Skarpetki bawełniane czy bambusowe - które wybrać?

15 marca, 2022

MissiSleepy

Skarpetki bawełniane czy bambusowe - które wybrać?

Moda na wzorzyste skarpetki nie zwalnia tempa. Obecnie skarpety męskie można znaleźć w przeróżnych wzorach. Styl często odwraca naszą uwagę od jakości. Zanim sięgniesz po kolejną parę skarpetek tylko dlatego, że jest z printem w mopsy, sprawdź jej skład. To niezwykle ważny aspekt, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu użytkowania. Materiał, z którego są wykonane skarpetki powinien być jak najbardziej naturalny i przepuszczający powietrze, tak aby skóra mogła swobodnie oddychać. Skarpetki, które najczęściej spełniają te wymagania, to skarpetki bawełniane i bambusowe. Sprawdźmy, jakie właściwości mają włókna bambusowe, a jakie bawełniane.

Skarpetki bambusowe czy bawełniane? Oto jest pytanie

Bawełna jest znana i stosowana od lat ze względu na swoje właściwości oddychające oraz to, że jest przyjemna w dotyku i bezpieczna dla naszego ciała. Skoro skarpetki bawełniane dobrze się sprawdzają, to dlaczego coraz częściej możemy spotkać w sklepach skarpety bambusowe?

  • Skarpetki z włókna bambusowego

Materiał wykonany z włókna bambusowego, podobnie jak bawełna, ma właściwości oddychające i jest dość wytrzymały. Nawet po wielu praniach skarpety bambusowe wyglądają jak nowe. To, co wyróżnia skarpetki wykonane z bambusa, to higroskopijność i skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zachowanie suchej skóry pomaga w walce z bakteriami i grzybami oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. To z tego powodu włókno bambusowe jest tak popularne w produkcji skarpetek i wkładek do butów. Bambus pozwala na produkcję bardzo cienkich materiałów, które charakteryzuje wyjątkowa miękkość. Skarpety bambusowe, a właściwie każda odzież z włókna bambusowego, mają właściwości termoregulacyjne. Materiał ten doskonale chłodzi w upalne dni, natomiast zimą ogrzewa. Dodatkowo, materiały bambusowe schną o wiele szybciej niż bawełniane.

Kolejną przewagą bambusa nad bawełną jest sposób uprawianie tego surowca. Bambus rośnie bardzo szybko, co pozwala na większą produkcję włókna bambusowego. Ponadto, roślina ta jest odporna na działanie szkodników i nie wymaga stosowania nawozów sztucznych i pestycydów. Uprawa jest zatem mniej szkodliwa dla środowiska. Sama produkcja włókna bambusowego nie jest pozbawiona chemii, także nie jest to produkt całkowicie ekologiczny.

  • Skarpetki bawełniane

Bawełna choć jest produktem naturalnym, nie jest zaliczana do włókien ekologicznych. Głównym powodem jest duże zużycie wody do uprawy krzewów bawełnianych, a także do obróbki bawełny. Krzewy bawełniane muszą być traktowane wieloma herbicydami i pestycydami, gdyż jest to roślina bardzo delikatna i podatna na choroby czy szkodniki. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska, lepiej wybierać odzież z bawełny ekologicznej.

Najczęściej kupowane skarpetki 

Mimo wielu aspektów, które stawiają bambusowe skarpetki na wygranej pozycji, nadal częściej kupowane są skarpetki z bawełną. Z pewnością jest to wynik mody i większy wybór wzorów pośród skarpet bawełnianych. Skarpetki bambusowe są trochę droższe od skarpet bawełnianych produkowanych tradycyjnie. W przypadku bawełny ekologicznej różnica cenowa będzie na korzyść skarpetek bambusowych. Kupując skarpetki należy zwrócić szczególną uwagę na skład. Mimo napisów ""bambus"" widniejących na opakowaniu, może być tak, że włókno bambusowe to znikoma część udziału procentowego składu skarpet. Nie oznacza to, że skarpetki nie mogą mieć żadnych domieszek. Wręcz przeciwnie, niewielka domieszka elastanu sprawi, że skarpetki będą elastyczne i doskonale dopasują się do stopy, co zwiększy komfort użytkowania.

Skarpety bambusowe - idealna propozycja dla alergików

Skarpetki bambusowe są szczególnie polecane dla osób z podrażnieniami skóry i podatnością na otarcia. Stosowanie skarpet bambusowych sprawia osobom z chorobami skóry dużą ulgę. Oprócz tego, że są delikatne i miękkie, to dają kojące uczucie chłodu. Tego typu produkty doskonale sprawdzą się dla małych dzieci, zwłaszcza tych ze skłonnością do alergii.

 

Poprzedni wpis

Przesilenie wiosenne - przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Następny wpis

Modne piżamy na sezon wiosenny od MissiSleepy

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo