Sen a dieta – jakie produkty warto jeść przed snem, a których należy unikać?

28 kwietnia, 2023

MissiSleepy

Sen a dieta – jakie produkty warto jeść przed snem, a których należy unikać?

Dieta stanowi dla każdego z nas jeden z podstawowych filarów prawidłowego funkcjonowania. Nie tylko jakość snu, ale także wszystkie funkcje życiowe naszych organizmów zależą między innymi od właściwego i odpowiednio zbilansowanego odżywiania. Długość snu, czyli czas przeznaczony na regenerację ciała ma niebagatelne znaczenie i wpływ na to, jak przebiega metabolizm w naszym organizmie. Wszystkie wymienione czynniki są ze sobą ściśle sprzężone. Jedzenie późnym wieczorem wcale nie sprzyja temu, aby zapewnić nam dobry sen. Kolacja nie powinna być w żadnym wypadku spożywana przed samym pójściem spać, a nocne podjadanie nie służy temu, by zachować pożądaną równowagę w utrzymaniu zbilansowanej diety oraz wyznaczonego rytmu dobowego. Jakie jedzenie, kiedy, w jakich ilościach należy jeść na kolację, aby posiłek przyczynił się do zachowania dobrego samopoczucia, właściwej jakości snu oraz prawidłowego stanu zdrowia? Czego lepiej unikać? Zapoznaj się z prostymi, jednakże niezwykle przydatnymi poradami, które pomogą Ci czuć się wybornie nie tylko w ciągu nocy czy przed snem, ale przez całą dobę! Zadbaj z nami perfekcyjnie o swój organizm! Czas start!

Jedzenie późnym wieczorem – kiedy cieszyć się ostatnim posiłkiem przed pójściem spać?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż określenie „późnym wieczorem” dla każdego z nas może oznaczać zupełnie coś innego. Często nasz rytm dobowy wyznaczają zajęcia oraz obowiązki, jakim poddajemy się w ciągu dnia czy też nocą. Niektórzy w późnych godzinach wieczornych jeszcze trudnią się pracą w domu bądź w zakładach. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad godzinami naszego nocnego, czy też wieczornego snu, lecz my skupimy się nad najbardziej optymalną dla organizmu opcją. Przede wszystkim należy spać regularnie i o stałych porach, aby zapewnić odpowiednią regenerację organizmu, a najkorzystniejsze bez wątpienia są godziny oscylujące w czasie od 21 do 6 rano, a więc od 7 do 9 godzin spędzone na spaniu.

Jedzenie późnym wieczorem obniża jakość snu, nocne podjadanie powinno być całkowicie wykluczone, zaś ostatni posiłek spożyty w czasie nieprzekraczającym 4 godzin. Dlaczego? Odpowiedź jest niezwykle prosta: organizm pracuje niczym maszyna, połączona szeregiem współzależnych od siebie funkcji, a spożywanie posiłków tuż obok snu i wypoczynku, stanowi absolutną podstawę prawidłowego życia. Metabolizm przed zaśnięciem wyraźnie zwalnia swoją pracę, zatem dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na to, by jeść ostatni posiłek nie bezpośrednio przed snem, lecz dbanie o to, by kolacja zagościła na stole o odpowiedniej porze. Jeżeli kolację zjemy zbyt wcześnie, to takie postępowanie nie okaże się dobrym pomysłem. Wieczorem, jedząc kolację o wczesnej porze, a potem podejmując różne aktywności, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie dobry sen nie nadejdzie, gdy po położeniu się do łóżka ponownie poczujemy głód. Jak więc jeść przed snem? Na pewno nie za późno, ani nie za wcześnie (nie 23 godziny przed położeniem się do łóżka, ale też nie dłużej niż 4 godziny przed oddaniem się w objęcia Morfeusza). Nikt nie chciałby przecież katować się ostatnim posiłkiem i przeżywać żołądkowych rewolucji, ani leżeć głodnym przed snem i myśleć o tym, jakie przykre konsekwencje niesie nocne podjadanie, prawda?

Ostatni posiłek – które składniki zaserwować na kolację wieczorem?

Spożywanie posiłków, także tych na kolację, powinno być różnorodne i zbilansowane nie tylko przy określonej diecie, lecz zawsze. Kolacja ma za zadanie zaspokajać od 15% do 20% dobowego zapotrzebowania energetycznego, które ma utrzymać nasz organizm w odpowiedniej formie. Twierdzenia dotyczące tego, jakoby kolacja jest niezdrowa, a my musimy wieczorem rezygnować z jedzenia, albo przyjmować je w niewielkich ilościach, w dzisiejszych czasach są pojmowane jako niepoprawne. Nie możemy odmawiać sobie jedzenia w tym momencie, w którym nasz organizm go potrzebuje, lecz z uwagi na jakość snu, powinniśmy dobierać takie pory i posiłki, jakie będą dla nas najbardziej odpowiednie. Przyglądając się indywidualnym potrzebom naszego ciała i wiedząc, w jaki sposób działa nasz metabolizm, możemy zacząć jeść bardziej odpowiedzialnie i świadomie.

Wysokokalorycznym posiłkom – STOP! Co jeść przed pójściem spać?

Kolacja to nie jest dobry pomysł na wysokokaloryczne posiłki. Przede wszystkim dieta bogata we właściwe składniki odżywcze nie powinna obfitować w jedzenie przed snem, jakie sprawi, iż będziemy czuć się ociężale, a nasz żołądek będzie „wołał o pomstę do nieba”. Zadbajmy o to, by jedzenie przed snem stanowił zestaw posiłków lekkostrawnych, czyli takich, które nie przeciążą pracy naszego żołądka.

Jeśli już decydujesz się na jedzenie późnym wieczorem, to niech ostatnim posiłkiem będzie na przykład: duszona lub pieczona ryba (propozycje: halibut, łosoś, tuńczyk), obok której na talerzu znajdzie się zestaw różnorodnych warzyw, a także pieczywo pełnoziarniste. Jeść przed snem z powodzeniem można chudą szynkę z indyka lub wędlinę z kurczaka w asyście gotowanych jaj, gdyż te produkty nie stanowią obciążającego jedzenia w Twojej diecie. Jeżeli musisz decydować się na jedzenie późnym wieczorem, gdyż sytuacja zmusza Cię do tego, by zasypiać o późnych porach, wówczas, aby zdrowo jeść ostatni posiłek, zdecyduj się na rozgrzewające zupy, jakie możesz samodzielnie przyrządzić wcześniej bez obaw, że takie jedzenie przed snem nadmiernie obciąży Twój układ trawienny. Jeść przed snem możesz ponadto: hummus z prażonymi pestkami dyni, twarożek oraz prozdrowotne sałatki wykonane z serka feta i warzyw w asyście awokado. Jeżeli zaś marzy Ci się coś słodkiego przed pójściem spać, wtenczas doskonałym rozwiązaniem okaże się zbilansowana porcja ryżu w towarzystwie wiśni. Takie zestawienie słodkości z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość snu, bowiem w soku z wiśni mamy wysokie stężenie melatoniny, która jest niezbędna do tego, by wieczorem prędko oddać się w objęcia Morfeusza.

Czy ciepłe jedzenie i napoje pozytywnie wpływają na jakość snu?

Czy napoje oraz jedzenie przed snem powinny być serwowane na ciepło, czy też gorąco? Nie istnieje jedyna i uniwersalna recepta, która sprawdzałaby się w diecie każdego człowieka, lecz zdecydowanie bardziej w późnych godzinach rozgrzeje i rozleniwi nas ciepły posiłek podany na kolację. Spożywanie ciepłych posiłków sprawia, że odczuwamy przyjemnie rozchodzące się po całym organizmie gorąco, które „podkręca” metabolizm przy jednoczesnym wprowadzeniu nas w błogi stan, tak bardzo przecież pożądany przed snem. Jeśli podawane picie czy też jedzenie przed snem będzie ciepłe, to możemy zyskać pewność, że przyczyni się ono do poprawy jakości snu w tym sensie, że kolacja zagwarantuje nam przyjemne wprowadzenie do nadchodzącego w najbliższych godzinach snu.

Jak jeść ostatni posiłek przed spaniem? Czego lepiej unikać?

Spożywane wieczorem jedzenie ma niebagatelny wpływ na to, jak przebiega nasz metabolizm nie tylko w późniejszych godzinach, ale także w ciągu całej doby. Źle skomponowana kolacja odbija się niezdrowym echem na całym organizmie, a w wyniku tego na jego pracy każdego dnia. Czego lepiej unikać? Jedzenie przed snem powinno być pozbawione: cukru, alkoholu, kofeiny, a ponadto zapewniać prawidłowy metabolizm, dzięki temu, że unikamy również produktów: smażonych, wędzonych, typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek oraz grzybów, które są ciężkostrawne. Wieczorem posiłek nie powinien też zawierać owoców, bowiem takie jedzenie przed snem spowoduje wyrzut zbędnego cukru, co zamiast przygotować nas odpowiednio do snu i wyciszyć, spowoduje odwrotny do zamierzonego skutek. Zadbaj więc o swój metabolizm, mądrze wybierając, co trzeba jeść na kolację i o wszelkich innych porach.

Jaki napój do jedzenia? Kolacja z napojem, który zapewni harmonię w organizmie

Istnieją najróżniejsze podejścia i szkoły, mówiące o tym, czy powinno się zalecać sięganie po napoje wtedy, gdy będziemy jeść kolację. Jeśli decydujemy się na jedzenie i jednoczesne picie napojów, wówczas należałoby, abyśmy podchodzili do tego tematu z pewną rozwagą. Najlepiej byłoby, gdybyśmy do jedzenia wybierali po prostu wodę, bądź pili ziołowe napary na przykład z: melisy, szałwii, rumianku, czy innych ziół. Należy jednakże pamiętać, że picie takich herbat działa moczopędnie, więc nie powinniśmy robić tego, podobnie jak jeść kolacji, bezpośrednio przed położeniem się spać, gdyż w przeciwnym razie możemy narazić się na kilkukrotne, uporczywe wizyty w toalecie, które wcale nie będą należały do najprzyjemniejszych. Serwując kolację wieczorem, nie należy sięgać po słodkie napoje, gdyż picie ich oraz spożywanie ciężkostrawnych potraw może przyczynić się do tego, iż sami na własne życzenie zamiast zapewnić sobie przyjemność wynikającą ze spokojnego snu, zagwarantujemy dla organizmu istną katorgę. Taka noc pozbawiona pełnowartościowego snu tylko zaburzy nasz naturalny dobowy rytm i najprawdopodobniej sprawi, że kolejny dzień nie będzie należał do udanych oraz pełnych sił. Poznaj potrzeby swojego organizmu i zacznij jeść zdrowo, lecz bez rezygnacji z własnych upodobań oraz preferencji smakowych! Niech Twoja kolacja sprawi Ci prawdziwą przyjemność!

Poprzedni wpis

Jak usunąć zapach moczu kota z łóżka?

Następny wpis

Jaki materac wybrać? Jak dbać o materac?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo