Kiedy jest zmiana czasu na letni w roku 2022?

7 marca, 2022

MissiSleepy

Kiedy jest zmiana czasu na letni w roku 2022?

Dwa razy w roku zmieniamy czas z letniego na zimowy i odwrotnie z zimowego na letni. Po co przestawiamy zegarki i jaki to ma sens? Jak zmiana czasu wpływa na życie ludzi i gospodarkę oraz czy w obecnych czasach ma to jeszcze znaczenie? Czy jest szansa, że w tym roku zmienimy czas ostatni raz?

Strefy czasowe i historia zmiany czasu

Aby wytłumaczyć na czym polega zmiana czasu i dlaczego tak robimy musimy cofnąć się w czasie, ale tym razem o więcej niż o jedną godzinę.

Rozwój przemysłowy, dzięki któremu ludzie zaczęli przemieszczać się szybciej spowodował, że zaczęto bardziej odczuwać różnicę czasu, co było bardzo niewygodne. W 1887 roku kanadyjski wynalazca Sandford Fleming zaproponował wprowadzenie stref czasowych i czasu uniwersalnego (Wyznaczony został w oparciu o południk zerowy, nazwany Greenwich, od nazwy miejscowości - obecnie dzielnica Londynu). Pomysł ten przyszedł mu do głowy, gdy podczas jednej z dalekich podróży spóźnił się na kolejny pociąg. Zaprezentował swoje spostrzeżenia i pomysły na konferencji Kanadyjskiego Królewskiego Instytutu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Cały glob podzielono na 24 strefy czasowe o szerokości 15 ° każda. Na morzu linie czasowe biegną równo południkowo, natomiast na lądzie uwzględnione są linie granic państw, tak by małe państwa mogły być w obrębie jednej strefy czasowej. Pozwoliło to na uporządkowanie czasu na kuli ziemskiej.

Ale to jeszcze nie koniec ""problemów z czasem"". Około sto lat wcześniej Benjamin Franklin zauważył problem przesuwania się dnia w zależności od pory roku. W jednym ze swoich artykułów w humorystyczny sposób napisał, że ludzie powinni latem wstawać i kłaść się spać wcześniej. Tym tematem zajął się na poważnie dopiero William Willett, opisał problem marnowania światła słonecznego i możliwościach oszczędzania energii elektrycznej i świec w 1907 roku.

Pomysł zmiany czasu został urzeczywistniony w czasie I wojny światowej. Wiele krajów zaczęło wtedy używać czasu letniego. Gdy nastał pokój przywrócono pierwotny czas. Od tego momentu czas zimowy i letni był zmieniany kilkakrotnie w wielu państwach. W Polsce zaczęto regularnie stosować zmianę czasu letniego i zimowego dopiero w 1977 roku. Ustalono, że zmiana czasu z zimowego na letni dokonywana jest w ostatni weekend marca, natomiast zmiana czasu z letniego na czas zimowy w ostatnią niedzielę października.

Pozytywne i negatywne skutki zmiany czasu

Zmiany czasu wzbudzają kontrowersje, gdyż zdarza się, że prowadzą one do absurdalnych sytuacji, jak chociażby takiej: bliźniak, który urodził się jako drugi, ale po zmianie czasu, może być uznany za starszego. Zmiana czasu z letniego na zimowy często spotyka się z niechęcią, gdyż większość ludzi woli, gdy słońce jest widoczne na niebie jak najdłużej w godzinach popołudniowych.

Przesunięcie godziny powoduje, że organizm człowieka potrzebuje kilku dni na dostosowanie się do nowego rytmu dnia. Stosowanie czasu letniego może w pierwszych dniach powodować, że mamy mniej energii. Całe szczęście to uczucie szybko mija, a my możemy się cieszyć dodatkową godziną na spacer w promieniach słonecznych. Zmiana czasu na zimowy powoduje, że zaczynają się długie wieczory, które nastrajają nas depresyjnie i z utęsknieniem wypatrujemy popołudniowego słońca. Sam dzień, w którym dokonuje się zmiana czasu na zimowy odbierana jest zwykle bardzo pozytywnie, gdyż tej nocy przestawiamy wskazówki zegara do tyłu, dzięki czemu możemy spać godzinę dłużej.

Zmiana czasu na letni ma pozytywne aspekty ekonomiczne. Latem słońce wstaje bardzo wcześnie. Dostosowanie się do ""rytmu słonecznego"" pozwala, na efektywne wykorzystanie pierwszych promieni słonecznych i zaoszczędzenie energii elektrycznej. Ze zmianą czasu miał także występować wzrostu dochodu z turystyki.

Kiedy zmiana czasu w 2022 roku?

Od wielu lat zamiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca natomiast ponownie przestawiamy zegarki w ostatni weekend października. Zatem w tym roku czas letni będzie obowiązywał od 27 marca. Przypominamy, że należy przestawić zegarek z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Jeżeli nie macie nocnego lotu samolotem lub podróży pociągiem możecie spać spokojnie. Zegarek można przestawić wieczorem przed pójściem spać, aby rano uniknąć zaskoczenia. Zegarek w smartfonie czy komputerze posiada automatyczną synchronizację więc ustawiając budzik, możesz mieć pewność, że zadzwoni on o właściwej godzinie. Klasyczne zegarki analogowe, a także wszystkie, które nie posiadają połączenia z WiFi należy przestawić samodzielnie. W tym przypadku należy się dobrze zastanowić, aby poprawnie przestawić zegarek.

Czy jest możliwy koniec zmiany czasu?

Na ten moment zmiana czasu na letni i powrót do czasu zimowego jest praktykowana w 79 krajach. Niezmienny czas jest natomiast w 159 państwach. Co roku pojawiają się wątpliwości na temat tego czy zmiana czasu rzeczywiście przynosi jakieś korzyści. Bez względu na zdanie Polaków na temat zmieniania czasu, nasze państwo nie może samodzielnie decydować o tym, czy przestawić zegarek, czy też nie. Otóż decydujący głos w sprawie zmiany czasu ma Parlament Europejski, a Polska jako członek Unii Europejskiej musi podporządkować się jego decyzji. Ponadto, wszystkie kraje członkowskie zmieniają czas tego samego dnia.

 

Poprzedni wpis

Baby shower - jaki prezent kupić? 10 pomysłów na prezent dla przyszłej mamy i maluszka

Następny wpis

Przesilenie wiosenne - przyczyny i objawy. Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo