Wróć do listy wpisów Wiskoza - co to za materiał? jakie ma właściwości?
Porady

5 marca, 2024

MissiSleepy

Wiskoza - co to za materiał? jakie ma właściwości?

Rynek tekstylny jest niezwykle rozbudowany i gwarantuje wiele propozycji materiałów, z których na co dzień na całym świecie powstają produkty o najróżniejszym zastosowaniu. Producenci kuszą się na to, aby poszukiwać rozwiązań uniwersalnych, jakie staną się odpowiedzią niemalże na wszystkie potrzeby konsumentów. Z własnego doświadczenia doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie istnieją wytwory idealne, lecz musimy stwierdzić, że wiskoza bezkompromisowo predestynuje do tego, aby stanąć na podium materiałów uniwersalnych. Dlaczego?

Z wiskozy można uczynić użytek na szeroką skalę, co oznacza, iż da się ją wykorzystać przy produkcji niezliczonej ilości przedmiotów codziennego użytku, którymi możemy posłużyć się w najróżniejszych sytuacjach. Wiskoza to między innymi dobry materiał do szycia ubrań, jakie zakładamy na siebie każdego dnia, począwszy od: bluzek, spodni, sukienek czy piżam, przechodząc przez odzież sportową, dodatki w postaci apaszek bądź szalików, kończywszy na ekskluzywnie prezentujących się podszewkach marynarek czy wytwornych sukniach wieczorowych.

Zalet wiskozy jest zdecydowanie więcej, a wiskozowe ubrania takie, jak: sukienki, piżamy czy koszule nocne cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi superlatywami wiskozy i spośród bogatego, stale rosnącego asortymentu MissiSleepy wybieraj ubrania z wiskozy, które nigdy nie znikają z piedestałów list modowych przebojów! Daj się porwać nowatorskim inspiracjom!

A na początek garść ciekawostek – proces produkcji wiskozy

Wiskoza określana jest mianem syntetycznej, pomimo tego, że przy jej produkowaniu używa się naturalnych surowców. Wiskoza powstaje z celulozy, tę zaś pozyskuje się z drzew iglastych (brzozy, sosny, świerku). W wyniku chemicznej obróbki celulozy wytwarza się dużą ilość pulpy drzewnej, po rozpuszczeniu której powstaje wiskoza – lepki płyn przędzalniczy, na późniejszym etapie produkcji przepuszczany przez dysze przędzalnicze do kąpieli kwasowej, zapewniającej wytwarzanie dzianiny bądź tkaniny.

Wobec powyższego, wiskoza zaliczana jest do włókien sztucznych, plasujących się pomiędzy tym, co naturalne, a więc choćby: bawełną, lnem czy jedwabiem, a poliestrem czy poliamidem, wliczającymi się do grupy włókien sztucznych. Włókna wiskozowe klasyfikowane są więc jako sztuczne, lecz wytwarzane z surowca naturalnego.

Dzianiny wiskozowe jako idealny materiał na sukienki

Wiskozowe sukienki wciąż wiodą prym i na podium najchętniej wybieranych materiałów nie dopuszczają innych konkurentów za wyjątkiem uniwersalnej bawełny oraz nieustępliwego poliestru. Wiemy już, że do produkcji wiskozy wykorzystuje się surowce naturalne, lecz przyciągających właściwości wiskozy jest zdecydowanie więcej! Dlaczego więc panie z takim upodobaniem sięgają po zwiewne sukienki, w których głównym materiałem jest dzianina wiskozowa?

Sukienki wiskozowe charakteryzuje unikatowy wygląd, ponieważ wiskoza ma to do siebie, że prezentuje się niezwykle eterycznie, subtelnie i sprawia wrażenie lekkiej, jedwabistej, a także zmysłowo połyskującej. Potocznie mawia się, że wiskoza „oddycha”, co oznacza, iż doskonale przepuszcza powietrze, a zarazem perfekcyjnie chłonie wilgoć, dzięki czemu ubrania z wiskozy raczej nie mają szansy spowodować tego, że będzie towarzyszyło Ci uczucie przepocenia. Ponadto elastyczność i miękkość wiskozy gwarantuje to, iż wiskozowe suknie nie tylko pięknie oraz kokieteryjnie dopasują się do kształtów kobiecej sylwetki, ale też w żaden sposób nie będą krępowały ruchów, nawet w najbardziej porywistym tańcu. Przekonaj się sama i wybierz wariant sukienki, która najbardziej przypadnie Ci do gustu!

Dzianina wiskozowa – piżama damska w nowoczesnym wydaniu

Mając na względzie fakt, że wiskoza świetnie chłonie wilgoć i dała się poznać jako najlepiej oddychająca tkanina, to producenci wyrobów tekstylnych pokusili się na wykorzystanie jej do wytwarzania sypialnianej garderoby. Piżama damska wykonana z wiskozy znakomicie nadaje się bowiem tak na ciepłe, jak i chłodne dni, ponieważ w tych czasie tych pierwszych doskonale „oddaje” nadmiar ciepła ludzkiego ciała, zaś w drugich to ciepło wyśmienicie izoluje przed ucieczką. Dodatkowo, wiskoza podobnie jak bawełna jest miękka oraz przyjemna w dotyku, tym samym gwarantując nie tylko upragniony komfort i wygodę, ale także pożądane urocze otulenie.

Należy nadmienić, że ubrania wykonane z wiskozy cechują się również pięknymi kolorami, gdyż włókno celulozowe, w którym dominuje naturalny surowiec, mistrzowsko na długo utrzymuje wszelkie barwy na najwyższym poziomie. Proces farbowania wiskozy jest: szybki, łatwy oraz tani, a mimo to ubrania z wiskozy na długo pozostają intensywnie kolorowe, nawet po wielorazowym praniu. Zakładamy oczywiście odpowiednie dbanie o materiał, ale o tym potraktujemy poniżej. Z wiskozy szyje się zatem nie tylko najpiękniejsze sukienki, ale także odporne na uszkodzenia mechaniczne piżamy wiskozowe, w których delikatny materiał sztuczny, okrzyknięty „sztucznym jedwabiem” nie blaknie, ale też nie rozciąga się w odróżnieniu od poliestru.

Wiskozowa koszula nocna

Szukasz prawdziwego ukojenia na upalne dni? Czy w Twojej szafie znalazła się już przewiewna wiskozowa koszula nocna, która mogłaby przynieść upragnione wytchnienie, gdy za oknem króluje wakacyjny skwar dusznych wieczorów i nocy? Tkanina wiskozowa, z której wykonana będzie Twoja ulubiona koszula nocna, z pewnością zagwarantuje Ci uczucie orzeźwienia i delikatnego schłodzenia, jakiego nie przyniesie Ci ani bawełna, ani poliester. Ponadto koszula nocna, wykonana z włókien celulozowych prezentuje się niezwykle estetycznie i wytwornie, dzięki temu, że przepięknie dopasowuje się do kształtów kobiecej sylwetki, a materiał doskonale się drapuje, a więc układa w miejscu przeznaczonym np. na delikatne falbany czy bufy. Ubrania z wiskozy, a w tym często wiskozowe koszule nocne ozdabia się eterycznymi dodatkami w postaci: ażurowych wstawek, zmysłowych wcięć w talii, rozkloszowanych dołów, czy zapięć górnej części koszuli, aby w ten sposób ułatwić karmienie dziecka.

Jak postępować w przypadku wiskozy? Pranie, suszenie i prasowanie

Wiskoza ma to do siebie, że nie wymaga specjalnego traktowania podczas prania, ale warto nadmienić, że nie „lubi się” z wysokimi temperaturami i pod ich działaniem może się kurczyć, dlatego też by zachować miękkość tego materiału w dotyku, należy unikać prania w gorącej wodzie, zwłaszcza w pralce. Dobrze również podkreślić, że niektóre rodzaje wiskozy mogą wymagać prania ręcznego. Niezastąpioną wskazówką w przypadku tkanin z domieszką wiskozy jest pranie ich na lewej stronie.

Wiskoza – suszenie

Suszenie ubrań z wiskozy, które znajdziesz w swojej szafie, także nie wiąże się z podejmowaniem dodatkowych aktywności czy stosowania specjalnych tricków. Wiskoza charakteryzuje się tym, że generalnie nie wymaga prasowania, jeśli się ją suszy odpowiednio rozpostartą, tzw. „na płasko”. Uważaj jednakże, by za długo nie wystawiać jej na promienie słoneczne, bowiem pod wpływem światła słonecznego ten materiał ulega największemu zniszczeniu.

Wiskoza – prasowanie

Ubrania posiadające w składzie tkaniny wiskozę mogą być prasowane, ale nie muszą. Jeśli wiskoza się pogniecie, to można ją prasować, lecz należy uważać, aby tego nie robić poprzez zastosowanie zbyt wysokiej temperatury. Ta ostatnia bowiem może stać się przyczyną powstawania charakterystycznych zaprasowań i powodować efekt świecenia się. Powinniśmy więc zawsze brać pod uwagę prasowanie tego materiału na lewej stronie.

Czy wiskoza ma jakieś wady? Podsumowanie

Zalety wiskozy są niezaprzeczalne, jednakże jak ze wszystkim – i w tym wypadku musimy sobie konkretnie powiedzieć o tym, że posiada także wady. Temat wiskozy jest niezwykle szeroki, a prać ubrania z niej wykonane należy w niskich bądź średnich temperaturach, unikając wysokich temperatur. Należy też mieć na uwadze, że wiskoza, będąca materiałem oddychającym, zwykle nie występuje samodzielnie, lecz w towarzystwie z innymi włóknami, tworząc nasze ulubione ubrania. Wiskoza słabo się rozciąga, dlatego też ubrania stworzone z wiskozy bez asysty innych włókien trudno byłoby na siebie włożyć. W asyście wiskozy nierzadko występuje: poliester, spandex czy elastan, dzięki czemu ubranie doskonale dopasowuje się do kształtów naszego ciała. W przemyśle tekstylnym często nie ma kompromisów, więc miejmy również na względzie, że wysoka temperatura prasowania czy prania może uszkodzić materiał. Unikaj też sytuacji, w których wiskoza będzie wystawiona na zbyt długie i intensywne działanie światła dziennego. Noś się wygodnie!

Poprzedni wpis

Jakie buty do czarnych rajstop pasują najbardziej?

Następny wpis

Jak przedłużyć obwód biustonosza?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo