Wróć do listy wpisów Jak wyciszyć umysł przed snem?
Lifestyle

14 czerwca, 2024

MissiSleepy

Jak wyciszyć umysł przed snem?

Wyciszenie umysłu przed snem jest niezbędne dla osiągnięcia zdrowego snu i ogólnego samopoczucia. Jak wyciszyć oraz uspokoić myśli przed snem? Czytanie książki, muzyka relaksacyjna czy ćwiczenia relaksacyjne to doskonałe sposoby na uspokojenie umysłu i organizmu. Wieczorne wyciszenie przygotowuje nasz organizm do snu, redukując wpływ mocnego światła, a także negatywnych emocji. Warto zadbać o odpowiednią jakość snu, by każdego ranka budzić się pełnymi energii. Aktywność fizyczna, ciepła kąpiel oraz rytuały wieczorne pomagają oczyścić umysł, a także spokojnie zasnąć, co jest niezwykle ważne dla utrzymania prawidłowego rytmu dobowego i jakości życia. Jak uspokoić organizm, osiągając odpowiednie przygotowanie organizmu do tego, by ogarnął go dobry sen? A czy Ty już masz swoje sposoby na to, żeby ze spokojem oddać się w objęcia Morfeusza? Dziś MissiSleepy dyskretnie podpowiada, jakie sprawdzone metody oraz wieczorne rytuały pomagają zasnąć bezproblemowo!

Bezkompromisowo najlepsze – czytanie książki

Czytanie książki przed snem to doskonały sposób na wyciszenie umysłu i uspokojenie organizmu. Dlaczego warto to robić? Po całym dniu pełnym stresu i obowiązków, książka pozwala oderwać się od codziennych trosk i przygotować organizm do zdrowego snu. Zanurzając się w lekturze, uspokajamy myśli i obniżamy poziom stresu, co sprzyja spokojnemu zasypianiu. Regularne wieczorne wyciszenie z książką może znacznie poprawić jakość snu i sprawić, że każdego ranka będziemy budzić się pełni energii. Czytanie książki to także doskonały sposób na uniknięcie mocnego światła ekranów, które negatywnie wpływa na rytm dobowy i jakość snu. Dlatego wieczorne rytuały z książką w ręku mogą stać się kluczem do lepszego snu i lepszego samopoczucia.

Zdrowy sen, gdy uspokoisz ciało i umysł!

Czy zastanawiałeś się, jak wyciszyć umysł przed snem, aby zapewnić sobie zdrowy sen? Spokojny sen to klucz do pełni energii na kolejny dzień. Jak go osiągnąć? Warto zastosować techniki relaksacyjne takie, jak: słuchanie medytacyjnej muzyki, medytacja przed snem czy ćwiczenia oddechowe. Uspokojenie umysłu poprzez odseparowanie myśli od codziennych trosk jest niezwykle ważne. Spróbuj rozluźnić ciało, wziąć ciepłą kąpiel, a potem przeczytać książkę. Wyciszenie umysłu i uspokojenie organizmu to podstawa dobrego snu. Pamiętaj, stres i spięcie to największe przeszkody w zasypianiu. Poświęć wieczorne chwile na relaks i zrelaksowanie umysłu, a zasypianie stanie się prostsze. Czy już wiesz, które z tych technik będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie do zastosowania przed zasypianiem?

Uspokojenie umysłu poprzez odłożenie na bok elektroniki

Unikanie elektroniki przed snem ma niebagatelne znaczenie dla jakości naszego odpoczynku. Światło niebieskie emitowane przez ekrany: telefonów, tabletów i laptopów zakłóca produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. Czy zdajesz sobie sprawę, jak wielki wpływ mają te urządzenia na Twoje zdrowie? Spędzając dłuższego czasu przed ekranem, narażamy się na trudności z zasypianiem, co może prowadzić do chronicznego zmęczenia. Czy koniecznie musisz przeglądać social media tuż przed snem? Lepiej wybrać chwilę relaksu bez elektroniki – pójście spać z wyciszonym umysłem pozwoli na zdrowy sen i obudzenie się pełnym energii. Już dziś spróbuj wyciszyć swoją głowę dzięki temu, że wydłużysz czas bez używania telefonu przed zasypianiem. Prawda, że to działa?

Sypialnia tylko do spania

Czego unikać za każdym razem, gdy chcemy zadbać o higienę naszego snu, a kiedy nie możemy zasnąć? Pamiętaj, że doskonałym sposobem na szybkie zaśnięcie jest traktowanie sypialni i swojego łóżka jako miejsca przeznaczonego wyłącznie do spania. Jak to powinno się odbywać? Otóż sposób jest szalenie prosty! Nie wykorzystuj swojego łóżka ani sypialni do tego, by spędzać tam czas na innych czynnościach! Oglądanie seriali, spożywanie posiłków czy po prostu zwykłe siedzenie w miejscu, w jakim śpisz, zostaw dla kogoś innego! Te szkodliwe nawyki sprawią, że Twój umysł nie konotuje informacji o tym, że tu ma wyłącznie spać! Ostatni posiłek jedz w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, telewizję oglądaj w salonie, a inne czynności zarezerwuj do tego, żeby dokonywać ich we właściwym miejscu, np. na świeżym powietrzu. Brzmi banalnie, prawda? A jednak działa!

Odetnij się od wszelkich źródeł światła

Wieczorem, przed pójściem spać, aby się w pełni zrelaksować, należy zrezygnować ze światła ekranowego, ale przede wszystkim powinno się zadbać o to, by w naszej sypialni zapanowała całkowita ciemność, która jest niezwykle ważna. Dlaczego tak się dzieje? Mózg przed zaśnięciem wytwarza melatoninę, a czym bardziej ciemne jest pomieszczenie i mniej światła dochodzi do naszego ciała, tym więcej ono melatoniny wytwarza. By się całkowicie wyciszyć i ulepszyć jakość snu, należy więc zadbać, aby przez całą noc panowała wszechobecna ciemność. Wieczorem można wziąć kąpiel, poczytać książkę, zrelaksować się przy muzyce relaksacyjnej, ale nade wszystko zadbać o to, by bezpośrednio przed snem oraz w jego trakcie panowała całkowita ciemność.

Unikaj aktywności fizycznej przed samym snem

Różne ćwiczenia fizyczne możesz z powodzeniem wykonywać przez cały dzień, jednakże pamiętaj, że każde z nich pobudza organizm do działania, a nie do wyciszenia. Nie będziesz mógł zasnąć, jeśli bezpośrednio przed snem będziesz ćwiczyć. Zrezygnuj ze wzmożonego wysiłku fizycznego na rzecz ćwiczeń oddechowych, jakie ułatwią Ci zasypianie. Każdy organizm będzie aktywny w nocy, a nasz naturalny rytm dobowy zostanie zaburzony, jeśli pokusimy się na trening siłowy przed położeniem się do łóżka. Sen i jego jakość mają tylko wówczas nieocenione znaczenie, jeśli rzeczywiście odłożymy wszelkie troski oraz aktywność fizyczną na bok i „zatoniemy” we własnych, lecz uspokajających myślach. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy człowiek może mieć swoje osobiste metody na odnalezienie harmonii oraz spokoju, a wszystkie są równie dobre i potrzebne. Czy Ty już wiesz, jaki z opisanych w powyższym poradniku sposobów najlepiej sprawdza się właśnie u Ciebie? 

Poprzedni wpis

Sny – jakie mają znaczenie?

Następny wpis

Konkurs z okazji Dnia Ojca

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zakupy

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Już od 249 zł

Wysyłka w 24h

Wysyłka w 24h

Towar dostępny "od ręki"

Darmowe zwroty

Darmowe zwroty

Paczkomat InPost

Wybór płatności

Wybór płatności

Zapłać online, przy odbiorze lub PayPo