to, aby ewentualne konflikty rozwiązywać bez krzyków i awantur. Istotna jest stała wieczorna rutyna, która umożliwi dziecku spokojne zaśnięcie. W godzinach wieczornych należy unikać nadmiernych emocji oraz bodźców. Dobrym pomysłem będzie wyłączenie urządzeń elektronicznych jak komputer, czy tablet, ponieważ migający ekran może działać pobudzająco na malucha. Zamiast tego poczytajmy mu książeczkę i przytulmy. Szybko zaśnięcie ułatwi także higieniczny tryb życia dziecka, czyli zdrowa dieta dopasowana do potrzeb dziecka, odpowiednia ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, a także odpowiednia liczba drzemek.
Jak usypiać dziecko?
Jeśli mamy pewność, że problemy z zaśnięciem u dziecka nie wynikają z przyczyn zdrowotnych, warto sięgnąć po sprawdzone metody, które wesprą nas w procesie jego usypiania. Oto kilka najskuteczniejszych:
-
Bujanie, czyli to, co niemowlęta lubią najbardziej. Kołysanie dostosowane to potrzeb dziecka sprawi, że się ono wyciszy oraz szybciej zaśnie.
-
Otulanie, owinięcie niemowlęcia kocykiem lub dedykowanym otulaczem sprawi, że maluszek szybciej zaśnie, ponieważ otulenie skojarzy mu się z bezpieczeństwem poznanym w brzuchu mamy.
-
Muzyka, cicha i spokojna muzyka najlepiej w naszym wykonaniu sprawi, że maluch szybciej uśnie.
-
Szum, niesłabnąca popularność szumisiów, wynika z faktu, że noworodki uwielbiają szumiący dźwięk, dlatego warto z tego skorzystać podczas usypiania niemowlaka.
-
Ssanie, u dzieci do 6 miesięcy istnieje duża potrzeba ssania, czynność ta działa na nie relaksująco, co sprzyja w wyciszeniu oraz zaśnięciu. Przy tej metodzie usypiania należy jednak pamiętać o jej ograniczeniach, ponieważ zbyt długie ssanie na przykład smoczka może spowodować u dziecka wadę zgryzu.
-
Zasypianie z dzieckiem, według teorii rodzicielstwa bliskości wspólne spanie z dzieckiem sprawia, że zyskuje ono bezpieczeństwo oraz komfort spania, co ułatwia mu zaśnięcie.
Aby nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno mieć ono zapewnioną odpowiednią dawkę snu, dlatego właśnie tak istotne jest znalezienie własnego sposobu na jego usypianie, które umożliwi odpoczynek nie tylko dziecku, ale także pozostałym członkom rodziny.