Aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, właściwe napięcie mięśni i wzmacnia kości. Kiedy się męczymy uwalniają się endorfiny. Regularne uprawianie sportu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzmacnia układ immunologiczny. Aby czerpać korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej, trzeba dostosować strój do warunków atmosferycznych. Najlepiej jest nosić bieliznę termoaktywną, która nie tylko zapewni izolację termiczną, ale także pozwoli na zachowanie odpowiedniej wentylacji. Jak właściwie dobrać odzież termoaktywną do warunków pogodowych i rodzaju aktywności?
Co to jest bielizna termoaktywna i jak jej używać?
Termin bielizna termoaktywna często kojarzy nam się z wielkimi wyprawami trekkingowymi czy sportowcami zawodowymi. Jest to mylne skojarzenie, gdyż tego typu odzież nadaje się dla sportowców na każdym poziomie zaawansowania. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest zapewnienie komfortu termicznego osobom aktywnym, także sprawdzi się również jako docieplenie w zimowe dni dla osób o umiarkowanej aktywności. Bielizna termoaktywna to warstwa odzieży, która jest fundamentem ubioru outdoorowego i sportowego. Materiał z którego wykonuje się bieliznę termoaktywną ma charakterystyczny splot, który odprowadza wilgoć. Bez względu na to co mamy na sobie, podczas energicznych ruchów nasze ciało zaczyna się pocić. Bawełniany podkoszulek owszem wchłania wilgoć, ale jej nie oddaje na zewnątrz, co sprawia nieprzyjemne uczucie przyklejonej odzieży do ciała, a w warunkach wietrznych znacznie wychładza organizm. Przegrzanie się i nagłe zmiany temperatur są prostą drogą do klasycznego przeziębienia.
Odzież termoaktywna - jaką wybrać, jak nosić i prać?
Im wyższy stopień zaawansowania aktywności, tym większa potrzeba odprowadzania wilgoci. Odzież termoaktywna pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała o każdej porze roku i każdym poziomie aktywności. Należy więc wybrać odzież termoaktywną dostosowaną do swoich preferencji. Wybierając się na letnią wędrówkę górską, będziemy mieć inne potrzeby niż podczas zimowego zdobywania szczytów czy jazdy na nartach. Po uwzględnieniu czynników atmosferycznych możemy zabrać się za wybór odzieży termoaktywnej.
- BIELIZNA TERMOAKTYWNA NA OKRES PRZEJŚCIOWY (+5 stopni)
Okresy przejściowe charakteryzują się zmienną pogodą. W jednym momencie może przyjemnie ogrzewać nas słońce, a chwilę później może zacząć wiać wiatr. W tych okresach należy precyzyjnie dobrać odzież do rodzaju aktywności. Jeżeli planujesz dużą aktywność jak bieganie, najlepszym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna z mikrowłókien funkcyjnych, które doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają komfort termiczny. Produkty takie jak: koszulka termoaktywna Brubeck Dry LS lub jej odpowiednik z krótkim rękawem na cieplejsze dni Brubeck Dry SS idealnie sprawdzą się jako odzież do zadań specjalnych. Aby zachować komfort cieplny także dolnych partii ciała, wybierz getry Brubeck Dry, a gdy planujesz dużą aktywność getry Craft Core Dry Active Comfort Pants sprawdzą się najlepiej.
- BIELIZNA TERMOAKTYWNA NA OKRES ZIMOWY (od -5 do +5 stopni)
Przy temperaturze około zera i długiej wędrówce sprawdzi się bielizna termoaktywna z mieszanek i z polipropylenu jak koszulka craft active intensity. Taki materiał jest ciepły i jednocześnie oddychający. Na rekreacyjne szusowanie po stoku w mroźne najlepiej wybrać koszulkę termiczną z wełny merino jak chociażby Brubeck Active Wools LS. Słabiej oddycha, ale za to doskonale utrzymuje ciepło. Dobre termiczne zabezpieczenie dołu zapewnią bokserki Brubeck Active Wool w komplecie z getrami tej samej serii.
Jak dbać o odzież termoaktywną?
Aby odzież termoaktywna jak najdłużej zachowała swoje właściwości i ładny wygląd, należy przed wszystkim stosować się do wytycznych umieszczonych przez producenta na metce. Sposób prania może się różnić w każdym produkcie w zależności od wykorzystanych materiałów. Ubrania syntetyczne są zwykle odporne na wyższe temperatury, jednak aby je doprać wystarczy 40°C. Inaczej ma się sprawa w przypadku odzieży z Brubeck wool. Wełna merino, tak jak każda wełna, może się skurczyć, jeżeli upierzemy ją w zbyt wysokiej temperaturze. Producenci podkreślają, że wełnę merino powinno się prać ręcznie w temperaturze 30°C. Do prania odzieży termoaktywnej nie powinno używać się silnych detergentów oraz płynów zmiękczających, gdyż wówczas odzież traci swoje właściwości termoaktywne. Zaleca się także aby unikać suszenia odzieży mechanicznie. Tego typu ubrania schną o wiele szybciej od ich bawełnianych odpowiedników, dlatego wystarczy je swobodnie powiesić.
Czym różni się bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?
Te dwa wyrażenia bardzo często błędnie używane są zamiennie. Różnica między tymi produktami jest zasadnicza, a brak wiedzy oraz złe dobranie odzieży spodniej do rodzaju aktywności może nas kosztować niemiłe rozczarowanie. Przede wszystkim podstawowym zadaniem odzieży termicznej jest zapewnienie izolacji termicznej. Bielizna termiczna najczęściej wykonana jest z wełny merino, która idealnie sprawdza się na spacery zimową porą.
Bielizna termoaktywna wykonana jest z różnych materiałów. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. W zależności od rodzaju i grubości włókien można ją stosować zarówno w upalne dni jak i w okresie przejściowym powyżej 5 stopni zapewniając odpowiedni komfort cieplny.
Bielizna termoaktywna w góry luźna czy obcisła - która będzie lepsza i kiedy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, jak działa bielizna termoaktywna. Jeżeli mowa o właściwościach termoaktywnych koszulki musi ona ściśle przylegać niczym druga skóra. Może się wydawać, że luźne koszulki dadzą większy komfort. Prawda jest taka, że przy większym wysiłku pot będzie nam spływał po plecach. Nie trzeba się martwić, że mocno przylegająca odzież będzie niewygodna. Dzięki elastycznym dzianinom z małą ilością szwów zapewnimy sobie swobodę ruchów, a ciało nie będzie narażone na otarcia. Szukając idealnej koszulki w góry warto rozważyć zakup tej z jonami srebra, które działają antybakteryjnie co pozwala wydłużyć świeżość odzieży.