MissiSleepy.pl

Poduszka dla ciężarnej – jak jej używać? Jaką wybrać? Czy poduszka dla ciężarnych to absolutny must have?

0
Poduszka dla ciężarnej – jak jej używać? Jaką wybrać? Czy poduszka dla ciężarnych to absolutny must have?

Kiedy ludzie mówią o bólach czekających kobietę w ciąży, zazwyczaj mają na myśli sam poród. Niestety – okres, w którym niejednokrotnie poczujesz ból i niewygodę z racji zwiększających się wymiarów i wagi to całe miesiące poprzedzające ten wielki dzień.

Większość nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ciążą jest wywołana przeciążeniem pleców i zmianą postawy ciała kobiety ciężarnej. Dziecko rośnie, a Ty nosisz coraz więcej dodatkowych kilogramów. Na domiar złego waga zwiększa się szybko w krótkim czasie, co powoduje intensywny nacisk na plecy, biodra, kość łonową, nogi i stopy. Może to być szczególnie odczuwalne podczas spania i po przebudzeniu, a to z racji pozostawania przez wiele godzin w niewygodnej pozycji.

Ponieważ wiele opcji uśmierzania bólu jest niedostępnych w czasie ciąży, musisz wykazać się kreatywnością w radzeniu sobie z dolegliwościami. Wygodna poducha ciążowa to świetny sposób na uniknięcie najczęstszych dolegliwości i bólów w czasie ciąży. W tym artykule podpowiemy Ci, czym się charakteryzuje, jak działa oraz na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Poduszka dla ciężarnych – co to takiego?

Poduszki ciążowe zostały specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić dodatkowe wsparcie we wszystkich miejscach najbardziej odczuwających ciężar rosnącego brzucha. Kształt kobiecego ciała w czasie ciąży jest szczególny, a tradycyjne poduszki nie przylegają do konturów ciała ciężarnej. To naraża przyszłą mamę na ból pleców, skurcze nóg, sztywność miednicy. Może nawet spowodować niespokojne noce i bezsenność.

Poduszka ciążowa (bez względu na to, czy jest to poduszka na całe ciało, czy zwykły klin) ma na celu zmniejszyć obciążenie zmieniających się punktów nacisku. Ma dopasować się do wszystkich części ciała, dając im podparcie i zmniejszać ból. Jak można oprzeć się takiej obietnicy?

Jak działają poduszki dla ciężarnych?

Poduszki ciążowe mają za zadanie działać w 3 ważnych obszarach: pod brzuchem, za plecami i między nogami. Te miejsca potrzebują dodatkowego wsparcia podczas snu w ciąży.

Dlaczego warto korzystać z poduszki ciążowej? 

  • ułatwia przystosowanie się do nowej pozycji do spania – pomoże spać na boku, co jest zalecaną pozycją do spania dla ciężarnej kobiety (spanie na plecach jest odradzane),
  • utrzymuje szyję, plecy i biodra w jednej linii podczas snu,
  • pomaga złagodzić ból pleców,
  • zmniejsza nacisk wokół bioder i kości łonowej, utrzymując nogi równolegle do siebie,
  • poprawia krążenie,
  • łagodzi typowe problemy ciążowe, takie jak zgaga, skurcze nóg.

Z czego wynika potrzeba podparcia niektórych punktów ciała? W ciąży rośnie nacisk na kręgosłup, więzadła i stawy. Stają się one bardziej podatne na przeciążenia i ból. Brak możliwości podparcia w czasie spania będzie nasilać te problemy.

Ból pleców jest często wywoływany przez hormon zwany relaksyną. Ten hormon ciążowy rozluźnia więzadła i stawy, aby w odpowiednim czasie ułatwić poród siłami natury.

Z jakich materiałów powinna być wykonana poduszka dla ciężarnych?

Dostępne są poduszki ciążowe wykonane z pianki memory lub wypełnione puchem poliestrowym. Pianka z pamięcią kształtu może zapewnić optymalne wsparcie, ale niektórym przyszłym mamom może wydać się zbyt ciepła.

Wypełnienie poduszki puchem sprawia, że jest chłodniejsza, miękka i lżejsza, ale może nie być tak wspierająca, jak piankowa. Wybierz to, co jest dla Ciebie najlepsze i spełnia Twoje wymagania. Jeśli masz wątpliwości, możesz rozważyć materiały podobne do poduszki, na której spałaś do tej pory.

Niektóre poduszki mają zdejmowane i nadające się do prania pokrowce. W ten sposób utrzymanie go w czystości nie będzie stanowiło problemu. Pokrowiec ze 100% bawełny będzie nie tylko trwały, ale i oddychający dzięki naturalnym włóknom (poduszka tego typu z zasady jest delikatna dla skóry i może być antyalergiczna).

Jak spać z poduszką ciążową?

Za najlepszą poduszkę ciążową uważa się poduszkę w kształcie litery C, który dopasowuje się do ciała. Tak skonstruowana poduszka dla kobiet w ciąży ma zakrzywione końce, które zapewniają odpowiednie podparcie głowy i szyi, a część środkowa wspiera plecy i brzuch. Aby uzyskać jeszcze większy komfort, możesz wsunąć lekko zakrzywiony koniec między kolana.

Jest to jeden z najlepszych modeli poduszek ciążowych, który pomaga ciężarnym lubiącym spać na plecach lub brzuchu przejść do zalecanego w czasie ciąży spania na boku.

Wśród modeli poduszek przeznaczonych dla kobiet w ciąży są jeszcze takie w kształcie litery J, gdzie zakrzywiony jest tylko jeden koniec poduszki, odwróconego "U", czy zupełnie prosta poduszka w kształcie litery I. Wybór zależy od tego, co uznasz za wygodne i ile masz miejsca w łóżku. Każdy rodzaj poduszki ciążowej pozwala wygodnie przespać noc oraz przyda się po porodzie podczas karmienia piersią.

Mama może również ułożyć poduszkę C skierowaną otworem do przodu, aby zapewnić sobie większy komfort podczas rekonwalescencji po cesarskim cięciu.

Czy poduszki ciążowe nadają się do karmienia piersią?

Poduszka dla ciężarnych jest bardzo przydatna dla mam, które przyzwyczajają się do karmienia piersią. Otulająca ciało konstrukcja stabilizuje i wspiera dziecko.

Usiądź na krześle lub bujanym fotelu z poduszką wygiętą w pasie pod klatką piersiową. Połóż dziecko poziomo na poduszce w bezpiecznej i wygodnej pozycji.

Ten rodzaj poduszki pozwala na ułożenie dziecka we właściwej pozycji i na właściwej wysokości do karmienia. Mama również ułożona jest wygodnie i komfortowo. Co więcej, poduszka jest tak samo praktyczna podczas karmienia piersią, jak i butelką.

Wiele mam stwierdza, że poduszka ciążowa była najlepszym zakupem, jakiego dokonały w celu zmniejszenia dyskomfortu odczuwanego w ciąży. Sprawdź, o ile lżejsze mogą być dzięki niej Twoje ciążowe dolegliwości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium