Wróć do listy wpisów Pranie pościeli. Zadbaj o swoją pościel i popraw komfort snu!
Porady

22 października, 2020

MissiSleepy

Pranie pościeli. Zadbaj o swoją pościel i popraw komfort snu!

Wytwornie i pięknie urządzona sypialnia to jedno, zaś zachowanie w niej nieskazitelnej czystości to drugie. Komfortowo czujemy się zwykle tam, gdzie wszystko zostało zaplanowane wedle naszych upodobań i preferencji, zgodnie z gustami, jakie nam przyświecają. Pragniemy, by miejsca, w których przebywamy na co dzień, prezentowały się gustownie, elegancko i schludnie. Żeby móc cieszyć się pełnią i urokiem naszych domowych przestrzeni, powinniśmy dbać również o to, aby były regularnie sprzątane oraz odświeżane. O tyle, o ile uporządkowanie przedmiotów czy wytarcie z nich kurzy nie stanowi trudności czy przysłowiowej „filozofii”, to przywrócenie pościeli, kołdry oraz poduszek do czystości nie pójdzie nam tak łatwo, prosto i szybko. Będziemy potrzebowali więcej czasu, zaangażowania, sił oraz motywacji do tego, aby nasze łóżko na nowo zapachniało świeżością. Jak się do tego zabrać, aby mieć pewność, że pójdzie nam łatwo, sprawnie oraz tak, by zaoszczędzić jak największą ilość chwil, którą możemy poświęcić na drobne przyjemności? MissiSleepy podpowiada, jak prać pościel, by zwiększyć komfort snu. Zaczynamy!

Jak prać pościel?

Prać pościel można na wiele sposobów. Jednym z nich jest pranie ręczne, jednakże z uwagi na fakt, że pranie w pralce automatycznej stanowi o wiele szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie, a współczesne urządzenia oferują cały szereg udogodnień w postaci zróżnicowanych programów piorących, a więc z powodzeniem możemy wybrać ten, który będzie najwłaściwszy ze względu na to, z jakiego rodzaju materiału została wykonana pościel. Przystępując do prania pościeli, należy przewracać ją na lewą stronę, zamykając wszelkie zapięcia (zapinając guziki lub zasuwając automatyczne zamki), po to by uniknąć nadmiernego gniecenia i splątania pościeli. Wyjmując z pralki, czy to z prania ręcznego naszą pościel bawełnianą, dodatkowo gwarantujemy sobie wygodniejsze i sprawniejsze prasowanie. W trakcie prania pościeli na lewej stronie, przy zamkniętych zapięciach, zapewniamy sobie także oszczędność czasu, gdyż nie musimy „walczyć” ze splątanym materiałem.

W jakiej temperaturze prać pościel?

Aby właściwie prać pościel, należy nie przekraczać temperatury 60°C, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do zniszczenia poszewek na kołdrę i poduszki, gdyż wysokie temperatury spierają, a także niszczą tkaniny. Ustaw więc pralkę na specjalny program i w warunkach domowych wypierz pościel wedle zaleceń producenta, które z pewnością widnieją na wewnętrznym brzegu Twojej pościeli. W pierwszej kolejności sprawdź metkę.

W jakiej temperaturze prać pościel? Jeśli pierzesz pościel bawełnianą lub tę wykonaną z satyny bawełnianej bądź kory, to weź pod uwagę, że najbardziej optymalną temperaturą okaże się ta oscylująca w granicach od 40°C do 60°C, bowiem niezwykle ważne jest nie tylko odświeżenie pościeli, pozbycie się z niej: plam, zabrudzeń, nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim wszelkich: bakterii, roztoczy, grzybów, które z powodzeniem znikną w podanych temperaturach.

A w jakiej temperaturze prać pościel flanelową? Należy pamiętać, że pościel flanelowa jest odrobinę delikatniejsza, toteż powinno się prać pościel stworzoną z tego materiału w niższej temperaturze – takiej, która nie przekroczy 40°C.

W jaki sposób i w jakiej temperaturze prać kołdrę?

Pranie samej pościeli ani regularne wietrzenie kołdry na świeżym powietrzu nie zagwarantuje ochrony ani przed nieprzyjemnym zapachem, ani przed gromadzącymi się drobnoustrojami. Pranie pościeli jest nieodzowne, ale nie powinniśmy odżegnywać się od prania kołdry, a pranie poduszek powinno wejść nam w nawyk.

Jak prać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym, a jak tę z wypełnieniem naturalnym?

W przypadku kołder syntetycznych pranie poduszki czy pranie kołdry stanowi łatwiejszą oraz sprawniejszą czynność niż pranie pierza, bowiem z wypełnieniem syntetycznym poradzimy sobie w prostszy sposób. Pralkę możemy ustawić maksymalnie na 60°C, a ilość obrotów nie może być większa niż 1000 obrotów na minutę. Powyższe parametry wystarczą, aby wyprać kołdrę oraz poduszki wyposażone w wypełnienie syntetyczne.

Prać kołdrę z pierza można także w domowej pralce z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza w tej kwestii, aby pierze nie przedostało się do bębna pralki poprzez ewentualne otwory w kołdrze czy poduszkach. Pranie kołdry z pierza nie powinno odbywać się w temperaturze większej niż 40°C i należy dopilnować, aby obroty pralki nie przekroczyły od 600 do 800 obrotów na minutę.

Ponadto kołdra z wypełnieniem naturalnym takim, jak pierze gęsi czy kaczki, to ten rodzaj kołdry, którego nie powinniśmy suszyć w suszarce bębnowej ze względu na to, aby nie uszkodzić struktury tego wypełnienia. Suszarki bębnowe mogą bowiem całkowicie zniszczyć kołdrę i poduszki z naturalnym wypełnieniem.

Prać kołdrę można także ręcznie, nalewając do wanny letnią wodę, umieszczając w niej kołdrę na kilkadziesiąt minut, a także delikatnie ugniatając, jednakże jest to proces niezwykle żmudny. Jeżeli wolisz spać spokojnie i samodzielnie nie zabierać się za pranie kołdry puchowej czy syntetycznej, to zawsze właściwą opcją okaże się oddanie jej do profesjonalnej pralni. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziesz musieć martwić się o to, czy zaopatrzyć się w specjalne kulki do prania puchu oraz czy Twój sposób prania spełnia wszystkie zalecenia producenta.

Jakie korzyści przynosi regularne pranie kołdry?

Czy regularne pranie kołdry jest w jakikolwiek sposób pomocne? Oczywiście! Należy systematycznie prać poduszki, kołdrę, a także bieliznę pościelową, aby zachować nie tylko komfortowy sen, ale przede wszystkim zadbać o to, byśmy spali wygodnie i zdrowo. Komfortowy wypoczynek nie przyjdzie, jeśli nasza kołdra, poduszki czy bielizna, nie będą czyste i świeże. Każdej nocy w naszym łóżku pojawia się i przybywa wiele drobnoustrojów, które nie służą naszemu zdrowiu.

W kwestiach prania pościeli nie można uznawać kompromisów, ponieważ higiena wszystkich elementów sypialnianej garderoby, a także: kołdry, poduszek czy pościeli przyczynia się do tego, by utrzymywać nasz organizm z dala od wszelkich czynników alergizujących. Wszystkie te drobnoustroje, bakterie i grzyby, które gromadzą się tam, gdzie śpimy, wcale nie przyczyniają się do poprawienia stanu naszego zdrowia, lecz mogą powodować alergie.

Powyższe aspekty są niezwykle istotne ze względu na to, że systematyczne pranie kołdry, poduszek i pościeli zmniejsza ryzyko „złapania” licznych infekcji, jakie mogą pogarszać ogólny stan zdrowia. Nie musimy prać wszystkiego w wysokiej temperaturze, ani wirować na wysokich obrotach, aby zadbać o higienę.

Jak suszyć pościel?

Niezależnie od materiału, z jakiego pościel została uszyta, należy suszyć ją w możliwie najdogodniejszych warunkach, a więc tak, aby była rozwieszona w najsilniej rozłożonej bądź rozpostartej pozycji. Przewiewny dopływ ciepłego powietrza sprawia, że każdy rodzaj pościeli powinien wyschnąć bardzo szybko, w przeciągu niespełna kilku godzin. Jeżeli w pogodny, lecz wietrzny dzień rozwiesisz pościel na zewnątrz, dodatkowo zyskasz gwarancję tego, że będzie przepięknie pachniała naturalną świeżością.

Jak suszyć kołdrę?

O ile kwestia prania pościeli oraz suszenia jej jest niezwykle prosta, o tyle suszenie kołdry powinno odbywać się na płaskiej powierzchni, bowiem, gdy powiesilibyśmy ją podobnie do pościeli wykonanej np. z satyny bawełnianej, to całe wypełnienie tej kołdry, osunęłoby się ku dołowi i zamiast wyschnąć szybciej, schłoby dwu- bądź trzykrotnie dłużej. Kołdra, zwłaszcza ta, której wypełnienie wykonane jest z pierza, powinna być swobodnie rozłożona na płaskiej powierzchni.

Jak suszyć poduszkę?

Już wiesz, jak prać poduszki i zdajesz sobie sprawę z tego, że podczas prania wypełnienie poduszki, niezależnie od tego, czy jest wykonane z pierza czy materiałów syntetycznych, ulega delikatnemu zbiciu. Kiedy chcesz pozbyć się tego odkształcenia, to wystarczy, że rozłożysz poduszkę na płaskiej powierzchni, by w ten sposób mogła wyschnąć możliwie najszybciej.

Poprzedni wpis

10 pomysłów na prezent na dzień chłopaka

Następny wpis

W czym spać zimą? Podpowiadamy jakie modele piżam sprawdzą się na chłodne wieczory.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo