Wróć do listy wpisów Dlaczego śnią nam się koszmary?
Trendy

8 października, 2021

MissiSleepy

Dlaczego śnią nam się koszmary?

Starasz się uciec, ale nie ruszasz się z miejsca, krzyczysz, ale nikt cie nie słyszy, spadasz w niekończącą się otchłań. Chyba każdy z nas doświadczył koszmarów sennych. Pojawiają się jako scenariusze bardziej lub mniej abstrakcyjne, odzwierciedlają otaczającą rzeczywistość, nasze lęki i obawy. Po przebudzeniu zlani potem, z przyspieszonym oddechem i tętnem zastanawiamy się: Dlaczego mam koszmary? Właściwie skąd się biorą koszmary?

Czym są koszmary senne?

Koszmary senne są długotrwałymi marzeniami sennymi o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym. Pojawiają się w fazie REM, czyli fazie głębokiego snu, w której do głosu dochodzi nasza podświadomość. Wywołują takie emocje jak przerażenie, gniew, lęk. Niestety poza tym, że koszmary nocne utrudniają wypoczynek mogą mieć wpływ na stan naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Często nawracające silne koszmary kwalifikowane są jako jednostka chorobowa należąca do grupy parasomnii. Tego typu zaburzenia snu zostały opisane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Koszmary senne mogą wywoływać bezsenność, strach przed zaśnięciem, problemy z koncentracją i zaburzenia funkcji poznawczych, poczucie zagrożenia towarzyszące nawet w ciągu dnia prowadzące w skrajnych przypadkach do ataków paniki oraz przewlekłe zmęczenie wynikające ze złej jakości snu.

Jakie są przyczyny koszmarów sennych?

To dlaczego mamy koszmary senne zależy przede wszystkim od wieku. U dzieci mogą występować sporadycznie na skutek pojedynczego bodźca lub zmęczenia. Jednorazowy impuls powoduje, że podświadomość w czasie snu ""wyrzuca"" z siebie ukryta traumę. Natomiast w przypadku powtarzających się często nocnych koszmarów zazwyczaj powodem są w pierwszej kolejności silne traumy oraz lęki separacyjne wynikające z trudnej sytuacji rodzinnej, której dziecko nie jest w stanie właściwie zinterpretować jak na przykład rozwód rodziców lub po śmierci bliskiej osoby.

U dorosłych występowanie koszmarów sennych niejednokrotnie powiązane jest z tym, że organizm podsyła nam sygnały, iż coś jest z nim nie tak. Koszmary mogą świadczyć o stanie fizjologicznym, lub o rozwijającej się chorobie, która nie daje jeszcze widocznych objawów. Innym powodem powstawania koszmarów jest niewłaściwa dieta. Ciężkostrawny posiłek zjedzony przed snem może spowodować, że organizm zamiast regenerować się i zbierać siły w nocy cały czas ciężko pracuje trawiąc i wywołuje niespokojne mary. Koszmary mogą również towarzyszyć sytuacjom stresowym związanym z pracą lub życiem osobistym, konieczności podjęcia trudnych decyzji, czy ciągłym napięciem.

Co ciekawe jedne z badań psychologicznych sugerują, że koszmary senne mogą symbolizować pewne nasze obawy czy emocje. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem sprawdź, co oznaczają najczęstsze koszmary.

Koszmary senne - jak się ich pozbyć?

W sytuacji, gdy koszmary senne zaczynają bezpośrednio wpływać na stan naszego zdrowia najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże dobrać formę leczenia. Jeśli jednak koszmary towarzyszą nam sporadycznie wystarczy zastosować kilka prostych metod, aby się ich pozbyć i zapewnić sobie komfort snu.

- przed zaśnięciem dobrze jest wypić szklankę ciepłej wody – odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia funkcjonowanie połączeń nerwowych

- ostatni posiłek należy zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem – ważne, żeby kolacja była lekkostrawna

-w łóżku nie oglądajmy telewizji i nie korzystajmy z telefonu czy tabletu – niech będzie to miejsce ściśle kojarzone przez nasz organizm z odpoczynkiem. Nadmierna ilość bodźców przed snem jest nie wskazana

Życie często przynosi mniejsze lub większy stres, który może wpływać na naszą podświadomość, nasze sny i normalne funkcjonowanie. Warto znaleźć najlepszą dla siebie metodę na wyciszenie – joga medytacja, muzyka. Jeśli nie możemy się zdecydować, sięgnijmy po muzykę relaksacyjną lub odgłosy natury żeby odnaleźć w sobie pierwotną beztroskę.

Poprzedni wpis

Jak wybielić biustonosz?

Następny wpis

Przechowywanie pościeli - gdzie i jak przechowywać pościel?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo