Czytanie książek przed snem - dlaczego warto wprowadzić rytuał czytania do swojej codzienności?

3 lutego, 2022

MissiSleepy

Czytanie książek przed snem - dlaczego warto wprowadzić rytuał czytania do swojej codzienności?

Czytanie książek to forma rozrywki, która niesie za sobą same korzyści. Jeśli więc nie jesteś zapalonym czytelnikiem i zamiast poświęcić się książce, wolisz przed snem oglądać telewizję lub beznamiętnie scrollować posty w mediach społecznościowych, to wiedz, że wiele tracisz. Ludzie sukcesu praktykując codzienną lekturę wzmacniają koncentrację, poszerzają słownictwo i usprawniają proces myślenia. Doskonale wiedzą, że tak jak trening mięśni usprawnia ciało, tak czytanie książek pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji. Jednak czytanie książek to nie tylko rozrywka dla ambitnych ludzi. Tą praktykę powinien stosować każdy, komu zależy na zdrowiu. Sprawdź dlaczego warto czytać książki, nawet jeśli nie zamierzasz zostać rekinem biznesu.

Co daje czytanie książek przed snem?

Po pełnym wyzwań dniu często nie możemy wyciszyć emocji jeszcze na długo od powrotu z pracy. Dobra książka może pomóc nam zapomnieć o problemach dnia codziennego. Poświęcając się lekturze pobudzamy naszą wyobraźnię. Zatapiając się w świecie fikcji możemy się zrelaksować i zmniejszyć stres - badania przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex wykazały, że sześć minut z książką zmniejsza stres nawet o 68%. Warto więc wprowadzić codzienny rytuał czytania, który praktykowany regularnie da Twojemu organizmowi znak, że pora już spać.

Jakie książki pomagają zasnąć?

Jeżeli masz problemy z zasypianiem i sięgasz po książkę po to, aby szybciej znaleźć się w objęciach Morfeusza, wybierz książkę lekką, nie wywołującą zbyt wielkich emocji. Z pewnością pobudzająca książka sensacyjna czy ciężki thriller lub kryminał się nie sprawdzą. Lepszym wyborem będą powieści, książki obyczajowe, a nawet naukowe. Po przeczytaniu jednej strony twój mózg zacznie wchodzić w stan relaksu, a po kilku następnych oczy same powinny zacząć się zamykać.

Czytanie pomaga zachować zdrowie

Zbawienny wpływ czytania książek potwierdzają naukowcy i lekarze z całego świata. Codzienne czytanie przed snem pomaga zasnąć, wydłuża sen, dzięki czemu jesteśmy bardziej wypoczęci. Poprawienie jakości snu chroni przed wieloma chorobami. Wspomniane wcześniej obniżenie poziomu stresu przeciwdziała depresji i chorobom serca. Regularny trening mózgu jest sposobem na poprawę pamięci, a nawet spowalnia demencję i rozwój choroby Alzheimera.

Dobra lektura może uchronić przed problemami w relacjach z ludźmi

Wiele lektur, oprócz rozrywki, niesie jeszcze większą wartość. Gdy czytamy, poprawiamy umiejętności interpersonalne oraz wyrabiamy empatię. Książki mogą przedstawić różne punkty widzenia bohaterów, co może nam pomóc odnosząc poznane historie do własnego życia. Przeczytanie historii ludzi, którym się nie powiodło lub wręcz przeciwnie, odnieśli sukces, może pomóc nam wyciągnąć wnioski. Nie bez powodu książki dla dzieci zawierają morał. Pozwalają one na zrozumienie pewnych zachowań już od wczesnych lat. Ponadto osoby, które są z czytaniem za pan brat nie mają trudności z dobraniem właściwych słów, co zmniejsza ryzyko braku zrozumienia w trakcie rozmów. Warto czytać, aby móc lepiej się dogadywać.

Co daje czytanie książek dzieciom ?

Kampania ""Cała Polska czyta dzieciom"" rekomenduje, aby czytać swoim pociechom codziennie przez 20 minut. Dlaczego jest to takie ważne? Czytanie daje dzieciom możliwość rozwijania wyobraźni, trenuje pamięć i przyzwyczaja dzieci do codziennej lektury. Wyrobienie u nich dobrego nawyku codziennego czytania przełoży się na wyniki w ich nauce. Pomoże im to także w samodzielnym czytaniu w przyszłości. Dzieci, którym rodzice czytają książki przed snem mają bogate słownictwo i większą wiedzę, a ciekawe historie wyrabiają w nich wrażliwość i umiejętność współodczuwania, poprzez utożsamianie się z bohaterem książki. Zalety czytania książek pociechom odczuwają także rodzice. Wspólne czytanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z dziećmi i buduje z nimi głęboką relację. Ponadto śmieszne historie dziecięcych książkach potrafią rozbawić także dorosłych, co wpływa także na ich samopoczucie. Warto więc znaleźć czas na dobrą lekturę dla najmłodszych i czerpać z jej zalet garściami.

Książka papierowa czy e-book? Co lepiej wybrać?

Świat książkoholików dzieli się na tych, którzy wolą tradycyjne książki papierowe oraz na tych idących z duchem czasu i wybierających nowe technologie czyli e-booki. Która opcja da czytelnikom więcej korzyści?

E-book

Wielką zaletą tego typu sprzętu jest możliwość zabrania ze sobą niezliczonej ilości książek. Daje to duży wybór co czytać, w każdym miejscu i o każdej porze. E-book o wiele mniej waży i zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna książka, więc nie trzeba się martwić, że nasza ulubiona powieść nie zmieści się w torbie. Poza tym ceny e-booków są podobne co ich papierowe odpowiedniki, za to wykupienie abonamentu może mocno obniżyć koszt przeczytania jednej książki. Wadą jest potrzeba ładowania e-booka oraz możliwość zniszczenia drogiego sprzętu.

Książki tradycyjne

Jeśli zależy nam na zdrowym śnie, to właśnie kontakt fizyczny z książką papierową bardziej pomaga się zrelaksować. Szelest przewracanych kartek i zapach papieru wywołują w mózgu uczucie rozluźnienia. Z elektroniką jesteśmy zazwyczaj związani przez większość dnia, dlatego nie daje to aż takiego efektu. Dodatkowo przewracanie kartek pomaga lepiej zrozumieć treść czytanej powieści. Korzystanie z papierowych wersji sprzyja większej koncentracji, co pozytywnie wpływa na umysł czytelnika.

Poprzedni wpis

Kwiaty w sypialni - jaki mają wpływ na nasz sen? Jakie gatunki roślin wybrać do aranżacji sypialni?

Następny wpis

Walentynkowe śniadanie do łóżka. Pomysł na romantyczny prezent od serca. Jak je zorganizować?

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na nieprzecenione produkty

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo