Wyprawka do szkoły - co kupić?

7 września, 2022

MissiSleepy

Wyprawka do szkoły - co kupić?

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Letni krajobraz powoli ustępuje miejsca kolejnej porze roku. „Mimozami jesień się zaczyna” śpiewał Czesław Niemen. Pojawienie się tych charakterystycznych żółtych roślin to znak, że najwyższy czas przygotować wyprawkę do szkoły. Co roku rodzice zastanawiają się, co kupić na nowy rok szkolny. Pierwszoroczniacy mają utrudnione zadanie, gdyż szkoła jest dla nich wielką niewiadomą. O ile większość dzieci podchodzi do tego z wielką ekscytacją, o tyle dla rodziców jest to czas wielu obaw. Myśl o tym, jak ich dziecko poradzi sobie w szkole, spędza ich sen z powiek. Zanim jednak powyrywasz sobie włosy z głowy, postaraj się uspokoić i przeczytaj poniższy artykuł. Z pewnością pozwoli Ci to podejść do tematu na chłodno i dobrze przygotować siebie i swoje dziecko na nowy rok pełen wyzwań.

Wyprawka szkolna – co musisz wiedzieć

Początek roku szkolnego wiąże się z większymi wydatkami, co dla dużych rodzin będzie sporym obciążeniem domowego budżetu. Pamiętaj, że od 1 lipca 2020 ruszył program „Dobry start”, dzięki któremu rodzice uczących się dzieci od 7  do 20 roku życia mogą ubiegać się o dofinansoanie wysokości 300 na każde dziecko, bez względu na dochód. Wnioski można bardzo łatwo złożyć online, co pozwoli zaoszczędzić czas spędzony w kolejce do urzędu. Jednorazową dotację należy wykorzystać na potrzebne rzeczy do szkoły. Nie trzeba jednak dokumentować poniesionych wydatków. W 2022 roku termin składania wniosków o dofinansowanie na „Dobry start”  mija 20 listopada.

Wyprawka do szkoły dla pierwszoklasisty – pierwszy plecak

Skompletowanie wyprawki w pierwszym roku szkolnym jest dla dziecka wielkim wydarzeniem. Każde dziecko chce mieć najładniejszy plecak, najlepiej ze swoim ulubionym bohaterem z kreskówki. Nie może być to jednak nasze główne kryterium wyboru. Ważniejsza od wyglądu jest trwałość i komfort użytkowania plecaka. Tornister musi być odpowiednio dobrany do sylwetki i wzrostu dziecka. Ze względu na kształtującą się jeszcze postawę debiutującego ucznia, jest to kluczowe zagadnienie, które będzie miało duży wpływ na zdrowie kręgosłupa Twojego dziecka.

Dobrym rozwiązaniem będzie przymierzenie plecaka przed zakupem. Większość plecaków posiada regulowane szelki, jednak sama regulacja ich długości nie wystarczy. Najlepsze dla zdrowia kręgosłupa są plecaki z regulacją położenia szelek. Dostosowuje się je do wzrostu dziecka. Tego typu plecaki przeważnie posiadają tylną ścianę o właściwościach oddychających. Zwiększa to komfort wiecznie biegającego dziecka i uchroni jego plecy przed przegrzaniem. Szelki mogą być ustabilizowane pasem piersiowym, który uniemożliwia ich ześlizgiwanie się z ramion. Dodatkową stabilizacją ciężkiego szkolnego plecaka jest dodatkowy pas biodrowy, który przeniesie ciężar z ramion na biodra. Wyrobienie u Twojego dziecka nawyku zapinania pasa biodrowego będzie miało korzystny wpływ na jego postawę ciała. Zbyt duże obciążenie ramion powoduje automatyczny odruch pochylania tułowia do przodu oraz garbienie się. Tornistry szkolne o odpowiednich parametrach będą posiadały certyfikat bezpieczeństwa dla zdrowia dziecka i profilaktyki zdrowego kręgosłupa. Plecaki o wyżej opisanych właściwościach pochodzą z wyższej półki cenowej, jednak inwestycja w tego typu tornister będzie się opłacała, gdyż wytrzymała konstrukcja i możliwość regulacji wysokości szelek, dla szybko rosnącego dziecka, wyeliminuje konieczność wymiany plecaka każdego roku.

Drugim w kolejności ważnym kryterium jest pojemność, ergonomiczność i trwałość. Porządny plecak wyposażony w usztywniane dno wytrzyma większy ciężar i posłuży przez lata. Funkcjonalny plecak to taki, który posiada wiele kieszeni. Pozwala to, na uporządkowanie przechowywanych rzeczy i szybsze znalezienie tego, co jest potrzebne. Główna komora powinna być przedzielona na dwie części: jedna z przeznaczeniem na książki i zeszyty, druga na inne rzeczy, jak na przykład strój gimnastyczny i piórnik. Dodatkowe mniejsze kieszenie boczne przydadzą się na przechowywanie chusteczek higienicznych, czy wody. Dodatkowa kieszeń frontowa będzie idealnym miejscem na przechowywanie drugiego śniadania. Bardziej zaawansowane modele tornistrów szkolnych posiadają specjalną kieszeń przeznaczoną właśnie na żywność. Ich wnętrze wyściełane jest warstwą termiczną, która pozwala zachować niższą temperaturę i co za tym idzie, dłuższą świeżość jedzenia.

Dodatkowymi ulepszeniami plecaka szkolnego będzie wbudowana zawieszka na klucze oraz odblaskowe elementy zwiększające widoczność na drodze. Mogą one występować w  formie breloków lub naszytych odblaskowych aplikacji. Wnętrze klapy od tornistra może posiadać przeźroczystą folię, gdzie można włożyć plan lekcji. Ściany w środku plecaka wyposażone w dodatkowe gumki lub troczki pozwalają na przymocowanie piórnika lub innych przedmiotów, które mogłyby się wysypać z opakowania podczas transportu (na przykład farby plakatowe).

Wyposażenie

Szkolna wyprawka to przede wszystkim wszystko to, co zmieści się w plecaku. Wśród wyposażenia trzeba koniecznie wymienić piórnik, najlepiej z przegródkami. Pozwoli to dziecku zachować ład i łatwiej znaleźć odpowiedni kolor kredki. Nauka pisania zaczyna się przy użyciu ołówka, dlatego zakup długopisu lub pióra w tym przypadku można odłożyć na później.

W klasie pierwszej dziecku wystarczą:

  • Kredki
  • Ołówek
  • Gumka
  • Temperówka
  • Linijka
  • Nożyczki z zaokrąglonym czubkiem
  • Klej
  • Plastelina
  • Farby i pędzle
  • Blok rysunkowy i techniczny (biały i kolorowy)
  • Bibuła kolorowa i inne materiały plastyczne (można kupić później na prośbę nauczycielki)
  • Teczka z gumką
  • Obuwie na zmianę oraz worek
  • Strój gimnastyczny
  • Strój galowy

 

Starsi uczniowie będą potrzebowali dodatkowo:

  • Długopis lub pióro
  • Korektor
  • Cyrkiel
  • Kątomierz
  • Ekierkę
  • Zakreślacze
  • Kolorowe długoposy lub mazaki, które nie przebijają na drugą stronę kartki
  • Karteczki do tworzenia etykiet oraz karki typu memory

Wyprawka dla dziecka do szkoły – książki i zeszyty

Zakup nowych książek to chyba największy wydatek. Na szczęście program „Dobry Start” uwzględnia darmowe podręczniki do szkoły podstawowej. Wyprawka szkolna do 1 klasy obejmuje podręczniki i ćwiczenia do edukacji wczesnoszkolnej oraz książki do nauki języka obcego. Jedynym podręcznikiem, który należy kupić z własnej kieszeni to podręcznik do religii lub etyki. W przypadku, gdy Twoje dziecko podejmuje naukę w szkole o specjalnym profilu (na przykład szkoła muzyczna), będziesz mieć obowiązek dokupić książki do dodatkowych przedmiotów występujących w danej szkole. Ilość i rodzaj zeszytów zależy od przedmiotu. Najbardziej rzetelne informacje na ten temat uzyskacie bezpośrednio u nauczyciela przedmiotu lub na zebraniu klasy. Niektóre szkoły wywieszają też listę potrzebnych rzeczy. Warto zatem przed zakupami odwiedzić stronę szkoły lub udać się bezpośrednio do placówki oświatowej.

Poprzedni wpis

Jakie zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży?

Następny wpis

Taśma do biustu - czym jest i jak jej używać?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo