Jakie zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży?

5 września, 2022

MissiSleepy

Jakie zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży?

Sport, muzyka i języki obce to najczęściej wybierane aktywności pozaszkolne w których uczestniczy młodzież. Dzięki dodatkowym zajęciom dzieci poszerzają swoje horyzonty i kształtują swoją osobowość. Niezwykle istotne jest, aby dziecko chodziło na zajęcia z przyjemnością, dlatego wybór dodatkowych aktywności powinien należeć przede wszystkim do dziecka. Rodzice nie powinni narzucać swojej woli, lecz inspirować i uświadamiać dziecko jakie ma możliwości. Sprawdź które rozrywki i zajęcia mogą spodobać się Twojemu dziecku.

Dlaczego organizowanie dzieciom zajęć pozalekcyjnych jest ważne?

Może się wydawać, że wypełnianie dzieciom wolnego czasu, to niepotrzebne obciążanie młodych głów, które i tak na co dzień mają dużo zajęć. Nie bez powodu mówi się, że dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym chłoną wiedzę jak gąbka. Z tego powodu musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czym karmione są ich umysły. W obecnych czasach organizowanie dla dzieci i młodzieży zajęć pozalekcyjnych ma o wiele ważniejsze zadanie niż tylko zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Internet i smartfony sieją spustoszenie w dziecięcej psychice. Dzieci coraz rzadziej chcą spotykać się z rówieśnikami po lekcjach, a wyciągnięcie ich na spacer dla niektórych rodziców bywa trudne. Dotyczy to zwłaszcza starszych dzieci wchodzących w etap dojrzewania. Często jedynym sposobem na odciągnięcie ich od świata wirtualnego jest zaoferowanie ciekawej alternatywy.

Zajęcia sportowe

Dzieci potrzebują dużo ruchu. Zajęcia sportowe pomogą im spożytkować nagromadzone w nich pokłady energii, które tłumione były podczas zajęć lekcyjnych. Długie przebywanie w pozycji siedzącej źle wpływa na postawę dziecka. Trenowanie ulubionej dyscypliny sportowej wzmocni mięśnie regulując postawę. Wzmożona aktywność fizyczna pozwoli utrzymać prawidłową wagę ciała. Niestety proces homogenizacji świata jest już wyraźnie widoczny w Polsce. Złe nawyki żywieniowe, połączone z przesiadywaniem przed telewizorem i komputerem, spowodowały duży wzrost problemu otyłości u dzieci. Ten kłopot dotyka już nawet przedszkolaków. Średnia wyników osiągów sportowych wśród dzieci spada względem poprzednich dekad. Jest to spowodowane słabszą kondycją i ociężałością nowych pokoleń. Rodzice muszą zwrócić uwagę nie tylko na dietę dziecka, ale także na dostarczenie odpowiednich bodźców ruchowych.

Uprawianie sportu stymuluje pracę układu odpornościowego, dzięki czemu Twoje dziecko będzie rzadziej chorować. Trenowanie dyscyplin sportowych w młodym wieku kształtuje zdrowe nawyki na całe życie. Nawet jeśli dziecko będzie miało dłuższą przerwę w treningach, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie uprawiało sport jako dorosły, niż dziecko, które tego sportu nie uprawiało.

Uprawianie sportu kształtuje charakter młodego człowieka oraz poprawia samoocenę. Wszystko to dzięki konieczności dostosowania się do reguł i zaleceń trenera, a także rywalizacji między rówieśnikami. Dziecko dowiaduje się, że aby uzyskać wymarzony efekt, potrzebna jest systematyczna praca, a pierwsze sukcesy mocno motywują do dalszego rozwoju.

Dodatkowe zajęcia sportowe mogą być jednak dla rodziców zbyt dużym wydatkiem. Jeżeli szukasz tańszych alternatyw, sprawdź program zajęć sportowych pozalekcyjnych w szkole. Świetną opcją, która nie tylko uaktywni Twoje dziecko, ale także poprawi relacje rodzinne, są regularne treningi rodzinne. Wspólne wycieczki rowerowe lub bieganie to zawsze dobry pomysł.

  • Pływanie - Wśród dyscyplin sportowych warto wyróżnić pływanie. Uczęszczanie na basen jest bardzo korzystne dla układu ruchu dziecka. To najlepszy sposób na regulowanie wagi najmłodszych, doskonała zabawa, a do tego przydatna w życiu umiejętność.
  • Sztuki walki - Każde dziecko, które pasjonuje się bajkami z ninja chętnie będzie chodziło na zajęcia z karate, czy Ju-jitsu. Wbrew pozorom trenowanie sztuk walki nie wzmaga w dzieciach agresji, lecz wręcz przeciwnie, pomaga nad nią zapanować. Mimo że na takie zajęcia uczęszcza więcej chłopców, to wiele dziewczynek również świetnie się odnajdzie w świecie wschodnich sztuk walk.
  • Taniec - Taniec to nie tylko sport, ale także sposób wyrazu artystycznego. Taniec w rytmie muzyki poprawia nastrój i zwiększa wrażliwość dziecka. Lekcje tańca od najmłodszych lat pomagają umuzykalniać dziecko, co w przyszłości pomoże mu chociażby w nauce gry na instrumencie. Treningi taneczne potrafią pięknie wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Przykładowo balet, choć kojarzy się z dużą lekkością i miękkością ruchów, wymaga dużego nakładu pracy i intensywnego wzmacniania mięśni. Taniec towarzyski i estradowy pomaga też budować relacje i umiejętność pracy w grupie.
  • Sporty drużynowe - Piłka nożna, siatkówka, hokej i wszystkie gry zespołowe to doskonały sposób na spędzanie czasu z rówieśnikami i dzielnie pasji. Odnalezienie swojej grupy daje poczucie przynależności, co zwiększa wiarę w siebie i poprawia samoocenę. Sporty drużynowe jeszcze bardziej niż taniec trenują pracę w grupie. O ile w tańcu powtarza się ustalone ruchy, o tyle podczas rozgrywek drużynowych, gra jest bardziej dynamiczna i wymaga doskonałej komunikacji między członkami drużyny. Te umiejętności dziecko wykorzysta w dorosłym życiu budując na przykład swój zespół w pracy.

Artystyczne zajęcia pozaszkolne

Obcowanie z sztuką jest dla dzieci doskonałą zabawą. Rysowanie, malowanie farbami za pomocą paluszków to pierwsze ulubione zajęcia najmniejszych dzieci. Zajęcia artystyczne dają pociechom możliwość ekspresji i odreagowania napięć i negatywnych emocji. Rozwój artystyczny daje poczucie pewności siebie, przełamuje strach, uczy zachowań społecznych i pozwala lepiej poznać siebie.

  • Nauka gry na instrumencie - Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale również świetnie kształtuje umysł dziecka. Trenując dwie rączki jednocześnie dziecko rozwija połączenia nerwowe między dwiema półkulami, rozwija pamięć i zdolności manualne, co w konsekwencji zwiększa jego potencjał intelektualny.
  • Zajęcia plastyczne – Różnego rodzaju zajęcia plastyczne uczą kreatywności i twórczego myślenia. Pozwala dziecku na samodzielne badanie i poszukiwanie oraz odkrywanie otaczającej go rzeczywistości. Poprawiają zdolności manualne i wrażliwość na piękno.
  • Zajęcia teatralne – Zajęcia uwielbiane przez dzieci i młodzież, które nie tylko dają wiele zabawy, ale także pomagają rozwijać dziecko emocjonalnie. Ponadto pomagają budować więzi społeczne, pobudzają empatię i wyobraźnię. Dodatkowo zwraca się tutaj szczególną uwagę na dykcję.

Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków

Najlepsze zajęcia dla dzieci, które spodobają się nastolatkom to te, które są pokrewne z ich zainteresowaniami. Mogą być wzbogacone w warstwę edukacyjną. Jeżeli Twoje dziecko lubi klocki lego, to możesz zapisać je na zajęcia z robotyki, z wykorzystaniem tych popularnych klocków.

Inną ciekawą propozycją jest zaproponowanie dziecku dołączenie do drużyny harcerskiej. Nastolatek wchodzący w trudny okres dojrzewania, będzie widział większy autorytet w swoim drużynowym bądź hufcowym niż w swoich rodzicach. System wartości reprezentowany przez Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej uczy młodzież zachowań etycznych oraz respektowania zasad. W Harcerstwie bardzo ważne jest Prawo Harcerskie, które jest podstawą wychowania podopiecznych. Harcerstwo uczy braterstwa i wielu przydatnych umiejętności, chociażby terenowych. Biwaki, wędrówki i obozy harcerskie są zawsze doskonałą przygodą, a zawarte tam znajomości wspomina się przez lata.

 

Poprzedni wpis

Piżamy dziecięce - kod rabatowy -40%

Następny wpis

Wyprawka do szkoły - co kupić?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo