Producenci umieszczają różnorodne symbole na metkach ubrań. Instrukcje prania na metkach ubrań są kluczowe dla zachowania ich jakości i trwałości. W artykule omówimy również najczęściej spotykane oznaczenia prania, które pomagają w odpowiedniej pielęgnacji odzieży. Czemu one służą?
Są to przede wszystkim wskazówki, dotyczące sposobu prania, suszenia ubrań i prasowania określonych materiałów (w tym delikatnych tkanin), z których wykonane są produkty. Dzięki stosowaniu się do poszczególnych wytycznych możemy odpowiednio zadbać o ulubione ubrania, przez co o wiele dłużej będą one wyglądały na nowe i nie ulegną zniszczeniu.
W poniższym artykule opowiemy o tym, co oznaczają symbole prania, prania chemicznego, suszenia oraz prasowania, umieszczane na metkach. Dowiedz się więcej o metkowych oznaczeniach i ciesz się pięknym, nienaruszonym wyglądem swoich ubrań!
Oznaczenia prania na metkach ubrań - co oznaczają?
Zdarzyło Ci się kiedyś wyprać brudne ubrania i wyciągnąć z pralki przebarwione lub zniszczone materiały? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie zwróciłaś/eś uwagi na oznaczenia prania. Jak wyglądają i jak czytać symbole prania na metkach?
Oznaczenia prania to te symbole na metkach, które wskazują nam, w jaki sposób powinno wyglądać czyszczenie poszczególnych materiałów - zarówno w warunkach domowych, jak i w pralni chemicznej.
Jeśli chodzi o domowe warunki, symbol prania, świadczący o tym, że można czyścić ubranie, to ikona, przedstawiająca naczynie z wodą. Jeśli oznaczenie prania jest przekreślone, tkaniny nie można prać. Kreski pod naczyniem to zalecany program prania. Jedna kreska pod ikoną to pranie delikatne, dwie kreski - sygnał, świadczący o tym, że należy prać ubranie z zachowaniem ostrożności - bardzo delikatnie. Rysunek dłoni w naczyniu to z kolei pranie ręczne - informacja, że tkaniny nie możemy czyścić w pralce.
Bardzo ważne są również symbole prania, mówiące nam o tym, czy musimy prać ubrania w niskiej temperaturze, czy też może być ona wysoka. Symbole te wskazują maksymalną temperaturę prania, jaką można zastosować, aby nie uszkodzić tkaniny. Jak je odczytać? Uwagę należy zwracać przede wszystkim na kropki, widniejące w ikonce naczynia z wodą. Jedna kropka świadczy o tym, że ubranie należy prać w małej temperaturze - zwykle 30 stopni Celsjusza. Wraz z rosnącą liczbą kropek, zwiększa się możliwa temperatura prania - 4 kropki to znak, że ubranie można czyścić w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Zdarzają się również takie symbole prania, które zawierają informację o dokładnej temperaturze prania - wówczas widnieje ona w ikonce, przedstawiającej naczynie z wodą.
Oznaczenia prania chemicznego - najważniejsze symbole
Oznaczenia na metkach dotyczą również prania chemicznego. Oznaczenia te są kluczowe dla prawidłowego czyszczenia chemicznego, które wymaga specjalistycznych maszyn i środków. Jeśli ubranie można czyścić chemicznie, na metce będzie widniało kółko. Analogicznie, przekreślone kółko to znak, że czyszczenie chemiczne nie jest zalecane. Oznaczenia prania chemicznego dotyczą także stosowania rozpuszczalników oraz wybielania odzieży i jej chlorowania.
Jeżeli chodzi o pranie chemiczne z wykorzystaniem rozpuszczalników - litera A, umieszczona w kółku, oznacza, że można używać wszystkich typów rozpuszczalników. Litera P to informacja o tym, że do chemicznego czyszczenia ubrania nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników - wówczas jest to tzw. czyszczenie na sucho. Litera F w kółku to możliwość czyszczenia na sucho w benzynie lub roztworze węglanu fluoru. Litera W to z kolei zalecenie, aby czyścić ubranie na mokro.
W pralni chemicznej często stosowane jest wybielanie odzieży. Jaki symbol oznacza taką możliwość? Jest to ikonka, przedstawiająca trójkąt. Przekreślony trójkąt będzie więc świadczył o tym, że ubrania nie można wybielać, ani chlorować. Ukośne linie, umieszczone w trójkącie ”mówią” o tym, że dopuszczalne jest stosowanie wybielaczy tlenowych. Literki CL w środku trójkąta to z kolei możliwość chlorowania.
Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia
Jeśli znasz już oznaczenia prania, pora na kolejny etap, jakim są symbole suszenia. Symbole te są niezwykle ważne dla prawidłowego suszenia ubrań, aby uniknąć uszkodzeń materiału. Niewłaściwe suszenie, takie jak używanie gorącego powietrza i obracanie bębna w starszych suszarkach, może prowadzić do uszkodzeń tkanin. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać symboli na metkach ubrań, które wskazują, jak bezpiecznie suszyć odzież. Oznaczenia, dotyczące tego, w jaki sposób należy suszyć ubrania przedstawiane są w formie kwadratów. Pusty kwadrat oznacza, że nie można suszyć ubrań w suszarce bębnowej lub pralko-suszarce. Przekreślony kwadrat świadczy z kolei o tym, że suszenie wcale nie jest dozwolone (nie tylko w suszarce bębnowej, ale w ogóle).
Kolejne oznaczenia na metkach, dotyczące suszenia to łuk, umieszczony w kwadracie. Znaczy on, że pranie należy dokładnie rozwiesić. Kółko w kwadracie to sygnał, dopuszczający suszenie w suszarce bębnowej lub pralko-suszarce na normalnych obrotach (przekreślony symbol to brak tej możliwości). Decydując się na ten sposób suszenia, zwróć jednak uwagę na to, w jakiej temperaturze możesz suszyć swoje ubrania. Symbole przypominają w tym przypadku oznaczenia prania - jedna kropka świadczy o konieczności suszenia w niskiej temperaturze, natomiast dwie kropki to możliwość suszenia ubrań w wyższej temperaturze.
Warto zwrócić uwagę również na zalecaną pozycję i miejsce suszenia ubrań na suszarce. Trzy pionowe kreski, umieszczone w kwadracie informują o tym, że tkaninę należy suszyć w pozycji pionowej. Jedna pozioma kreska w kwadracie oznacza natomiast, że zalecane jest suszenie w pozycji poziomej. Dwie pochyłe kreski w lewym górnym rogu kwadratu stanowią natomiast symbol cienia, w którym należy suszyć pranie.
Symbole prasowania - co warto o nich wiedzieć?
Informacje, dotyczące sposobu prasowania ubrań przedstawia symbol żelazka. Przekreślone żelazko świadczy o tym, że wybranego materiału nie wolno prasować. Analogicznie, brak przekreślenia dopuszcza możliwość prasowania ubrania.
Pozostałe symbole, odnoszące się do prasowania, odwołują się do jego możliwej temperatury. Przypominają one jednocześnie oznaczenia prania. Jedna kropka, umieszczona w symbolu żelazka oznacza prasowanie w niskiej temperaturze, wynoszącej maksymalnie 110 stopni Celsjusza. Jest to tzw. delikatne prasowanie, stosowane zwykle w przypadku tkanin syntetycznych lub materiałów sztucznych. Dwie kropki dopuszczają prasowanie ubrań w temperaturze do 150 stopni.
Takie oznaczenie zwykle pojawia się na metkach ubrań, wykonanych z mieszanki włókien naturalnych i sztucznych. Trzy kropki oznaczają natomiast najwyższą temperaturę prasowania, która maksymalnie powinna wynosić 200 stopni Celsjusza. Zazwyczaj tak rozgrzanym żelazkiem można prasować ubrania, wykonane z tkanin naturalnych, np. bawełny.
Podsumowanie
Oznaczenia prania, suszenia i prasowania, umieszczane na metkach, to bardzo cenne wskazówki dla kupujących ubrania. W przypadku oznaczeń prania, kluczowe jest zrozumienie każdego symbolu, aby uniknąć uszkodzeń odzieży i zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Mała grupa klientów sklepów odzieżowych zdaje sobie sprawę z tego, że większość uszkodzeń, pojawiających się na ubraniach, takich jak przedarcia czy przebarwienia to efekt złej pielęgnacji odzieży. Czemu tak się dzieje?
Odpowiedź jest prosta. Jeżeli mamy do czynienia z delikatnym materiałem, który wymaga odpowiedniego traktowania, a upierzemy go np. w zbyt wysokiej temperaturze, wówczas jego struktura się zmieni i będzie dużo bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. W wyniku nieodpowiedniego prania, prasowania czy suszenia zmianie ulec może również kolor produktu. Intensywna barwa może wyblaknąć i w niczym nie przypominać zakupionego materiału. Pamiętaj zatem o tym, aby dokładnie czytać symbole prania, suszenia i prasowania, jakie producenci umieszczają na metkach. Dzięki temu Twoje ubrania wytrzymają o wiele dłużej!
Suszenie ubrań zgodnie z instrukcjami na metkach może zapobiec uszkodzeniom i przedłużyć żywotność odzieży.