Pościel dla alergików - jaką wybrać?

24 marca, 2022

MissiSleepy

Pościel dla alergików - jaką wybrać?

Uczulenie na kurz i roztocza to jedna z najczęściej występujących alergii u ludzi. Niektórzy są jednak bardziej wrażliwymi alergikami i styczność nawet z niewielką ilością kurzu może powodować szereg nieprzyjemnych objawów jak choroby skóry, łzawienie oczu, katar, problemy ze snem, a także może przyczynić się do rozwoju astmy. Jednym ze sposobów na ograniczenie występowania alergenów w otoczeniu jest zakup pościeli i kołder dla alergików. Sprawdź jaką pościel antyalergiczną oraz kołdrę wybrać.

Karaluchy pod poduchy... czy może jednak roztocza?

Alergie wziewne są przeważnie utożsamiane z uczuleniem na pyłki traw, drzew czy kwiatów. Prawda jest taka, że duża cześć populacji cierpi na alergię spowodowaną kurzem, a dokładniej roztoczy w nim żyjących. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki chętnie gnieżdżą się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Idealne warunki do rozmnażania się roztoczy panują w naszych poduszkach i kołdrach. Nasze ciało zapewnia im ciepło, wilgoć, a do tego dużo jedzenia. Roztocza żywią się bakteriami, grzybami, szczątkami roślin i naszym naskórkiem. Człowiek przeciętnie traci ok 1,5 grama skóry każdego dnia, co dla tak małych stworzeń jest bogatą stołówką. Ludzie wykazują alergię na białka wytwarzane przez tego pajęczaka, a dokładniej mówiąc, enzymy wytwarzane podczas trawienia ludzkiego naskórka. Rozpoznanie alergii na te białka wiąże się z przestrzeganiem wielu zasad, które ograniczą powstawanie warunków sprzyjających przebywaniu i rozmnażaniu się roztoczy w naszym otoczeniu.

Zasady postępowania przy alergii na roztocza kurzu domowego

Kurz a razem z nim roztocza potrafią wniknąć bardzo głęboko w strukturę tkaniny kanapy, materacy czy kołdry. Z tego powodu całkowite usunięcie problemu za pomocą odkurzacza jest niemożliwe. W tym przypadku trzeba zastosować bardziej radykalne środki. W sezonie zimowym można wystawić kołdrę i materac na mróz, natomiast gdy temperatura jest na plusie można zastosować parownicę, która skutecznie usunie natrętnych lokatorów. Powinno się zrezygnować z dywanów i często odkurzać podłogę, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA. Pościel należy regularnie prać raz w tygodniu w wysokich temperaturach (miniumum 60°C), to samo tyczy się pluszowych zabawek. Do prania można stosować specjalne płyny antyalergiczne, które hamują rozwój roztoczy. Należy zakupić na fotele i kanapę pokrowce antyroztoczowe oraz odpowiednią pościel dla alergika. Trzeba też pamiętać o przykrywaniu pościeli w ciągu dnia narzutą, która ograniczy osiadanie kurzu.

Jaka pościel dla alergika jest najlepsza? Którą kołdrę wybrać?

Czynności, które trzeba wykonać, aby ograniczyć osiadanie kurzu pochłaniają sporo czasu i energii. Wszystkie te czynności powinny być uzupełnione dobrą pościelą i zakupem właściwej kołdry. Jaką kołdrę i poduszki dla alergika wybrać oraz na co zwracać uwagę?

Najlepsza pościel dla alergika

Osoby, które są uczulone w niewielkim stopniu mogą używać pościel hipoalergiczną, która wykonana jest z naturalnych materiałów, jest pozbawiona sztucznych barwników i innych substancji, które mogłyby potęgować objawy. Drugim typem pościeli dostępnym na rynku jest pościel antyalergiczna, której specjalny ciasny splot jest barierą dla alergenów, w tym roztoczy. Osoby z bardziej intensywnymi objawami powinny zainwestować w produkt jakim jest pościel antyroztoczowa. Taka pościel zapobiega rozmnażaniu się roztoczy, dzięki specjalnym składnikom, którymi wzbogacone są włókna. Zawarte w nich substancje hamują rozwój grzybów, które są kluczowym składnikiem potrzebnym do trawienia naskórka przez roztocza. Dobrze dobrana pościel dla alergika może w dużym stopniu pomóc w walce z objawami.

Kołdra dla alergika

Przed zakupem trzeba sprawdzić jakiego rodzaju wypełnienie jest w środku, a także jaki jest materiał wierzchni. Dobre dla alergików kołdry posiadają wypełnienie syntetyczne (poliestrowe, lateksowe lub silikonowe). Roztocza niechętnie tam przebywają. Zaletą kołdry i poduszki z takim wypełnieniem jest możliwość ich częstego prania także w temperaturze 60°C. Jeśli chodzi o wypełnienia naturalne dobrze sprawdzą się te z jedwabiu i bambusa, choć jest to trochę większy wydatek. Nie każda kołdra posiadająca certyfikat da nam gwarancję, że produkt jest bezpieczny, gdyż każdy producent może użyć oznaczenia i nie jest to kontrolowane.

Jakich kołder i poduszek unikać?

Wybierając kołdrę dla alergika z pewnością musisz unikać tych z wypełnieniem z pierza i puchu. W takiej kołdrze są idealne warunki do życia dla roztoczy. Sam puch często jest alergenem, tak samo jak naturalna wełna.

Poprzedni wpis

Modne piżamy na sezon wiosenny od MissiSleepy

Następny wpis

Bielizna na prezent na wieczór panieński - Propozycje od MissiSleepy

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo