Spanie z telefonem - jakie ma skutki na nasz organizm? Czy używanie telefonu przed snem to dobry pomysł?

25 maja, 2022

MissiSleepy

Spanie z telefonem - jakie ma skutki na nasz organizm? Czy używanie telefonu przed snem to dobry pomysł?

Choć obecnie telefony komórkowe stanowią nieodłączną część codzienności większości ludzi, to jednak w godzinach nocnych warto odłożyć go na szafkę. Dlaczego? Dowiesz się więcej po przeczytaniu tego artykułu.

Telefon komórkowy a smog elektromagnetyczny

Elektrosmog to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia służące do emisji danych w tym między innymi smartfony. Ma on nie tylko istotny wpływ na zanieczyszczenie środowiska, ale odpowiada również za przyśpieszone starzenie się skóry, dlatego warto zmienić swoje nawyki podczas korzystania z telefonu komórkowego i podczas snu nie trzymać go w okolicach głowy, tym bardziej że niebieskie światło emitowane przez smartfony wpływa niekorzystnie na czynność bioelektryczną mózgu, powodując tym samym problemy z zaśnięciem, a także wpływa niekorzystnie na jakość samego snu.

Czy spanie z telefonem jest szkodliwe

Spanie z telefonem jest problematyczne również ze względu na ryzyko wystąpienia pożaru. Wynika ono z podłączenia telefonu do ładowarki, które może spowodować przeładowanie baterii, a tym samym przegrzanie i wybuch telefonu. Spanie z telefonem sprawia także, że wzrasta poziom serotoniny odpowiedzialnej za pobudzenie i ożywienie, a systematycznie przychodzące pojawienia wzbudzają irytację, wybudzając ze snu. Należy pamiętać, że regularne niedosypianie nie tylko sprawia, że stajemy się rozdrażnieni, ale wpływa również niekorzystnie na nasze zdrowie, przyczyniając się do problemów z krążeniem, cukrzycy oraz stanów depresyjnych.

Telefony komórkowe a rak mózgu

Choć wciąż brak jednoznacznych dowodów na powiązania pomiędzy telefonem a chorobami nowotworowymi w okolicach głowy to jednak warto ograniczyć codzienne użytkowanie telefonu, ponieważ niewątpliwie będzie to korzystne dla naszego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Spanie przy telefonie a ryzyko uzależnienia

Coraz częściej zdarza się, że telefony angażują naszą uwagę do późnych godzin wieczornych, co nie pozwala nam oderwać się od codziennych spraw, czy spokojnie zasnąć. Spanie z telefonem może być także początkiem uzależnienia, które w skrajnych przypadkach nie tylko może doprowadzić do nerwicy, czy stanów lękowych, ale także do problemów zdrowotnych, jak bóle, czy zawroty głowy, a nawet ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszą duszności.

Nadużywanie telefonu komórkowego a niezdrowe drzemki

Niewątpliwie dla naszego zdrowia jest także niekorzystne nadużywanie w telefonie funkcji budzika oraz drzemki. Należy wiedzieć, że wielokrotne przerywanie faz snu stanowi dla naszego organizmu duży problem i może spowodować problemy z koncentracją, ospałość, wahania nastroju, a także obniżyć naszą sprawność fizyczną.

Telefon komórkowy jak używać prawidłowo?

Jeśli kwestia użytkowa telefonów komórkowych wzbudza Twój niepokój, warto wprowadzić w życie kilka wskazówek, które sprawią, że zmniejszy się Twoja ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne:

  1. Krótszy czas rozmów -smartfona używaj do prowadzenia krótkich rozmów lub wtedy kiedy nie masz możliwości komunikacji w inny sposób, to jest poprzez SMS, czy mail.

  2. Zainwestuj w zestaw głośnomówiący, stosując go, oddalasz źródło promieniowania od okolicy głowy i szyi.

  3. Użytkując telefon nie używaj rąk, ponieważ zmniejsza to kontakt na promieniowanie, siedząc przy biurku, dobrym pomysłem będzie położenie telefonu przed sobą lub umieszczenie w dedykowanym ku temu uchwycie.

Poprzedni wpis

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem - co i jak spakować?

Następny wpis

Jak nosić skarpetki we wzory? Skarpetkowy savoir vivr

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo