Jak usunąć zapach moczu kota z łóżka?

27 kwietnia, 2023

MissiSleepy

Jak usunąć zapach moczu kota z łóżka?

Kto choć raz był szczęśliwym posiadaczem kota, ten wie, że hodowla tych niesamowitych zwierząt to przygoda pełna zarówno wzlotów, jak i przysłowiowych upadków, bowiem koty to unikalne, charakterne, cudowne stworzenia, a każdy z nich tworzy niezapomnianą, odrębną historię oraz wspomnienia. Nie ma dwóch takich samych kocich rzezimieszków, wszystkie są kapitalnie zaskakujące, czarujące i potrafią rozkochać w sobie nawet najbardziej nieskruszonego twardziela. Koty są niekwestionowanymi czyściochami, które nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych w przypadkowym miejscu. Jeżeli Twój pupil zrobił siusiu w łóżku, oznacza to, iż jego postępowanie miało konkretną przyczynę, a ta z kolei może wynikać z najróżniejszych okoliczności. Zwykle koty (tak męskie, jak i damskie osobniki) w ten sposób pragną zaznaczyć własne terytorium, ale także zwabić przedstawiciela płci przeciwnej. Często jednakże zwierzę w powyżej nadmieniony sposób sygnalizuje problem zdrowotny, bądź związany z kształtem, wielkością lub miejscem ulokowania jego kuwety. Miejmy na uwadze, że walka z kocim moczem na łóżku nie może trwać w nieskończoność, zaś właściciel kota powinien jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego zachowania podopiecznego. Jak usunąć zapach moczu kota z łóżka? Czy da się to zrobić domowymi sposobami? Jak usunąć koci mocz i przywrócić zanieczyszczoną powierzchnię do poprzedniego stanu? Podpowiadamy!

Dlaczego zapach moczu kota jest tak intensywny?

Zapachu kociego moczu nie da się zapomnieć i to nie dlatego, że jest kuszącym aromatem dla naszego nosa – wręcz przeciwnie! Zapach kociego moczu możemy z powodzeniem określić mianem odoru, a największy problem stanowi fakt, iż ten przykry zapach długo pozostaje na zabrudzonej powierzchni. Jeżeli choć raz mieliśmy z nim styczność, wiemy że walka z zapachem kociego moczu to katorżnicza droga, zwłaszcza jeśli pupil zabrudził łóżko, w którym na co dzień śpimy. Intensywny zapach kociego moczu wiąże się z tym, że w wydalanej przez zwierzę cieczy znajduje się amoniak oraz siarkowodór, a te substancje słyną z wydzielania nieprzyjemnego zapachu.

Neutralizator zapachu moczu – preparaty do kupienia

Sklepy zoologiczne, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, oferują liczne preparaty, zazwyczaj występujące w postaci proszku bądź sprayu, posiadające właściwości neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Te specyfiki z pewnością pozwolą łatwo rozprawić się z nieprzyjemnym zapachem, okażą się niezawodne w trakcie usuwania plam, a także pomogą usunąć bakterie z łóżka. Natężenie zapachu kociego moczu jest zwykle tak mocne, że nie czekamy, by nieprzyjemny zapach ulotnił się sam, gdyż samo spędzanie czasu w pomieszczeniu, w którym kot załatwił swoje potrzeby fizjologiczne na łóżku, stanie się istną katorgą. Każdy właściciel kota doskonale wie, o czym mowa. Zapach kociego moczu to jedno, a pozbycie się bakterii oraz plam to drugie. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy jednakże tak bogatą ofertę preparatów, że nie musimy martwić się o to, jak szybko i sprawnie usunąć zapach moczu z naszego posłania.

Domowe sposoby na usunięcie zapachu kociego moczu z łóżka – na sucho

Zapach kociego moczu da się z powodzeniem „przegonić”, dzięki zastosowaniu domowych sposobów oraz kilku specyfików, które z pewnością posiadamy w domu pod ręką. Bez wątpienia każdy z nas ma w swojej kuchni przynajmniej jedną z poniżej wymienionych rzeczy, a te z kolei posiadają pożądane właściwości neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Mowa o: sodzie oczyszczonej, mące kukurydzianej, wodzie utlenionej oraz occie. Sody oczyszczonej, a także mąki kukurydzianej z powodzeniem użyjemy jako „zasypek” na łóżko, które to umożliwią nam pozbycie się zapachu kociego moczu. Wystarczy jeden z wymienionych proszków zasypać w tym miejscu na łóżku, w którym kot nasiusiał i pozostawić na kilka godzin. Jak działa ten sposób? Zarówno soda oczyszczona, jak i mąka kukurydziana sprawdzają się w neutralizacji zapachów oraz pochłanianiu wilgoci, a zatem z powodzeniem mogą być używane do czyszczenia materacy i łóżek. Czym dłużej proszek będzie pokrywał zabrudzoną powierzchnię, tym większa szansa na to, że zapach kociego moczu zostanie odpowiednio zneutralizowany. Kolejny krok powinno stanowić dokładne odkurzenie „zasypki” oraz wyczyszczenie odkurzacza, a także jego filtrów – w przeciwnym razie zapach kociego moczu może zacząć unosić się po mieszkaniu w trakcie kolejnego odkurzania, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Jak usunąć zapach moczu kota? Sposoby na mokro

Usuwanie zapachu kociego moczu można przeprowadzić także na mokro. W tym celu należy wykorzystać sodę oczyszczoną w połączeniu z wodą utlenioną. Niektórzy, aby usunąć zapach moczu kota, stosują sodę oczyszczoną wymieszaną z octem. W przypadku tej pierwszej opcji trzeba pamiętać, że wykorzystując wodę utlenioną, powinniśmy być ostrożni. Co prawda ona skutecznie wywabia bakterie oraz nieprzyjemną woń moczu, jednakże może być przyczyną odbarwień powstających na ciemniejszych materiałach. Warto również nadmienić, że nie można używać ani octu, ani posługiwać się samą wodą utlenioną – te substancje trzeba rozcieńczyć samą wodą w odpowiednich proporcjach tak, aby domowe sposoby okazały się skuteczne w walce z kocim moczem i zneutralizowały nieprzyjemną woń moczu, przyczyniając się do oczyszczenia zabrudzonej powierzchni, a nie jej blaknięcia, czy też zniszczenia. Pamiętaj, by zabrudzoną powierzchnię, która została potraktowana specyfikami na mokro przy użyciu domowych sposobów, dokładnie wysuszyć, żeby nie kumulowała w sobie przykrego zapachu przez dłuższy czas.

Intensywny zapach kociego moczu został już usunięty z zabrudzonej powierzchni, a my zaznajomiliśmy się już na stałe z: sodą oczyszczoną, mąką kukurydzianą, octem i wodą utlenioną, ale co dalej? Nieprzyjemny zapach moczu powinniśmy pożegnać raz na zawsze, a zatem na używaniu domowych sposobów bądź specyfików ze sklepu zoologicznego nie powinno się zakończyć. Domowe sposoby neutralizacji zapachów to jedno, lecz musimy przede wszystkim pomóc naszemu zwierzakowi w tym, aby odzwyczaił się znaczenia terytorium nieprzyjemnym zapachem i zapomniał o niewłaściwych nawykach, a my o koszmarze usuwania plam z łóżka. Usuwanie zapachu moczu i posługiwanie się wodą utlenioną jest zaledwie skutkiem problemów behawioralnych bądź zdrowotnych, z jakimi boryka się nasz futrzak. Pupil być może zostawia za sobą przykry zapach, gdyż nie odpowiada mu nowa kuweta lub jej lokalizacja. Nie ma sensu długodystansowo walczyć z zapachem kociego moczu, ponieważ będzie wracał do nas niczym bumerang, a my opadniemy w końcu z sił, gdy kolejny raz zobaczymy zabrudzoną powierzchnię. Ważniejsze od tego, by usunąć koci mocz z łóżka i pościeli jest fakt, aby dotrzeć do sedna problemów, przyczyniających się do tego, że zwierzak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w nieprzeznaczonym do tego miejscu.

Poprzedni wpis

Jak zapobiegać otarciom ud?

Następny wpis

Sen a dieta – jakie produkty warto jeść przed snem, a których należy unikać?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo