Wróć do listy wpisów Czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni?
Inspiracje

10 września, 2019

MissiSleepy

Czy kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni?

Oddawanie się w objęcia Morfeusza jest domeną każdego człowieka. Wszyscy, niezależnie od wieku, potrzebujemy spać, aby regenerować nasze organizmy oraz siły po każdym dniu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, ile snu potrzebują kobiety, a ile mężczyźni – czy istnieje znacząca różnica pomiędzy określoną płcią w tejże kwestii? Badania wykazały, iż potrzeba snu zmienia się w zależności od wieku człowieka, bowiem modyfikacjom ulega także jakość snu.

Naukowcy stwierdzili, iż brak snu niezwłocznie przyczynia się do powstawania wielu problemów zdrowotnych, między innymi: otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chronicznego wyczerpania, jakim jest nieustające zmęczenie fizyczne, a nawet depresji. W czasie snu nasz organizm dąży bowiem do pełnej regeneracji, co ma kluczowe znaczenie w momencie, gdy chcemy zwiększyć wydajność pracy nie tylko mózgu, ale przede wszystkim całego ciała.

Jaka jest więc odpowiednia ilość snu? Jak radzić sobie w przypadku problemów ze snem? Czy to prawda, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni? Na powyższe oraz cały szereg innych pytań odpowiadamy szczegółowo. Rozpoczynamy!

Ile godzin snu na dobę potrzebujemy?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, lecz nieprzerwanego snu potrzebujemy wszyscy.

Maluszki, które niedawno powitały świat, czyli noworodki, zwykle sypiają od 14 do nawet 17 godzin na dobę, dziecko od roku do dwóch sukcesywnie zmniejsza tę ilość snu od 14 do 11 godzin, maluchy przedszkolne zwykle powinny sypiać od 10 do 13 godzin, by zachować pełne zdrowie, młodzież w wieku szkolnym od 9 godzin snu do 11, zaś dorosły człowiek w średnim wieku zaledwie 7-9 godzin, a osoby starsze najmniej – od 7 do 8 godzin snu w zupełności im wystarczy.

Właściwe ilości snu są niezwykle ważne dla wszystkich, niezależnie od wieku człowieka, lecz bez wątpienia należy podkreślić, iż długi sen jest niezbędny zwłaszcza dla dzieci, bowiem w jego trakcie wydziela się hormon wzrostu, umożliwiający młodocianym prawidłowy i harmonijny rozwój.

Ile powinna spać kobieta?

Długość snu, niezbędnego dla każdego z nas, nie zależy od indywidualnych preferencji. Odpowiednia ilość snu uwarunkowana jest etapem życia, na którym się znajdujemy. Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni, ze względu na to, że są wielozadaniowe, a więc panie zwykle podejmują się większej ilości czynności do wykonania w krótszym czasie.

Naukowcy orzekli, że na całym świecie w ciągu dnia wiele kobiet angażuje się w przeważającą aktywność fizyczną i psychiczną w stosunku do mężczyzn, a więc panie siłą rzeczy ze wzmożoną siłą powinny zadbać o swój organizm oraz zagospodarowanie czasu umożliwiającego zapewnienie większej ilości snu, a także zadbać o najwyższą jego jakość.

Ile powinna spać kobieta? Jeżeli założymy, że kobiety i mężczyźni zasypiają dokładnie o tej samej porze, to okazuje się, iż kobieta, dążąca do pełnej regeneracji, może spędzić w łóżku o 20 minut dłużej niż jej partner.

Czy to oznacza, iż mężczyznom przypada serwowanie wybrankom serca śniadania, tuż po przebudzeniu? Z całą mocą wierzymy, że Wasze wspólne ustalenia będą zgodne!

Jakiego snu potrzebują kobiety?

Naukowcy dowiedli, iż 9 godzin snu wystarczy dla mózgu kobiety, aby prawidłowo funkcjonowała. Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni, jednakże ogromną rolę odgrywa przede wszystkim jakość snu. Niezależnie od naszego wieku i płci, jeśli śpimy nieprawidłowo i nie pozwalamy się naszemu organizmowi wysypiać, to problemy ze snem staną się naszym nieodłącznym towarzyszem, a w ciągu dnia odczujemy ich negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Chroniczny stres, budzenie się w środku nocy, wyczerpujące zmęczenie, nocne „przewracanie się” z boku na bok – wszystkie te czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie na właściwą ilość snu nie będzie osiągnięte, a problemy ze snem mogą przeistoczyć się w dysfunkcję nazywaną bezsennością.

Długość snu to jedno, o co bezsprzecznie powinniśmy zadbać, zaś jakość snu to drugie. Jak zatem zapewnić sobie długi sen?

Jak zapewnić dla kobiet właściwe ilości snu?

Zanim pojawi się bezsenność, która będzie zwiastowała prawdziwe problemy ze snem i zasypianiem, a także niezbędna okaże się konsultacja z lekarzem, zadbaj o to, by sen kojarzył Ci się z przyjemnością, odpoczynkiem oraz regeneracją.

Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn kluczowe znaczenie odgrywa fakt, że trzeba zagwarantować sobie nieprzerwany sen, trwający zdecydowanie dłużej niż trzy godziny w ciągu doby.

Sypialnię urządź tak, jak lubisz

Bezsenność zmniejsza swoje szanse wystąpienia w tej sypialni, która jest urządzona w taki sposób, że wieczorem i w nocy uwielbiasz w niej przebywać, a senność przychodzi naturalnie. W trakcie snu podczas nocy oraz poobiedniej drzemki spokojny sen szybciej przyjdzie w pomieszczeniu wyposażonym w: wygodne łóżko, w przyjemną w dotyku pościel, nastrojowe, przyciemnione oświetlenie, nienachalne dodatki wystroju, jakie będą kojarzyły Ci się z zasypianiem o tej samej porze, relaksem i odpoczynkiem.

By się odpowiednio wyspać, wywietrz sypialnię

Brak snu we właściwym czasie może oznaczać, że w pomieszczeniu, w którym próbujemy zasnąć, brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zmęczenie fizyczne i stres nie ustąpią, jeśli w naszej sypialni będzie panował niepożądany „zaduch”. Wywietrz zatem swój pokój, w jakim zwykle sypiasz, przed tym momentem, gdy zamierzasz oddawać się już w objęcia Morfeusza.

Wietrz pościel, gdyż to korzystnie wpływa na zdrowie i jakość snu

Zniwelowanie takich dokuczliwości, jak bezsenność, jest możliwe również wtedy, gdy zadbamy o to, by przed snem wywietrzyć pościel, pod którą śpimy. Wietrzenie pościeli gwarantuje sukcesywne pozbywanie się kurzu i roztoczy, jakie siłą rzeczy namnażają się w miejscu naszego posłania.

Bez wątpienia przysłużymy się naszemu organizmowi oraz jego lepszemu stanu zdrowia, jeśli poświęcimy odrobinkę czasu na to, aby spać czysto, schludnie i wygodnie, a w ciągu dnia cieszyć się pełnią życia.

Zrezygnuj ze spożywania posiłków bezpośrednio przed snem

Zapotrzebowanie u kobiet na 9 godzin snu wiąże się z tym, iż należy odpowiednio dysponować swoim czasem i przygotowywać posiłki tak, by spożywać je nie później niż 2-3 godziny przed pójściem spać. Dzieje się tak dlatego, iż we śnie nasz metabolizm znacznie spowalnia swoją pracę, co może wiązać się z zalegającym w żołądku pokarmem, a to z kolei może prowadzić do wystąpienia bolesnych nieprzyjemności.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zatem odłożyć wszelkie przekąski do szafy, a czas na kolację wygospodarować odpowiednio wcześniej.

Ruszaj się jak najwięcej, gdyż to naturalne lekarstwo na bezsenność

Aktywność fizyczna pozwala nam uchronić się od chorób układu krążenia, ale także przyczynia się do zapewnienia sobie większej ilości snu. Każdy podejmuje wysiłek fizyczny wedle indywidualnych preferencji, jednakże należy pamiętać, iż sen nie przyjdzie bezpośrednio po nim, ponieważ wytworzone w trakcie jakiegokolwiek treningu endorfiny, tymczasowo nas pobudzą do życia, a po tym „zastrzyku” spożytkowanej już energii, powinniśmy udać się w objęcia Morfeusza.

Odłóż telefon, wyłącz telewizor – zminimalizuj zaburzenia snu

Samo zmęczenie nie pozwoli nam spokojnie zasnąć. Jedną z istotnych form do walki z bezsennością jest zminimalizowanie działania wszelkich „rozpraszaczy” przed snem, którymi zazwyczaj są urządzenia posiadające ekran emitujące światło: telefony, telewizory czy tablety.

Bezkompromisowo przysłużysz się własnemu zdrowiu, jeśli bezpośrednio przed zasypianiem odłożysz na bok wszystkie sprzęty, tym samym eliminując zaburzenia snu. Ponadto, czym szybciej wyłączysz nocną lampkę, tym lepiej. Spokojny sen najszybciej przyjdzie wówczas, gdy zminimalizujesz każde źródło światła, zwłaszcza te sztuczne.

Decyduj się na rozsądny sen w dzień, czyli – drzemka z głową!

Dla wielu kobiet drzemka w ciągu dnia to wybawienie niwelujące chroniczne przepracowanie. Przedstawicielki płci pięknej, potrzebujące więcej snu niż mężczyźni, nierzadko ucinają poobiednią drzemkę, aby zregenerować pełnię sił. Ile powinien trwać taki odpoczynek?

Osiągnięcie zdrowia (w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości i depresji) będzie możliwe, jeśli na co dzień będziemy się odpowiednio wysypiać i decydować się na drzemkę nie dłuższą niż 20 minut! Jak to się dzieje, że taki krótki czas wystarczy? Zadbajmy o to, by nasza drzemka rozpoczynała się nie wcześniej niż 6 godzin po porannym wstaniu z łóżka i nie później niż 4 godziny przed wieczornym położeniem się spać.

Zachowanie takich optymalnych odstępów przyczyni się do utrzymania odpowiedniej ilości godzin snu w ciągu doby, a potrzeba snu okaże się w całości zaspokojona. Pamiętajmy, iż dorosły człowiek nie zawsze może pozwolić sobie na zapewnienie większej ilości snu, jednakże to rozsądne gospodarowanie czasem pozwoli nam na osiągnięcie upragnionej równowagi w naszym życiu.

Sen odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka, a przede wszystkim w odpowiedniej pracy jego mózgu, a zatem zadbajmy o nasze zdrowie samodzielnie, zanim będziemy wymagali konsultacji z jakimkolwiek lekarzem.

Poprzedni wpis

Satyna – co musisz wiedzieć o tym materiale?

Następny wpis

Najczęstsze koszmary – sprawdź, co oznacza twój sen!

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo