Drzemka w ciągu dnia - ile powinna trwać?

0
Drzemka w ciągu dnia - ile powinna trwać?

Krótka drzemka w ciągu dnia, a zwłaszcza popołudniowa drzemka jest zakorzeniona w wielu kulturach jako część tradycji spędzania czasu. W krajach o gorącym klimacie jest to forma "przeczekania" najgorętszych godzin, kiedy temperatury i słońce utrudniają normalne funkcjonowanie. W ten sposób gromadzona jest energia na to, żeby wszelkie aktywności przełożyć na godziny wieczorne aż do późnej nocy. W Polsce popołudniowa drzemka ma tyluż zwolenników ilu przeciwników. Dla jednych drzemka to strata czasu, innym zaś dodaje energii i jest sposobem na szybką regenerację, poprawiając tym samym wydajność pracy. Czy warto zatem udać się na poobiednią drzemkę? Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Popołudniowa drzemka - czy warto?

Jak wszystko tak i popołudniowa drzemka ma wady i zalety. Przeciwnicy jako argument podają głownie zaburzenie dobowego rytmu dnia. Po drzemce w ciągu dnia mogą być problemy, aby położyć się spać razem z kurami, bo jeszcze mamy na tyle dużo energii, że sen może zaczekać. Są też tacy, którzy uznają to zwyczajnie za stratę czasu, twierdząc, że w naszym klimacie szkoda nie wykorzystać w pełni dnia. Z drugiej strony, gdy wracamy zmęczeni po długich godzinach w pracy łózko przyciąga nas wręcz magicznym magnetyzmem. Chwila relaksu, odpoczynek dla oczu po wpatrywaniu się przez osiem godzin w monitor, oczyszczenie umysłu z natrętnych myśli, rozluźnienie napiętych mięśni.

Zalety drzemki

zalety popoludniowej drzemki

Rzeczą, na którą przede wszystkim warto zwrócić uwagę jest fakt, że krótka drzemka dodaje nam energii i chęci do działania. Taka forma odpoczynku pozwala znacznie lepiej zregenerować ciało i umysł niż powiedzmy siedzenie w fotelu i oglądanie telewizji – czyli znowu dostarczanie zbędnych bodźców, które przecież towarzyszą nam i tak przez cały dzień. Jest to wskazane szczególnie rannym ptaszkom, czyli osobom, które ze względu na pracę czy inne obowiązki muszą wcześnie rano wstać. Również dla osób, które cierpią na niedobory regularnego snu wskazane są popołudniowe drzemki ponieważ uzupełniają niedobory snu, a regularne wprawianie ciała, a co za tym idzie układu nerwowego w stan głębokiego relaksu podnosi naszą odporność i pomaga szybciej zwalczać wszelkie infekcje. W skrócie – im bardziej wypoczęci tym jesteśmy zdrowsi, silniejsi i szczęśliwsi.

Ile powinna trwać drzemka?

Nie należy mylić pojęcia drzemki ze snem. Przesypianie popołudniu kilku godzin może przynieść więcej szkody niż pożytku. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnego zaburzenia rytmu snu, utrudniać wieczorne zasypianie, powodować w nocy częste budzenie się i długie przerwy między kolejnymi zaśnięciami. W efekcie będziemy jeszcze bardziej zmęczeni, rozdrażnieni i dokuczać nam będą problemy z koncentracją. Zatem ile należy spać w ciągu dnia, żeby odpocząć skutecznie i bez szkody dla organizmu? Specjaliści wskazują, że popołudniowa drzemka w przedziale czasowym między 15 minut, a pół godziny jest optymalna porcją głębokiego relaksu.

Kiedy najlepiej udać się na drzemkę?

Dla osób, które wcześnie wstają, lub nie wysypiają się w nocy kryzys przychodzi miedzy godziną 14 a 15. Jest to czas, kiedy spada poziom cukru, zmniejsza się chęć do działania i nabieramy ochoty na kawę i słodycze. Zamiast sięgać po tego typu dopalacze lepszym wyborem będzie 20 minutowa drzemka. Po przebudzeniu poziom adrenaliny i noradrenaliny daje nam przysłowiowego "kopa" znacznie skuteczniej niż mała czarna. Jednocześnie należy pamiętać, że nie powinniśmy się kłaść bezpośrednio po obiedzie. Odczekajmy pół godziny, wtedy możemy z czystym sumieniem wtulić się w objęcia Morfeusza.

Niezależnie od wad czy zalet popołudniowej drzemki zawsze słuchajmy swojego organizmu – on najlepiej wie co dla nas najlepsze i daje wyraźne wskazówki co mamy zrobić, aby poczuć się lepiej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium