Pościel, której nie trzeba prasować. Z jakiego materiału wybrać pościel, która się nie gniecie?

18 lutego, 2022

MissiSleepy

Pościel, której nie trzeba prasować. Z jakiego materiału wybrać pościel, która się nie gniecie?

Prasowanie pościeli kojarzy nam się z obowiązkami, jakie wykonywały nasze babcie. Pewnie większość z was kojarzy zapach krochmalonej pościeli prasowanej starym żeliwnym żelazkiem. W obecnych czasach jest to widok bardzo rzadki. Producenci pościeli zdają sobie sprawę z tego, że konsumenci pragną ograniczyć codzienne obowiązki do minimum, by zaoszczędzony czas poświęcić na rozrywkę lub po prostu odpoczynek. Coraz częściej pościele są szyte z materiałów, które nie wymagają prasowania. Nierzadko za dobrej jakości pościel, która się nie gniecie, trzeba słono zapłacić. Zdarza się także, że z pozoru dobrze wglądająca pościel, po upraniu wygląda jak zmięta kartka papieru. W takich przypadkach warto sięgnąć po triki prosto od ""Perfekcyjnej Pani domu"".

Czy prasowanie pościeli jest potrzebne?

Pościel bez zagnieceń elegancko prezentuje się na łóżku. Zależy nam na tym szczególnie, jeśli jesteśmy właścicielami pensjonatu lub kiedy przyjmujemy gości na noc w swoim domu. Poza tym, nam samym też jest przyjemnie spać pod gładką i przyjemną pościelą. Prasowanie pościeli oprócz walorów estetycznych posiada inne zalety, które dla niektórych osób mają aspekt zdrowotny. Dotykając materiał żelazkiem o temperaturze 100 stopni Celsjusza sterylizujemy go, usuwając wszystkie bakterie, wirusy, a także roztocza. Osoby o obniżonej odporności np. w trakcie leczenia onkologicznego lub cierpiące na astmę, a także osoby uczulone na roztocza, powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Pościel należy wyprasować także po nieproszonej wizycie wszy, świerzbowca i innych pasożytów.

Jak uniknąć zagnieceń lub ułatwić prasowanie pościeli?

Pościel bawełniana lub z domieszką lnu będzie miała tendencje do zagnieceń. Można jednak zniwelować ten efekt stosując się do pewnych zasad podczas prania oraz suszenia pościeli. Przede wszystkim należy ustawić wirowanie na najniższe obroty lub jeśli pralka ma taką funkcję, ustawić opcję ""bez zagnieceń"". Ale to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby wyjąć pościel z pralki niezwłocznie, gdy skończy się wirowanie i od razu ją powiesić, aby nie pojawiły się zagniecenia. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie powieszenie pościeli na dużym sznurku, na przykład na zewnątrz, tak aby materiał był całkowicie rozłożony. Jeśli nie masz takiej możliwości lub pogoda nie dopisuje, dobrze sprawdzi się przewieszenie pościeli przez drzwi. Pamiętaj tylko, aby wcześniej je odkurzyć.

Pościel bez prasowania - jaką wybrać? 

Każdy, kto spędził dużo czasu nad prasowaniem pościeli, będzie szukał rozwiązania, by uniknąć tego przykrego obowiązku. Jeśli nie borykasz się z problemami zdrowotnymi i nie masz alergii, możesz rozważyć zakup pościeli niewymagającej prasowania. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, a twoja kołdra zawsze będzie wyglądała schludnie. Wśród pościeli, które możesz schować do szafy lub użyć bezpośrednio po wysuszeniu są:

  • pościel z satyny bawełnianej - Satyna bawełniana to nic innego jak wysokiej jakości tkanina z bawełny ze splotem satynowym. Prasowanie satyny nie jest konieczne aczkolwiek niewłaściwe jej traktowanie może negatywnie wpłynąć na jej wygląd. Jest to wybór doskonały dla osób, które cenią sobie materiały pochodzenia naturalnego. Taka pościel jest bardzo miła w dotyku i ma właściwości oddychające. Stosując wyżej opisane zasady prania i suszenia pościel satynowa nie będzie wymagała prasowania.
  • pościel flanelowa - Nie jest to materiał , który całkowicie się nie gniecie, jednak prasowanie tego materiału jest niezwykle proste. Flanela ma bardzo gruby splot. Dzięki tej mięsistości jest częściowo odporna na zagniecenia. Dodatkowym atutem jest jej trwałość. Flanela doskonale nadaje się na chłodniejsze jesienne i zimowe noce, jest ciepła i bardzo przyjemna w dotyku.
  • pościel z jersey'u - Jeśli chodzi o typową niegniecącą się pościel, jersey wypada naprawdę bardzo dobrze. Gęsty splot sprawia, że materiał jest bardzo wytrzymały, a dzięki dodatkowi elastyny nie wymaga prasowania.
  • poście z kory - To typowa pościel niewymagająca prasowania. Jej struktura jest specjalnie pokarbowana, przez co zawsze wygląda tak samo. Jest ona chłodna i przewiewna, dlatego dobrze sprawdza się na lato. Niestety nie jest tak miła w dotyku jak pozostałe rodzaje pościeli. Nie każdemu odpowiada jej chropowata struktura.

Schludne łóżko - czyli: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Ludowe porzekadła niosą ze sobą życiową mądrość. A w kwestii ścielenia łóżka można to z całą pewnością potwierdzić. Nie bez powodu pierwszą czynnością żołnierzy w wojsku jest dokładne pościelenie pryczy z zachowaniem ustalonych zasad. Jest to trening dyscypliny i uważności. Psychologowie potwierdzają, że jest duże powiązanie między porządkiem w życiu, a porządkiem w mieszkaniu. Jeśli więc starannie ułożysz swój komplet poszewek, jest szansa, że dobrze zaczniesz dzień. Wybierając pościel wybierz wzór, który będzie współgrał z kolorami ścian i stylem pokoju. Dobierz odpowiednio rozmiar, gdyż zbyt duża pościel będzie wisiała i trudniej będzie ją ładnie ułożyć. Jeśli kupisz komplet pościeli, który nie wymaga prasowania, z pewnością łóżko będzie zawsze cieszyć oko. Ładne rzeczy, którymi się otaczamy, wprowadzą nas w dobry nastrój.

Poprzedni wpis

Rozmiar bokserek - jak zmierzyć i dobrać rozmiar bielizny męskiej?

Następny wpis

Noszenie gorsetu na co dzień - jak go odpowiednio dobrać? Jakie są zalety jego noszenia?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo