MissiSleepy.pl

Jaki materac wybrać? Jak dbać o materac?

0
Jaki materac wybrać? Jak dbać o materac?

Zapewnienie sobie komfortu spania jest niezwykle ważnym aspektem naszego życia. Jakość wypoczynku rzutuje na efekt całościowego działania, jakie podejmujemy w pozostałej części doby. Organizmu nie da się w żaden sposób oszukać i na siłę skracać sobie długości snu, dlatego też powinno nam zależeć na tym, aby miejsce, w którym śpimy, było dostosowane do potrzeb oraz preferencji użytkownika. Coraz częściej rezygnujemy ze spania na: sofach, wersalkach, wymyślnych łożach oraz łóżkach i decydujemy się na wybór materaca, który zagwarantuje nam wygodny odpoczynek, a także sen. Należy zauważyć, iż nie istnieje jeden idealny materac, jaki byłby uniwersalny dla każdego człowieka. Wszyscy jesteśmy zupełnie różni, zatem analogicznie rzecz biorąc, będziemy potrzebowali także różnych modeli materacy. Odpowiedni materac zapewni nam nieprzerwany, komfortowy sen, gdyż właśnie ten najlepszy materac dopasowuje się do kształtu naszego ciała, a sen na nim przyniesie ukojenie, a nie ból kręgosłupa czy kończyn. Na jakie aspekty przy wyborze materaca zwrócić szczególną uwagę? Jaki materac wybrać, aby posłużył nam jak najdłużej? Czy wypełnienie materaca ma duże znaczenie? Czy pokrowiec materaca ma posiadać dodatkowe funkcje? Na te i inne pytania spieszymy z odpowiedzią! Rozpoczynamy wspólny przegląd!

Jaki materac wybrać – na jakie aspekty zwrócić uwagę, by mieć dobrany materac?

Jaki materac wybrać? Dobry materac będzie służył przez długie lata, jednakże podejmując decyzję odnośnie jego kupna, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, dla kogo będzie on przeznaczony. Wybór materaca z reguły nie jest podyktowany wiekiem, lecz warto mieć na uwadze fakt, iż dla dzieci oraz nastolatków nie okaże się odpowiedni zbyt twardy ani za miękki materac, gdyż taki wariant może mieć niekorzystny wpływ na rozwój młodego kręgosłupa. Ponadto warto zaznaczyć, że dla osób w podeszłym wieku wybór odpowiedniego materaca będzie wiązał się z unikaniem zbyt twardych modeli, które będą niewłaściwie rzutowały na zdrowie seniorów.

Dokonując wyboru materaca, należy w głównej mierze skupić się na tym, jaki będzie ciężar ciała osoby, bądź łączna waga osób, które będą z niego korzystały. Ten czynnik warunkuje nie tylko wielkość wybranego wariantu materaca, ale przede wszystkim jego twardość. W inny sposób dobierzemy materac dla osoby filigranowej, a jeszcze inaczej dla kogoś, kogo z powodzeniem możemy określić mianem puszystego. Zależności pomiędzy ciężarem ciała osoby, która będzie wypoczywała na materacu, a twardością produktu dokładnie przybliżamy w kolejnych akapitach.

Czy wzrost osoby, dla której ma być przeznaczony materac, ma znaczenie? Oczywiście! Komfort snu dla niemowlaka i małego dziecka zapewni materac o długości 120 cm, zaś dla nastolatków oraz dorosłych zwykle wybieramy standardowy wymiar materaca o długości 200 cm. Szerokość materaca dla niemowlęcia i nieco starszego dziecka powinna wynosić 60 cm, zaś dla nastolatka i dorosłego 90 cm (bądź 180 cm dla łóżka podwójnego). Na rynku istnieje oczywiście wiele modeli materacy o różnych rozmiarach, my zaś podajemy te najbardziej powszechne oraz aktualne, a co za tym idzie, najchętniej wybierane i najbardziej komfortowe. Należy mieć na względzie nieco wolnego miejsca na materacu.

Na dokonanie wyboru przy zakupie materaca powinny mieć wpływ również takie kwestie, jak Twoje preferencje odnośnie twardości materaca, a także Twoja sytuacja zdrowotna. Każdy materac posiada różne strefy twardości, których wyróżniamy, w zależności od modelu: trzy, pięć bądź siedem. Strefy twardości określają różnorodne podparcie dla takich części ciała, jak: głowa, ramiona, kręgosłup, miednica, uda, łydki i stopy. Bezkompromisowo strefy twardości warunkują Twoją wygodę oraz użyteczność danego modelu, lecz pamiętaj również o tym, że odmienną decyzję odnośnie kupna materaca podejmiesz, inną będąc alergikiem, mając problemy z kręgosłupem, czy też borykając się z tendencją do szybkiego przegrzewania ciała, zwrócisz uwagę na zupełnie inne aspekty produktu niż w pozostałych przypadkach.

Materace piankowe – cechy i zalety

Materace piankowe już od wielu lat wiodą prym na rynku. Materac piankowy ma to do siebie, iż w jego wnętrzu znajduje się pianka wysokoelastyczna, która przyczynia się do tego, że konkretny model doskonale dopasowuje się do kształtów naszego ciała. Dodatkowo materace piankowe, dzięki otwartokomórkowej strukturze, tuż po odkształceniu bardzo szybko powracają do pierwotnego kształtu. Zdolność odzyskiwania poprzedniej formy sprawia, że materac piankowy cechuje długi okres przydatności do użytku. Pianka termoelastyczna, wypełniająca materace piankowe, gwarantuje także powstawanie idealnie odwzorowanej formy naszej sylwetki, ponieważ kształt materaca formuje się przy uwzględnieniu temperatury naszego ciała. Materac piankowy okaże się doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na tym, by odciążyć przepracowany kręgosłup, zapewnić sobie właściwą cyrkulację krwi i zniwelować często występujące dolegliwości bólowe kończyn. Wybierz materac piankowy, który wypełnia pianka wysokoelastyczna, aby poczuć subtelne otulenie, jakiego nie zapewni Ci żaden materac sprężynowy!

Materac lateksowy – superlatywy

Materac lateksowy, analogicznie do wymienionego wcześniej, materaca piankowego, to idealne, trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne rozwiązanie, perfekcyjne do Twojej sypialni. Zarówno materace stworzone z pianki, jak i materace lateksowe wykonane są z tworzyw, które mają zapewnić jak najwyższą cyrkulację powietrza, jednocześnie możliwie najintensywniej zapobiegając namnażaniu się wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów. Materac lateksowy oraz materac piankowy są więc najbardziej pożądanymi opcjami dla alergików i zdecydowanie przodują, jeśli do tego zestawienia dołączyć materace sprężynowe. Mleczko kauczukowe, którym wypełnione są materace lateksowe, sprawia iż ten produkt w przeważającej mierze stworzony jest z tworzyw naturalnych. Dodatkowe kanały powietrzne, znajdujące się wewnątrz naszego nowego posłania, przeciwdziałają temu, byśmy przez użytkowanie materaca lateksowego nadmiernie pocili się. Materace lateksowe wykonane są w ten sposób, iż cechuje je niezwykła sprężystość oraz elastyczność, dzięki czemu znakomicie dopasowują się do kształtu sylwetki osoby na nich wypoczywającej. Materac lateksowy zapewnia właściwe podparcie tak dla zmęczonego kręgosłupa, jak i całego ciała.

Jak dbać o doskonale dobrany materac?

Trwałość i żywotność materaca w dużej mierze zależą od tego, w jaki sposób o niego zadbamy. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, by ktokolwiek po nim skakał, ponieważ nie tylko materac sprężynowy czy materace miękkie szybko się odkształcają, lecz zbędne uderzenia każdorazowo mogą przyczynić się do uszkodzenia produktu, w tym nawet mogą zniszczyć twardy materac. Ponadto zadbajmy o to, aby regularnie używać maty ochronnej, pochłaniającej pot, a także systematycznie: przewracać, odkurzać i wietrzyć materac. Takie działania z pewnością sprawią, iż jakość materaca przez długi czas pozostanie w nienagannym oraz nienaruszonym porządku. Sukcesywne dbanie o to, by materac utrzymywać w czystości, przysłuży się także do poprawy ogólnego komfortu snu, a także będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nikt przecież nie chciałby korzystać z zalanego wcześniej bądź poplamionego materaca! Zadbaj też o pokrowiec materaca – zmieniaj go, pierz możliwie najczęściej, aby mieć pewność, że wszelkie bakterie oraz drobnoustroje zostały z niego usunięte, a Ty możesz znowu położyć się do łóżka spokojnie, w pełni komfortowo!

Twardość materaca – która będzie dla mnie najbardziej odpowiednia?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka twardość materaca będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie, musisz wiedzieć, że to już zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz budowy Twojego ciała. Wybierając materac, należy zwrócić uwagę na to, że każdy model posiada oznaczoną twardość materaca, a ta z kolei ułatwia podjęcie decyzji podczas wyboru materaca. H1 sygnalizuje nam, że jeśli kupujesz materac posiadający taki dopisek, wówczas mowa o miękkim materacu, przeznaczonym dla osób filigranowych, którym ponadto zależy na tym, aby poczuć przyjemne otulenie w czasie snu.

H2 z kolei wyjaśnia, że podczas doboru materaca z takim oznaczeniem, powinniśmy wziąć pod uwagę osoby w każdym wieku, jednakże nieprzekraczające wagi 80 kg. Dobór materaca H2 okaże się strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy uwielbiają spać na boku, bowiem ten materac zapewnia niezwykły komfort odpoczynku właśnie w takiej pozycji, dlatego że idealnie dopasowuje się do sylwetki. Materace H3 zaś utrzymują osoby ważące w przedziale od 80 kg do 100 kg, lecz te twierdzące, że komfort snu osiąga się wtedy, gdy materac twardy pewnie utrzymuje ich całe ciało. Niektórzy przecież wolą spać na materacu twardym, bo czują się wówczas lepiej ustabilizowani i osiągają większą wygodę w trakcie zdrowego snu. Zbyt miękki materac może powodować zapadanie się ciała, zaś zbyt twardy materac sprawi, że będziemy czuli się jak po przespanej nocy na podłodze, a nie we własnym łóżku.

Twarde materace H4 przeznaczone są dla osób, dla których materac twardy okazuje się być najbardziej adekwatnym do potrzeb, rozwiązaniem. W H4 elastyczność materaca jest najniższa, jednakże tym samym stanowi najlepszy wybór odpowiedniego materaca dla osób posiadających wagę przewyższającą 100 kg.

Jak sprawdzić, czy twardość materaca jest właściwie dobrana?

Połóż się na wybrany materac i sprawdź, czy dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. Jeśli zapadasz się w nim, wówczas oznacza to, iż nie jest to dobry materac dla Ciebie. Jeżeli zaś twardy materac okaże się za twardy, natenczas odniesiesz wrażenie niekomfortowego leżenia, jak na twardej desce. W obu przypadkach produkt jest źle dobrany pod kątem twardości materaca, bowiem wykrzywia Twój kręgosłup i wówczas powinieneś zastanowić się nad inną opcją. Zwykle, by dobrać materac właściwie, trzeba poprosić osobę, która wybrała się z nami na zakupy, aby włożyła dłoń pod nasze plecy pod odcinkiem lędźwiowym wtedy, gdy my leżymy na materacu na wznak. Dłoń naszego towarzysza winna być swobodnie umieszczona we wskazanym obszarze, zaś jeżeli ulokowana jest zbyt swobodnie lub musimy ją przeciskać, wtenczas stanowi to znak, iż powinniśmy pomyśleć o innym wariancie, by wybrać najlepszy materac.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium