Wróć do listy wpisów Jak często zmieniać pościel?
Trendy

23 listopada, 2021

MissiSleepy

Jak często zmieniać pościel?

Podczas snu organizm regeneruje się i odpoczywa. Jednak komfort relaksu może bardzo się obniżyć, gdy piżama lub pościel nie będą czyste, pachnące i świeże. Wiele osób zastanawia się jak często zmieniać pościel i piżamę, szczególnie, że jest to zadanie ważne również w kontekście zdrowotnym. Gdy śpimy - organizm poci się, a naskórek złuszcza. To doskonałe warunki dla rozwoju roztoczy, ale także niektórych bakterii i grzybów, co jest szczególnie niekorzystne dla alergików. Zatem jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Częsta zmiana pościeli w trosce o zdrowie

Pościel, ale także pokrowiec materaca, materac czy łóżko to materiały, w których w odpowiednich warunkach bez problemu rozwijać się mogą roztocza, grzyby i bakterie. Rozwijają się one szczególnie dobrze, gdy w pomieszczeniu, w którym śpimy jest zbyt wysoka temperatura, a także duża wilgotność powietrza. Te niewidoczne gołym okiem drobnoustroje żywią się m.in. naszym naskórkiem, który złuszcza się każdej nocy, pozostając na pościeli. Bakterie oraz grzyby mogą wywoływać m.in. infekcje skóry, natomiast w przypadku roztoczy ogromnym problemem są alergie. Ich odchody i odnóża wywołują szereg poważnych objawów, w tym katar i kaszel czy świąd skóry. Narażenie na kontakt z roztoczami sprawia, że jest to prosta droga do rozwoju nie tylko alergii, ale i atopowego zapalenia skóry, a nawet astmy.

Jak często zmieniać pościel?

Niektórzy mogą być bardzo zdziwieni, że pranie pościeli musi odbywać się aż tak często. Zaleca się, aby zmieniać pościel nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Oczywiście nie należy zapominać o sytuacjach indywidualnych. Rzadkie zmienianie pościeli, jak wiadomo, szkodzi zdrowiu, ale ma wpływ również na komfort spania.

Zmienianie pościeli u alergika powinno mieć miejsce nawet co tydzień, ponieważ pozwoli to znacznie ograniczyć narażenie na niekorzystne drobnoustroje i alergeny, ale regularna zmiana pościeli i częstsza jest niezbędna również u osób, które intensywnie się pocą lub śpią nago.

Nie bez znaczenia jest także pora roku. Wiadomo, że latem człowiek intensywniej się poci. W takiej sytuacji nie wolno zwlekać, należy zmieniać pościel wtedy, gdy zostanie przepocona. Jeśli sytuacja taka powtarza się właściwie każdej nocy to warto zastanowić się nad zmianą kołdry na lżejszą lub pomyśleć o zamianie kołdry na cienki koc, który zminimalizuje pocenie.

Jak często prać pościel i jak robić to dobrze?

Pościel prać należy każdorazowo po zmianie pościeli. Obecnie rozwój technologii znacznie ułatwia to zadanie, ponieważ dzięki specjalnym urządzeniom, takim jak suszarki możliwe jest wygodnie wypranie, a następnie szybkie wysuszenie. To bardzo ułatwia zadanie, szczególnie w miesiącach zimowych.

Jednak to, jak często zmieniacie pościel to jedna kwestia. Równie ważny jest sposób, w jaki ją pierzecie. Aby pozbyć się roztoczy, bakterii i grzybów pościel należy prać w wysokiej temperaturze, nie mniejszej niż 60 stopni. Przed rozpoczęciem prania koniecznie należy zwrócić uwagę na informację zamieszczoną przez producenta na metce produktu. W przypadku pościeli bawełnianej, ale także lnianej lub pościeli z kory 60 stopni jest optymalną temperaturą, zalecaną także przez producenta. Niektóre materiały mogą jednak wymagać nieco niższej temperatury. Np. satyna zazwyczaj nie może być prana w temperaturze wyższej niż 40 stopni.

Aby właściwie zadbać o eliminację roztoczy warto pościel prasować po praniu. Wysoka temperatura prania pozwala wyeliminować większość roztoczy, jednak temperatura żelazka (prawie 100 stopni) pozwala zwiększyć skuteczność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj nasz artykuł o tym jak prać pościel.

Poprzedni wpis

Szlafrok dla dziecka - jak wybrać odpowiedni?

Następny wpis

Jednoczęściowe piżamy. Sprawdź dlaczego warto jest mieć je zimą w swojej szafie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo