MissiSleepy.pl

Jak radzić sobie ze stresem, aby lepiej spać?

0
Jak radzić sobie ze stresem, aby lepiej spać?

Stres stanowi naturalną, atawistyczną reakcją obronną organizmu na to, co dzieje się wokół niego. Dopóki jest on zjawiskiem motywującym, które rozwija nasze skrzydła do efektywnego działania i nie stymuluje naszego codziennego życia na tyle, że nie możemy normalnie funkcjonować, wówczas śmiało możemy określić go zdrowym i prawidłowym. Nadmierny stres oraz długotrwałe denerwowanie się zwykle wywołuje okrutne oraz bolesne skutki dla naszego organizmu, jakich możemy się nawet nie spodziewać. Stres działa jako naturalna reakcja organizmu, jednakże wtedy, gdy utrzymuje się zbyt długo, ciało zaczyna dosłownie trawić samo siebie.

Regularny, wzmożony stres destabilizuje całą gospodarkę wewnętrzną naszego organizmu, a gdy się denerwujemy, boimy lub czegokolwiek lękamy, bądź coś intensywnie przeżywamy, wówczas kortyzol – hormon stresu – wzorowo wykonuje swoją pracę, włączając w nas psychiczne systemy obronne, które sprawiają, iż nasze ciało działa tak, jakby było w permanentnym stanie zagrożenia. Co się wówczas dzieje?

Organizm reaguje w ten sposób, jakbyśmy byli przez cały czas sami w dziczy pełnej zagrożeń i jest nastawiony na reakcję, którą moglibyśmy określić słowami „walcz, uciekaj albo giń”. W takim stanie gotowości nasze ciało nie może trwać, bowiem znajdowałoby się w nieustannym, szkodliwym napięciu. Taka mentalna „czujka”, pochłaniająca całe pokłady naszej wewnętrznej oraz fizycznej energii, to prawdziwe piekło, które sami sobie gotujemy poprzez nadmierne stresowanie się wszystkim. Dziś zajmiemy się tym, jak radzić sobie ze stresem, aby lepiej spać. Powiemy też, w jaki sposób go unikać, a także funkcjonować wtenczas, gdy trudne sytuacje „zalewają” nas z każdej strony. Odwiedźmy razem ten świat!

Od stresu do chandry jeden krok, a potem... depresja!

Nadmierny stres jest w stanie wyniszczyć nas doszczętnie, zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się nieustannie, od rana do wieczora, a nawet nocą. Stres destabilizuje dosłownie wszystko. Wypłukuje witaminy i minerały w naszym organizmie, sprawia iż męczymy się tak bardzo fizycznie oraz mentalnie w krótkim czasie, że zaledwie rozpoczynając kolejny dzień, możemy czuć się zmęczeni już tuż po wstaniu z łóżka. Takie negatywne skutki stresu mogą przerodzić się w chandrę, a ta z kolei niestety w depresję.

Stres destabilizuje codzienne funkcjonowanie

Czym dalszy etap zaawansowania permanentnego stresu, tym potem ciężej „wrócić” do stanu zwykłej codziennej normalności i zadaniowości. Wszystko wokół przestaje nas cieszyć, wpadamy w niechęć, a także marazm, a potem taka lawina wydarzeń rzutuje na nas negatywnie i zaczyna wywoływać przykre konsekwencje z prędkością, w jakiej upada ledwie muśnięte domino. Nie oszukujmy się, stres może przyczynić się do niedostatku serotoniny oraz dopaminy w naszym mózgu, a ten stan w długotrwałej rozpiętości czasowej stanowi realne, a także poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Nie dopuśćmy do tego i poznajmy najskuteczniejsze techniki radzenia sobie ze stresem!

Jak radzić sobie ze stresem? Odnalezienie wewnętrznej harmonii

Stres będzie stopniowo Ciebie opuszczał, a nawet całkowicie omijał w wielu sytuacjach (tak, nie przywidziałeś się, to możliwe!), gdy zaakceptujesz dosłownie kilka, z pozoru banalnych prawd, a także przekonań, które tyczą się Ciebie i Twojego otoczenia. Bez pokochania siebie w takim wydaniu, w jakim obecnie siebie widzisz przed lustrem i bez wytłumaczenia sobie, iż w takiej wersji siebie jesteś wystarczający dla innych ludzi, nie pójdziesz o krok dalej.

Żyjesz dla siebie, nikt nie ma prawa za Ciebie decydować, ani odczuwać, a wszystkie doznania, które Ci właśnie towarzyszą, są naturalne, prawidłowe, ludzkie i niezastąpione. Nikt nie ma prawa ich kwestionować, a Ty nie urodziłeś się po to, by spełniać żądania, czy zachcianki innych ludzi. Pokochaj siebie w obecnej wersji, a pozostałe techniki radzenia sobie ze stresem będą wówczas wydawały się banalnie proste. Nie wierzysz? To sprawdź!

Krok pierwszy. Samoakceptacja i zwolnienie codziennego pędu!

Zaakceptuj taką prawdę, iż skutki stresu niezwłocznie zdominują Twoje życie, jeśli nie wytłumaczysz sobie, że Twoje naturalne i podstawowe potrzeby są czymś szalenie ważnym, a ich zaspokajanie poprowadzi Cię właściwie przez meandry, w jakich będziesz sukcesywnie dążyć do obniżenia poziomu stresu w ciągu doby, co przyczyni się do tego, że będziesz nie tylko lepiej spać, ale staniesz się również bardziej efektywny na wielu płaszczyznach swojego życia.

Rozsądne dysponowanie czasem i zarządzanie zadaniami

Rozsądne dysponowanie czasem w ciągu dnia i racjonalne zagospodarowanie go na poszczególne obowiązki sprawi, że nie będziesz żyć w ciągłym pędzie, z oddechem zmartwień za plecami, iż czegoś: nie zdążysz, nie dasz rady, nie załatwisz, czy nie zrobisz tak perfekcyjnie, jakbyś chciał. A nawet jeżeli? To czy świat złoży się przed Tobą z taką samą szybkością jak namiot po udanym biwaku? Oczywiście, że nie! Dopuść w swoim życiu pole na odpuszczanie sobie niektórych sprawunków, jakich przecież nie musisz w tym momencie wykonywać, a świat się przysłowiowo nie zawali!

Daj sobie na wszystko czas, bądź dla siebie wyrozumiały, ale także rzetelny wobec własnych pragnień i zamiarów. I zapamiętaj raz na zawsze – Twoje zachowanie nie jest w stanie dogodzić każdemu, bo... wcale nie musi!

Zdrowy styl życia przede wszystkim! Normujemy swoje nawyki

Jak radzić sobie ze stresem? Zmienić w swoim działaniu to, co nam w sobie przeszkadza! Doba to nie jest wymyślony twór wyczarowany z elastycznej gumy, którą można w nieskończoność naciągać wedle własnych potrzeb czy upodobań. Jeżeli nie wyregulujemy swoich nawyków tak czynnościowych, jak i żywieniowych, nie mamy nawet co liczyć na to, że nasza walka ze stresem przyniesie pożądane rezultaty.

Zastanów się nad tym przez chwilę, co w ciągu doby najintensywniej wytwarza i potęguje w Tobie stres? Czy nie są to przypadkiem odłożone na później zadania, mnóstwo wewnętrznych poleceń do wykonania, kolejne frapujące działanie ludzi wokół, którzy czegoś coraz więcej i bardziej zaczynają od Ciebie wymagać? Czy nie jest to rosnąca w środku presja, że coś zrobiłeś źle, niewystarczająco, czy tak, iż nie spełniło to oczekiwań współtowarzyszy? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiesz sobie twierdząco, wtenczas masz świadectwo tego, że głównym czynnikiem, który wywołuje stres, jest z pewnością brak odpowiednich proporcji w życiowym work-life balance.

Motywuj się do działania ze spokojem

Prostym sposobem radzenia sobie ze stresem jest zatem krótko- oraz długoterminowe planowanie zadań i motywowanie się do wykonania ich poprzez ten dobry stres, czyli taki, który energetycznie zmotywuje Cię do realizacji wyznaczonych celów. Przede wszystkim ważna jest także świadomość, iż wyznaczone przez nas zadania mogą w prosty sposób zostać zmienione bądź nie dojść do skutku w planowanym przez nas tempie z przyczyn losowych, zupełnie od nas niezależnych. Taki stan rzeczy należy najzwyczajniej... zaakceptować!

Odpowiednia ilość snu w ciągu doby

W celu radzenia sobie ze stresem, aby lepiej spać powinniśmy... więcej spać! Brzmi szalenie? Oczywiście! W żadnym wypadku jednak nie jest to wariactwo! Sen pozwala obniżyć poziom stresu w wyraźny sposób, a jeśli zagwarantujemy dla naszego organizmu odpowiednią ilość godzin snu na dobę, to zyskujemy gwarancję, że kolejny dzień będzie bardziej energetyczny, a tym samym udany i pozbawiony stresu, bowiem będziemy mieć więcej sił do pokonywania codziennych zmagań. Proste, prawda?

Odżywiaj się zdrowo!

Bez względu na rodzaj stresu, jaki nas dopada, jeżeli jest go za dużo, zawsze przynosi negatywne skutki. Dobry stres, czyli ten motywujący, powinien zaprowadzić nas również w przestrzeń odpowiedniego dbania o siebie, a tym samym o nasze odżywianie. Spożywane przez nas posiłki nie tylko dostarczają nam energii na cały aktywny dzień, ale także pozwalają zredukować skutki stresu. Jeśli nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki oraz proporcji witamin, minerałów oraz substancji odżywczych, musimy liczyć się z tym, że on także w pewnym momencie będzie miał prawo odmówić nam posłuszeństwa.

Żadne techniki radzenia sobie ze stresem nie poskutkują, jeżeli nasza dieta będzie niewłaściwa i oparta na produktach niesprzyjających naszemu zdrowiu. By unikać stresu spożywaj: pieczywo wieloziarniste, chude mięso, sporą ilość ryb, dużo warzyw, sięgaj po owoce, a także nabiał. Wystrzegaj się wszelakich używek oraz przetworzonego jedzenia, bowiem one obciążają nie tylko układ trawienny, ale też cały organizm.

Zagospodaruj czas na relaks i drobne przyjemności

Organizm świetnie odnajduje się i pracuje w systemie zadaniowym, który zwieńczony jest nagrodą. Sytuacje, w jakich mamy podejmować wzmożony wysiłek, często wywołują zbędny stres, gdy nie myślimy o tym, iż nasze starania zakończą się dla nas pozytywnie. Nagrodą może być nawet chwila relaksu oraz czas przeznaczony na drobne przyjemności. Nikt nie jest niewolnikiem, każdy z nas chce czuć się doceniony, a kto może docenić nas bardziej niż my sami?

Sprawdzone techniki radzenia sobie ze stresem mówią o tym, że lubimy czuć się docenieni zarówno przez samych siebie, jak i otoczenie. Spraw więc sobie to, co Cię odpręża – wieczór na czytanie ulubionej książki, oglądanie pasjonującego serialu czy rowerową wycieczkę w gronie osób, z którymi preferujesz spędzać swój wolny czas. Takie radzenie sobie ze stresem w najprostszy sposób, zapewnia najlepsze rezultaty. Pozytywna reakcja organizmu na drobne przyjemności sprawi, że stres odejdzie do lamusa!

Wybieraj odpowiednie towarzystwo

Stres potęguje się w momentach, w jakich jesteśmy przebodźcowani, czyli prościej rzecz ujmując, zmęczeni spędzaniem czasu w towarzystwie ludzi, których nie lubimy albo sama ich obecność nas irytuje bądź męczy. Taki rodzaj stresu, wywołany niepożądanymi spotkaniami, może utrzymywać się bardzo długo i rzutować na pozostałe zadania, jakich w ciągu dnia się podejmujemy.

Nieraz zapewne słyszałeś o toksycznych ludziach lub wampirach energetycznych, którzy po niedługim czasie spędzonym w ich towarzystwie tak męczą, że nie chcemy potem robić nic innego, jak tylko psychicznie odpocząć. Unikaj takich ludzi wokół siebie, aby zwalczać swój stres. To, z kim masz ochotę się widywać i spotykać, zależy tylko od Ciebie!

Zmiany wprowadzaj stopniowo

Nie od razu Rzym zbudowano, prawda? Podczas radzenia sobie ze stresem kieruj się właśnie tą maksymą, a dostrzeżesz, że metoda małych kroczków jest najbardziej adekwatną w efektywnym działaniu. Nie pozwól, by ktokolwiek w czymkolwiek Cię popędzał, sam reguluj własne życie i jego aspekty. Takie podejście do codzienności sprawi, że osiągniesz wewnętrzną harmonię, która naturalnie zaprosi Cię do niczym nieskrępowanego snu. Pozbędziesz się mnóstwa wyrzutów sumienia, że czegoś nie dopełniłeś czy nie zrobiłeś na czas, zapomnisz o długotrwałej walce ze stresem, bowiem będziesz potrafił sam wyregulować emocje. Zmiany do życia wprowadzaj stopniowo, a przekonasz się, że sen będzie ukojeniem!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium